Olejové nátěry

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Martin

Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Zkuste se lněným olejem asi toto:
vařit a vařit asi při 200 až 300 stupních celsia. Průběžně zkoušet jako marmeládu(kápnout na něco studeného a táhnout prstem strunu)až to udělá strunu asi 2-3 cm dlouhou nechat chladnout a těsně před úplným vychladnutím naředit terpentýnem.Vlivem polymerace vysychá velmi rychle.Používám ještě houslařský mastný lak na podobné bázi a pokud bude zájem můžu zdělit podronosti.
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Jan »

Ahoj Martine,
chystám se na výrobu té tvé "marmelády" :geek: . Prosím, mohl bys mi poradit? Potřeboval bych vědět:
1) Kolik zhruba přidat terpentýnu (jestli 1:10)?
2) Jak rychle vysychá v uzavřené nádobě, jestli lze udělat do zásoby?
Má zkušenost: poprvé když jsem dělal mix (lignea, kamelie, pomeračový olej), samozřejmě že jsem si ho udělal hodně a dal to do sklenice a po 3 týdnech jsem koukal, jak se mi pěkně ve skleničce udělal rosol :? . Takže pozor na velké zásoby.
3) Docela bych byl zvědavý na ten tvůj houslařský mastný lak.. neprozradíš nám?
Děkuju.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

No terpentýnu tolik,aby se to dalo pohodlně natírat a nezůstavalo to moc na povrchu.Prostě jak to chladne tak dle uvážení dořeďovat.Jinak vařit venku!!(dost to smrdí a může to chytit :shock: ).Nepřevařit,když se to nekontroluje,zvlášť na konci celého procesu,může ten rosol vzniknout už v kastrůlku a to je konec(už se mi to stalo,byl jsem 5 minut pryč :!: ).Lak mám už přes rok a zatím dobrý.Návod na lak dodám,zatím si udělejte pěknou procházku po borovém lese se starým příborovým nožem a pytlíkem a narýpejte si borovou pryskyřici(na stáří nezáleží,kůra ani špína nevadí)
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

A je tady další díl o výrobě olejového nátěru:
Udělal jsem si dvě procházky po okolních lesích,obešel poctivě každou borovici a hledal tohle:
Obrázek
a výsledek vypadá asi takhle:
Obrázek
vezmete přiměřenou sklenici,naplníte pryskyřicí:
Obrázek
zalijete do poloviny terpentýnem a postavíte na teplé místo:
Obrázek
Terpentýn je nejlépe kupovat na Cestě dřeva ;) nebo v uměleckých potřebách,aby byl kvalitní.
Morčez!
Kiwi

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Kiwi »

Zdravím, mohl bych poprosit o pokračování toho návodu? ;)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Máš taky tak dlouho naloženo? :oops:
Pro pokračování budete potřebovat:
1.Trychtýř;nejlépe kovový
2.Skládanou vatu;kousek
3.Nejemnější ocelovou vatu(0000);taky kousek
4.Starší kastrůlek;s dalším využitím na jiné účely radši nepočítejte!
5.Vařič;nejlépe elektrický s regulací
6.Teploměr s rozsahem měření do 400°C
7.Dřevěnou laťku,tužku a ocelovou špachtli
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Jan »

Ahoj Martine,
zkoušel jsem tvůj vzorek houslařského mastného laku, který jsi mi věnoval. Asi jsem to nějak nezvládl :cry: . Natíral jsem jasanový stolek hadříkem a nemile mě překvapilo, že když jsem vzápětí chtěl vrstvu setřít, byl povrch rychle lepkavý, takže mi to setřít vlastně nešlo. Tak nevím, jestli jsem měl tu celou vrstvu nechat zaschnout a potom asi zbrousit? Nebo zvolit jiný způsob nanášení?
Je to čajový stolek, tak jsem chtěl aby byl hodně voděvzdorný. Prosím tedy o radu :oops: . Děkuji Honza
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Nic není ztraceno!!Počkej až to zaschne pořádně,obrus z toho chlupy od hadru a muší nohy.Zrnitost šmirglu vem tak 200 nebo i víc.Jinak ten lak se natírá stětcem!Omlouvám se,že jsem to opoměl zdůraznit :oops: .Štětec by měl být přiměřeně široký,s měkkými jemnými chlupy(používám štětec koupený ve výtvarných potřebách šíře 20).Po použití je nejlépe ho uložit do terpentýnu tak, aby se nedotýkal dna:
Obrázek
Natírání se začíná uprostřed plochy a vždy když namočíš štětec nenasazuješ ho ke kraji natřené plochy,ale kousek dál.Jinak Ti vzniknou tmavší místa na spojích.
Až Ti to zaschne tak to podle potřeby jemně obrousíš papírem 600.Dávej pozor na změny odstínu nátěru,které signalizují,že jsi probrousil.Kdykoli zaznamenáš jemnou změnu odstínu,tak přestaň brousit ,otři suchým hadříkem a dej další vrstvu.Když máš po broušení celou plochu ve stejném odstínu a pěkném polomatu máš vyhráno :D .Pak se to dá vyleštit do vysokého lesku leštěnkou na karoserie.Nebo zmatnět velmi jemnou ocelovou vatou(0000).Myslím,že u jasanu ,než zaleješ póry, to bude tak 10 vrstev.Kdyby Ti "vzorek" nestačil, tak mi písni a dodám další ;)
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Tak jsem se konečně dostal k pokračování návodu na houslařský lak:
V tomto kroku budeme potřebovat čistou sklenici,vatu,trychtýř a naloženou pryskyřici
Obrázek
Do hrdla trychtýře vložíme kousek vaty.Moc to necpat jinak to špatně protéká.
Obrázek
Nalejeme výluh a čekáme až se to přefiltruje
Obrázek
No nevím jak kdo,ale já si připravím ještě jednu dávku.Stejně se to teď nedá venku vařit :(
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Jan »

Děkuji za radu, s těma 10 nátěrama jsi mě moc nepotěšil :lol: . Tak vzhůru do toho.
Na těch tvých loutnách - to musí být pěkná makačka tedy.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů