Dřevěná vana

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Dřevěná vana

Příspěvek od Roman »

Zdravím všechny kumštíře a šikovné ruce.Chtěl bych vyrobit dřevěnou vanu,je to jeden z dalších mých snů a mám nějaký podnikatelský záměr,takže bych chtěl 2-3 kousky.Na internetu jsem žádný návod nenašel,jen v praktiku návod na vědro.viz příloha.Měl by to být zřejmně podobný systém.Úžasný film z Janem Werichem a jak se cachtá v této vaně-takto je přesně ono.Takže vítám každou radu,plánek,ošetření povrchu atd
Přílohy
VĚDRO.jpg
VĚDRO.jpg (45.56 KiB) Zobrazeno 38289 x
Tomas
Příspěvky: 6
Registrován: 07 úno 2010, 18:50

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Tomas »

Zdravím Romane.Jsem tady na cestě dřeva nováčkem,aspoň co se diskuze týče....... .Pár věcí z obchodu se mi už skví v dílně.No to jen tak na ůvod.K tvému dotazu ohledně výroby dřevěné vany bych řekl asi toto:Je to snadná věc pokud máš dobře vyschlé štípané modřínové prkna a chuť do práce.K výrobě jen tak z ruky budeš potřebovat,ale spoustu bednářských nástrojů.Léru na ůhly sklonu jednotlivých dušek-prkének ze kterých vanu skládáš,jinak je to bednářský kruhoměr a postup jeho výroby najdeš určitě na netu pokud ne popíšu,potom roztéčku-nástroj podobný kružidlu(má na obou koncích bodce)jím se měří obvod dna které je vsazeno do drážky v celém obvodu vany.No a nakonec hoblovku nebo protahovačku na tloušťkování dušek a vyhoblování jednotlivých ůhlů na duškách,půlkulatý hoblík na vnitřní oblost dušek.Nakonec dobré obruče a to buď dřevěné a nebo kovové(vyrobíš z pásoviny).to tak v rychlosti,pokud si ochotný něco investovat do vzdělání tak ti vřele doporučuju knihu doktora Pavlištíka-Dřevo,proutí,sláma kde pojednává o základních postupech práce s těmito uvedenými materiály a je tam dost slušné pojednání o výrobě bednářského náčinu.
http://www.muzeum-zlin.cz/drevo_prouti_slama.htm
Bohužel nemám skener abych ti oskenoval příslušné pasáže.
No a z toho plánku co sem měl možnost přečíst tak bednářské věci se nelepí,dno je vždy vsazeno do drážky a ne uchyceno jakýmasi kolíkama...a k výrobě vany je potřeba říct,že je to věc velmi složitá hned po výrobě sudu .
Tomas
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Roman »

Já jsem strojní mechanik.Momentálně dělám asi necelý 2 roky ze dřevem,ale budu to muset zabalit.Je to dřina a nemůžu sehnat nikoho k sobě,aby se dali dělat lepší kšefty.Ted momentálně nemám ani na chleba.Bojím se,že ta krize je hřebíček tady tomu všemu do rakve.Scháním nějakou práci,ale je to bída a platy k smíchu.Mám zatím provizorní dílnu 10 krát 5 m ve stodole.Nářadí mám zatím poskrovnu-2 brusky malý,2 malý vrtačky,malou stojanovku,malou hoblovku 20 cm narex,pásovou brusku malou,malý hoblík elektrický,nějaký ruční nářadí.Jo a venku mám malou kmenovou pilu 8m.Líbí se mi všechny starý řemesla-truhlařina,řezbařina,kovařina atd.Samozřejmně mám i jiné zájmy-focení,Tipsport,Pifko,knihy o duchovnu,hledání z detektorem.Pár knížek taky mám,ale není to taky levná záležitost.Zkusím poschánět nějaký nářadí na tu vanu,chtěl bych zkusit pivní lázně pro turisty,proto ty 3 vany. :P Dole odkaz na mé stránky.

Sapák Roman,36 let,Trutnov


http://houpacky-krocan.kvalitne.cz/
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Roman »

Takže kružidlo z hroty mám,úhelník dřevěný taky.Ten kruhoměr jsem,ale nikde na internetu nenašel.Ještě jedna věc,co je myšleno štípaným modřínovým dřevem.Štípaný šindel si dovedu představit.Úhle jsem zamýšlel dělat na horní frézce.
Tomas
Příspěvky: 6
Registrován: 07 úno 2010, 18:50

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Tomas »

Vitaj Romane.Co se týče štípaného šindele a štípaných dušek tak rozumíme jedno a to samé.To proto,že tím sledujeme dřevní vlákna přirozeně jak strom rostl a nejsou porušena tak jako např řezem pily.Zvyžuje to jak trvanlivost,voděodolnost.Bednářský kruhoměr nám určuje jaký sklon má mít styčná spára daného místa v sudu,puténce,vědru a jiných bednářských výrobcích.vyrobí se tak že na kus prkénka nakreslíme část kružnice zamýšleného poloměru dané nádoby a odtud spustíme kolmici ke středu pomyslné kružnice-vznikne nám danný ůhel který poté určuje stále stejnou míru ůhlu.protáhnout,udělat zobáček a potom už stačí lupenkovou pilkou vyřezat a je to.Ale dá se to i vypočítat když znáš něco z geometrie a budeš vědět jaký bude mít vana poloměr kruhu(za předpokladu že obě čela vany budou dávat dohromady geometricky kruh.Frézování ůhlů jak na hoblovce nebo fzrézce nevidím jako žádný problém ulehčíš si práci.
Roztéčka-kružidlo se dvěma bodci.Je to nejjednoduší nástroj bednářů ke zjištění poloměru dna kruhové nádoby.6 krát bezezbytku odpichlá vzdálenost nám určí přesný poloměr dna vyhoblované drážky ke vsazení dna,ten obkreslíš na materiál na dno a to vyřežeš.toť tak zase kousek bednářské terminologie.Jo a dřevo které budeš používat by mělo být co nejhustěji rostené,kácené nejlépe v zimě-Erwin Thoma-Měsíční dřevo a dobře proschlé.Suché dřevo bednáři poznali podle toho když vyhoblovali šponu ze dřeva co nejtenší a když ji potom pomačkali a ona se rozetřela na prach bylo dřevo suché,pokud se jen pomačkala bylo dřevo nedostatečně proschlé.
ať se daří Tom
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Roman »

:oops: Ten kruhoměr jsem jaksi nepobral,potřeboval bych asi nákres.Budu muset trochu ošulit kvalitu dřeva,modřínový špalek jsem nikdy neštípal a štípat dejme tomu 80cm,to si neumím představit.Nedávno jsem řezal trámky z modřínu a ještě mi tady nákej kmínek leží,tak můžu vyzkoušet.Střípek ke střípku a bude celá mozaika. :P Jo chtěl jsem se zeptat kolik chtějí za tu knihu,cenu tam nevidím.Budu muset pořídit.Mám půjčenou knihu,Poselství dřeva-taky pěkná knížka.


A TOHLE JE REALITA
Bednáři vyrábějí sudy klasickým náročným postupem, jehož jednotlivé části nejsou zaznamenány v žádném návodu a předávají se bezprostředně v praxi, z generace na generaci. Plzeňský pivovar je jedním z posledních míst v Evropě, kde se toto tradiční řemeslo zachovává a dále se rozvíjí.
Tomas
Příspěvky: 6
Registrován: 07 úno 2010, 18:50

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Tomas »

Přidám pár ukázek z internetu:
http://www.youtube.com/watch?v=WMDKlblsPco
http://www.youtube.com/watch?v=YtK_Cax3bzo
http://www.youtube.com/watch?v=cUQ13hb56gU
http://www.youtube.com/watch?v=kImm3teJ ... 51&index=7

Bednářské řemeslo se už dnes nevyskytuje ve své tradiční ruční podobě.Spusta postupů byla technizována.Naštěstí postup výroby byl zachycen tak jak třeba na videích na youtube ale hlavně Strážnickým ústavem lidové kultury který pojednává o bednářství na dvd III.ZPRACOVÁNÍ DŘEVA - 1. ČÁST k dostání na http://www.nulk.cz/Katalog.aspx
je zde zachyceno v vcelku srozumitelně a je k němu i doprovodná publikace která obsahuje velmi užitečné rady,návody,kresby jak bednářského kruhoměru tak technologie štípání dlouhých kusů.
Pojednání o bednařině je v ní stejné jako v knížce Dřevo,Proutí,Sláma.
doporučuju .
Cenu knihy neznám mám ji přímo od autora i s věnováním
Tomas
Tomas
Příspěvky: 6
Registrován: 07 úno 2010, 18:50

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Tomas »

Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Roman »

Na videa se bohužel nemůžu podívat,protože jsem připojenej jen přez mobil.Takže až pojedu k našim,tak se teprve mrknu.Zkoušel jsem štípat modřínový trámek pořízem,ale žádný zázrak. :cry: Nevím jestli se to štípe suchý nebo mokrý.Četl jsem,že šindel štípali a pak jí nechali schnout na střeše ve vrstvách.Nejspíš si to nechám udělat u odborníků co štípou šindel,uvidíme z jakou cenou se vytasí. :roll:
Tomas
Příspěvky: 6
Registrován: 07 úno 2010, 18:50

Re: Dřevěná vana

Příspěvek od Tomas »

Dřevo se štípe vždy mokré nebo zavadlé-nikdy ne suché.A štípeme z kulatiny ne z trámku který byl řezán tak,že nebyl sledován růst stromu.Vzniklému polotovaru-štípu se dá téměř finální tvar-při ruční výrobě je to kulacení profilů na dušce a hrubé vyhoblování ůhlu spáry.Potom se nechají tyto polotovary pořádně pomalu proschnout.Týká se jen malé bednařiny-kádě,vědra,vany,škopky atd.u sudů je to trošku složitější.Suchost se pozná podle třísky viz.někde nahoře už popisováno.No ale abych ťa Romane nejak netentoval tak ti řeknu,že to budeš moct i nařezat, ale budeš muset řezat tak aby léta v kusu byly vždy co nejkolmější k ploše.Což odpovídá středovému řezivu,se zbytkem kulatiny se budeš muset vyhrát různým natáčením abys docílím opět kolmosti let.To štípané dřevo má výhodu- je trvanlivější,pevnější aj. oproti řezanému.
Tom
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů