DIY Valcová brúska

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

DIY Valcová brúska

Příspěvek od Juraj »

Zdravím,
robil niekto z vás doma valcovú brúsku? Na nete je milión návodov, no ak by sa našiel niekto, kto by vedel poradiť aký motor zvoliť, otáčky valca a podobne. Mám 2 motory, 1,5kW 1500ot, alebo 750W 700ot. Amerikánci používajú motory s výkonom 1/3 až 1/2HP, čo je asi 400 - 700W ale nikde som nenašiel otáčky. Chcel by som šírku okolo 50-60cm.
Vďaka.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od hylopetes »

Takova drobnost. 1 HP je 745 W.
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od Juraj »

A fakt. Tí amerikánci sú divní. Myslel som, že 1hp (horse power) je europskych 1,375kw, ako je to aj pri autách. Takže teoreticky stačí aj nejaký 300-500W motor, nie?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

čistě laicky bych řekl, že výkon motoru bude také souviset s mírou úběru, tj. kolikrát bude nutno kus protahnout než bude hotovo. Asi bych se podíval na výrobce těchto bubnových brusek a u nich budou otáčky bubnu i výkon motoru určitě uvedeny.

Např. nejmenovaný Švýcarsko-americko-čínský výrobce uvádí:
Otáčky: 1400 ot. / Min.
Příkon / Výkon 230V: 1900/1100 W
Max. šířka dílce: 405 (810) mm
Rychlost posuvu: 0-3 m / min.

Řekl bych tedy, že pokud máš 1500 W motor, což bude patrně jen příkon, pak to může podle efektivity stačit na o něco horší parametry než je uvedeno (druhá věc je, zda to výrobce dimenzuje poctivě, tu může být další zádrhel). Při šířce 60 cm bys pak potřeboval ještě řekněme o polovinu silnější motor, anebo slevit z úběru na jedno jetí či z rychlosti posuvu.

Ten slabší motor bych pak použil asi jen pro posuv, k tomu nějakou regulaci.

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od werdio »

To Juraj: je to opačně...1kw = 1,341 HP ...Stejně tak u aut , více koni méně kw
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od Juraj »

Nechajme už kone spať, riadne som to domotal. Ale viem ako to je dobre som to myslel, len naopak...
Takže hovoríte, že ten 1,5kW 1500ot motor bude asi aj akurát. Len škoda, že je 3f, 1f by bol pohodlnejší... Dúfam že do víkendu dokončím svokrovcom postel, potom začnem už naozaj špekulovať s brúskou.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od Hans »

To jsme si nerozuměli, asi bych neřekl že 1,5 kW motor je tak akorát, řekl jsem jen, že je parametricky podobný motoru, který používá tovární stroj, ovšem pro 40 cm šířky.

Spíše bych řekl, že než kupovat novej motor (což je drahej špás), dal bych tam co mám a holt to nebude mít takovej výkon. Ono jistě bude taky záležet na druhu dřeva, zrnitosti smirku... nemám s tím zkušenost, jen se bráním jednoduchým závěrům :-)

Z čeho bude udělaný buben? Ještě bych doporučil kouknout se na nějaká videa, v jednom pán dělal detailní recenzi své tovární mašiny, ze které vyplynulo, že nikdy asi nejde obdržet optimální povrch, protože v sobě bude mít rýhy - https://youtu.be/MzCwDpqUmmk

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od JanB »

Přidám taky něco pro srovnání. Mám doma takový strojek, který vyrobil pravděpodobně děda mojí manželky už před pár desetiletími. Dá se na tom brousit jen shora na stole (prostě jako srovnávačka). Schválně jsem se teď kvůli tomuto vláknu šel podívat na motor :-) Má 550W, 1380ot., 3 fáze. Brusný válec je ocelový, délka 35cm.

Já to prakticky nepoužívám, hlavně z toho důvodu, že to nemá spodní stůl a tak mi to slouží jen jako podstavec pod soustruh na kov. Ale před nějakou dobou jsem na tom brousil plaňky na plot a myslím, že výkonu je tam dost. Samozřejmě jsem při tom nevyužil celou šířku válce, ale myslím, že i tu by to nějak zvládlo.

Ale aby to zanechalo aspoň trochu slušný povrch, muselo by to mít spodní stůl, popř. i s posuvem. A stejně si myslím, že bych i potom musel dokončovat ruční bruskou, v tom jsem zajedno s Honzou.
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od Juraj »

Postel sa podarila, svokrovci sú spokojní, foto mám iba pracovné. Čelo pri hlave je také isté, akurát vyššie :) S drevom robím iba pre seba, prípadne rodinu, ako hobby...
No k brúske - chcem na nej brúsiť hlavne lepené panely a je mi jasné, že ich ešte potom bude treba dobrúsiť na jemno. Nemám moc kde skladovať veľké kusy, takže všetko si robím na mieru, hoblovka (ak sa tak dá 20cm Proma nazvať) nepostačuje. Ide mi teda hlavne o zrovnanie povrchu širších (do 50cm) kusov.
Valec bude podľa všetkého ako väčšina na youtube, teda lepená preglejka, MDFka alebo podobne. Rád by som k tomu zakomponoval aj čelnú brúsku. Na všetko totižto používam iba excentrickú 125mm. Tak by to mohol byť pokrok. Motor použijem teda spomínaný 1,5kW, 1500ot, mohol by postačovať, keď terajší 1,5kW motorček v píle má asi 1/3 veľkosti toho MEZáckeho. Keď bude trošku času, pomaly sa do toho pustím a uvidíme, čo z toho bude :)
Přílohy
20150514_214356.jpg
20150514_214356.jpg (71.61 KiB) Zobrazeno 18245 x
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: DIY Valcová brúska

Příspěvek od JanB »

Juraj: Postel máš moc pěknou, líbí se mi i ten barevný odstín. Co je tam za povrchovka?

Jestli se do té brusky pustíš, nezapomeň průběžně informovat, jak ti to jde :-) Jsou chvíle, kdy si říkám, že by se mi taková bruska taky hodila, ale jednak na ni nemám místo a pak je tu to mnohokrát vzpomínané dilema - vylepšovat dílnu nebo vyrábět nábytek?? :-) Tak to taky řeším excentrickou bruskou, pokud jsou větší nerovnosti, tak je nejdřív vezmu hoblíkem a pak už bruska od zrnitosti 80 až po 180 nebo někdy až 220.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů