Morenie a oleje

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
MARCONE
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2010, 21:42

Morenie a oleje

Příspěvek od MARCONE »

Dobry vecer.
Bola to nahoda,ale som neskutocne rad ze som nasiel tuto stranku.
Rad by som sa Vas spytal, ake mate skusenosti pripadne odporucania......
Chcel by som pouzit olejovy nater na bukovy nabytok z masivu..povedzme interierove dvere.
Nemam s touto povrchovou upravou skusenost...preto chcem vediet ci je mozne pod olejovy nater....pouzit praskove moridlo ktpre sa riedi vo vode......pripadne ci je moznost prasok rozrobit priamo v oleji.
Robil to tu uz niekto takymto sposobom?........ Vdaka za vase postrehy a nazory.
S pozdravom Marco
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Martin »

No jasně,že je to možné :D .Olejový nátěr(lněná fermež nebo nějaká komerce,třeba zde již zmiňovaný st.Croix) se používá víceméně stejně jako závěrečný lak.Takže namořit,obrousit,namořit až je to takové jaké si přeješ,pěkně hladké.Pak napustit,když to vsákne,tak nechat zaschnout a zopakovat.Když zůstane stát vrstva tak jemně otřít.Jinak projdi fórum je toho tady už docela dost,tak ať se neopakuju :lol: .Jakou barvu by ty povězme dveře měly mít?
Morčez!
MARCONE
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2010, 21:42

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od MARCONE »

Vdaka Martin za skoru odpoved.
Som prijemne prekvapeny.

Praveze som si forum presiel..ale priamo otazka na morenie a olejovanie tu nezaznela,tak sa spytam..budem mudrejsi. :D.
U nas vo firme pracujeme prevazne s bukom....a dost casto ho morime....a na povrchovku pouzivame polyuretanovy lak....no chcelo by to zmenu.
Dovody su ze uz nechcem cuchat ten chemicky smrad a myslim si ,ze je to menej pracne.....ak sa mylim vyved ma prosim z omylu.....pretoze "
1.morim,kartacujem,
2.striekam zaklad,
3.brusim- 240 papier,
4.striekam vrch...no a nie vzdy som na 100 percent spokojny...trochu bojove podmienky na striekanie ;)
Pri tom olejovani si myslim ze by som mohol byt rychlejsi.....len sa trosku obavam..ci ten olej nezanechava.,nejake mastne flaky na osateni....az by som to pouzil napriklad na toto..www.nemysluha.sk,www.pleurotus.szm.sk...na tom prvom linku to su nase vyrobky ktore davame do tohto internetoveho obchodu...
Predom vdaka za dalsie prispevky a rady k tejto teme.
-
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Martin »

Ty budeš rychlejší,ale oleje určitě zasychají déle než ten polyuretan.Při čistém lněném oleji je to tak do druhého dne první nátěr a druhý podle toho jak to moc otřeš(tak dva dny).Výsledný povrch je takový z jakého výjdeš po tom kartáčování.Víceméně tím olejem nic neschováš,ale taky Ti to nenabobtná.Na oblečení Ti to fleky nenadělá,když to bude suché.Jinak,když použiješ polymerovaný(předsušený) lněný olej nebo ten st.Croix budou ty časy ještě kratší.Vyzkoušej a uvidíš ;)
Morčez!
MARCONE
Příspěvky: 3
Registrován: 16 úno 2010, 21:42

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od MARCONE »

no to by som zniesol,myslim to susenie.....naproti tomu nebude zasmradena dielna od riedidla :geek:
a podotazla...skusal uz ktosi ten lanovy olej vylepsit praskovym moridlom...co sa rozpusta vo vode?
ako sa to sprava,pripade cim sa da tonovat surovy lanovy olej?
a skusenosti s nanasanim?....da sa i striekat...ci len nanasat hubkou a handrickou...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Martin »

No natónovat se to dá třeba uměleckými olejovými barvami nebo se používá na červený odstín prášek kupovaný u dicka(http://www.dick.biz/dick/product/705343/detail.jsf).Těch tónovadel se musí dát málo,aby to zůstalo průhledné.Pak si nejsem jistý při použití těch barev, jestli se neprodlouží doba zasychání.Ale stříkání bych asi nedoporučil.
Morčez!
Zlamik
Příspěvky: 2
Registrován: 14 lis 2010, 22:51
Bydliště: Praha

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Zlamik »

Zdravím,
původně jsem se chtěl zeptat, zda je nutné nejprve impregnovat dřevo boraxem a až po vyschnutí nanáčet olej. Přistoupil jsem však rovnou k experimentu, kde jsem zkoušel tyto dva kroky provést v jednom. To znamená zkusit nanášet rovnou olej (dřevní balzám 10+2+1 lněný, světlicový, pomerančový) s boraxem najenou. Bohužel, jak jsem se obával, borax se v oleji nerozpouští, takže pokud nebude někdo tak laskavý a neporadí mi nějaký fígl jak na to, nenapadá mě způsob jak tento postup zjednodušit.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Martin »

Pokud vím ,tak do oleje proti červotoči jen čilipapričky a pepř.Nebo koupit pepřový sprej(slzák) v igeliťáku vystříkat do misky a promíchat s olejem.Výhodou takové úpravy dřeva je naprostá zdravotní nezávadnost.
Morčez!
Zlamik
Příspěvky: 2
Registrován: 14 lis 2010, 22:51
Bydliště: Praha

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Zlamik »

Martine, díky za super tip. Předpokládám ale, že čili a pepř plísním a houbám asi moc vadit nebude, ne? S truhlařinou teprve začínám, zkoušel jsem krmítko pro známé (nebo spíš krmidlo - chtěli ať se tam vleze i jejich oblíbená sojka) ale v hobymarketu jsem nesehnal jiné dřevo než smrkové spárovky. Vím že to není vhodné dřevo na ven, tak to chci aspoň trošku dohonit tím namořením boraxem a zaolejováním. Mimochodem, kde se dá nakoupit nějaké zajímavé dřevo na truhlařinu?
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Morenie a oleje

Příspěvek od Martin »

Aha to je na ven.Na stříšku(nebo střechu) dej kousek térpapíru a udělej dostatečný přesah a s plísněmi a houbami nebudou problémy.Čili bude to dřevo v suchu.Napiš do profilu odkud jsi a třeba Ti bude možné pomoct najít nějakou pilu v okolí(nebo to zkus sám).Jinak je dobrý Jaf Holz.
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti