Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Mikema
Příspěvky: 15
Registrován: 18 zář 2016, 10:42

Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Mikema »

Zdravim vsechny,
prosim o radu zda jde nejak rozumne vyvrtat do dreva diru o prumeru cca 100mm a hlubokou cca 300mm ?
Jak jsem to zkousel ja, ale je to hrozna otrocina :
1) pomoci sukovniku (nemel jsem pozadovany prumer, ale vecne se to ucpavalo a strasne to bylo horke) - hrozna prace
2) pomoci vykruzovacich korunek (bohuzel hloubka je cca 30mm), vykrouzit a vyndat a dlatem odsekat, pote zase vykrouzit a odsekat a porad opakovat cca 10x

Existuje neco (napr hadovity vrtak o prumeru 80-100mm a delce 300mm) cim by to slo najednou a vypadalo to i dobre ? Mozna by sel nejakej frezovaci vrtak, ale takovej prumer ?

Prosim o rady, dekuji
Mikema
Příspěvky: 15
Registrován: 18 zář 2016, 10:42

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Mikema »

Taky zalezi na tom, aby se to dalo udrzet v rucni velke vrtacce, protoze tuto diru potrebuji do kmene stromu a jeste pod uhlem ...
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od truvan »

;)
Budeš si muset kouupit vrták :idea:
Nebo si ho udělat ;)
Tim tady dal pěkný návod !!!
dohledáš zde na foru -Stavitelný vrták ( špulíř )(ostatní nástroje) v sekci nářadí :ugeek:

co tvoříš ????
Míru zdar
práci čest
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Hans »

A co zkusit plochej vrták? Pokud neseženeš, dal by se celkem snadno vyrobit.

Honza
Mikema
Příspěvky: 15
Registrován: 18 zář 2016, 10:42

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Mikema »

Ten stavitelný vrták by možná šel, musím se na něj ještě podívat.
Plochý vrták se prodává tuším jen do 40mm průměru.
Ještě někdo nápad ? Co nějakej sukovník - to by nešlo ?

Pro ukázku co jsem tvořil a co mám namysli - potřebuji udělat díry pro ty diagonální prvky, není to sranda skrz celý kmen a ještě pod úhlem - vrták či něco podobného co by to udělalo za mě (namísto dláta a vykružováku) by byl perfektní
Přílohy
DSC_0831.jpg
DSC_0831.jpg (139.89 KiB) Zobrazeno 16312 x
Naposledy upravil(a) Mikema dne 19 zář 2016, 06:52, celkem upraveno 2 x.
Mikema
Příspěvky: 15
Registrován: 18 zář 2016, 10:42

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Mikema »

Toto je druhá co jsem dělal, první jsem dělal pro svou polovičku, tato je pro známého.
Tu první máme už dva roky venku na trávě na zahradě (natřenou PNZ olejem), uklízím jen na zimu, jinak na ní furt prší a zatím drží.
Proč to vlastně zjišťuji ? Většina známých co to u mě viděli, tak to chtěj udělat, ale mě se do toho nechce, protože je to hrozná práce hlavně s těma dírama, takže jsem prozatím udělal jen dva kusy....
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od mari_001 »

Jen myšlenka. Když si to nakreslíš, vezmeš hadovitej vrták jakého koli průměru + nějakej špalek aby ses mohl držet úhlu a prostě budeš vrtat dokola ve vnitřku čáry. Rychly a když budeš šikovnej tak i přesný. vnitřek ti vypadne a zbudou ti jen takové malé výběžky a ty jdou krásně strhnout dlátem. Tím že tam zastrčíš tu diagonálu tak se to zatáhne a nebude ci vidět;) Ale to je taková myšlenka jak bych to asi dělal já... Nějvětší sukovník co jsem našel je 62mm a hadovitej 50mm
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Mikema
Příspěvky: 15
Registrován: 18 zář 2016, 10:42

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Mikema »

Tak jsem zkoušel dělat jednu díru, nicméně nejde to tak jak myslíš. Měl jsem 30cm dlouhej hadovitej průměr 14mm a prvně jsem si vykroužil přesnej otvor a poté pomocí hadovitého dělal díry skrz. Problém je v tom, že nelze dělat díry vrtákem blíže jak cca 5-10mm od další díry, jelikož vždy sjede vrták do té vedlejší již vyvrtané a tím pádem jsou vždy mezi jednotlivými dírami nevyvrtané části, na kterých to drží jako blázen a stejně se nevyhnu dlátu a vykružováku, akorát to pak jde vcelku rychleji, ale dělat něco s dlátem v díře 10cm a takové hloubce není nic moc ... Jo a přesnost není moc ideální, nelze udržet cca 20 děr ve stejném úhlu při tak dlouhém vrtáku.

Jinak sukovník jsem našel i 100mm, ale za 9tisíc :(
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od mari_001 »

No nemůžu s tebou souhlasit, když koupíš pořádnej hadovitej vrták, kterej se neohýbá když na něj ztlalčíš, uděláš si vodítko nebo ho koupíš tak to musí jít, a když by sis vyrobil dlátovku nebe prostě dlouhé dláto, tka by ti to také šlo rychlejí;)A napojování děr bych dělal tak aby to len lízalo předchozí.. pak se to udrží, ale jestli si to takto zkoušel a nešlo to , tak mě už nic nenapadá. Jedině to udělat jak říkáš a pak to dojet vykružovákem, aspon nemusíš tolik odsekávat.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Mikema
Příspěvky: 15
Registrován: 18 zář 2016, 10:42

Re: Jak vyvrtat otvor prumeru cca 100mm hluboky cca 300mm

Příspěvek od Mikema »

S vodítkem jsem to nezkoušel - žádné nemám - to by jít mohlo, ale jak by to vodítko mělo vypadat ?
Vrták je kvalitní, sice teď nevím z hlavy značku, ale stál okolo 1100.- - vrtá dobře, ale je jasné, že vrtám v ruce a neudržím přesnou rovinu celých cca 300mm vrtané díry - to se přesně udržet nedá, zvlášť, když musím na vrtačku taky tlačit.
Nápad na vodítko jak by mělo vypadat ?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů