krásné řezivo

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

ten ořech je 3m?
Ještě bych rád dodal,že takovej klacek se prořeže na 70%, takže pak je otázka, zda 50 osámovanej
nevyjde defakto stejně...tedy za předpokladu že se nepoužije běl a není potřeba mít 150cm dlouhý prkna
matujej@gmail.com
Příspěvky: 25
Registrován: 15 kvě 2011, 17:23
Bydliště: Telč
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od matujej@gmail.com »

:D
Je nutný to za každou cenu pohanit, werdio?
Na tomhle, když budu chtít, neprořežu téměř vůbec. A já chtít budu. Ne každej potřebuje připravený, synteticky nudný, hotový řezivo. Ne vždy je přece zapotřebí 4m. A rozhodně to nejde paušalizovat. Je to prostě opravdický dřevo tak, jak narostlo, a z toho je třeba vycházet.
Sorry, ale nechápu tu obsesi cpát dřevo do tabulek, chtít hotový přířezy, jak z hypermarketu. Já teda osobně tvořím spíš podle dřeva, než naopak. Ale to je jedno, každej na to jde nějak.
Takže ano, je to 3m.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

já nehanim, jen pro ty co třeba nevědí, že i když se to může v ceníku zdát drahý, tak ve finále to vyjde na stejno, tot vše...a nehlede na to, že já jsem na tom stejně jak ty, užiju běl a pár kousků co zbyde...když budu dělat stolovou desku, vyřežu běl , nedejbože potřebuju ty 150cm prkna, tak z takový hrbatý fošny za 35 na tom budu stejně jak u omítnutý za 50, tak to je..
Každýho věc jak k tomu přistupuje, co z toho chce dělat, jen ne vždy je levnější varianta opravdu levnější...
A nevim co je na to syntetickýho, když koupíš rovnou omítnutou fošnu :roll:
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Pepan »

Chlapi, dá se někde najít postup, jak z takové křivé fošny (nemyšleno zle) udělat spárovku?
Hledal jsem na youtube a nic.
Omluvte lamerský dotaz, ale musím zimu využít na vzdělávání. Až začnu stavět, tak nebude čas.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

file.jpg
file.jpg (206.98 KiB) Zobrazeno 17550 x
z fošny dostaneš tohle, v případě 145cm (bílá linka) dlouhýho prkna....záleží na tobě , chceš běl,o to víc..a samo posoudit kresbu aby jsi byl ve směru fládru, v případě že nebudeš dělit na cca 4 -7 lamely.

Řezivo musíš podle toho nakoupit, pokud budeš dělit na malý "prkýnka" tak vytěžíš víc, pokud z takové fošny budeš potřebovat třeba 200cm (červená linka) tak bude cca 30 % "odpadu" (běl + krajina+samotné "dřevo")
1m ti zbyde na další užití...
A to je ten případ, na který jsempoukazoval

A pak záleží na prodejci jak měří prodejní šířku, někdo do půlky kůry, někdo na běl, v nejužším místě, nejširším místě, x variant....to si musíš ohlídat...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

no a potom srovnat a protáhnout na požadovanou sílu..vycházej z cca 32mm a nebo 52mm..z 32, když to neni vrtule a má prkno rovinu dostaneš cca 27mm a z 52 těch 47
Zase záleží, jak budou široký finální prkna.
Takže nejdražší je když chce někdo desku 30mm, tu musíš vyhoblovat z tý 52 :-)
teda pokud neseženeš 40, a to je m3 pomalu dvakrát tolik a celkem si zahobluješ :-)

To si zákazníci neuvědomují a pak musíš vysvětlovat :-)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
postup je takový, že se podívám na fošnu a vidím co z ní dokážu dostat. Teď zrovna jsem slepoval spárovky na odkládací stěnu do zádveří z javoru, budou to kazety s výplněma botník a police, takže celkem dost matrošu.
https://goo.gl/photos/reQqVeBTWY99Phi17
Javor je hrozná sviňa, kroutí se to při řezání a hrozně blbě se to hobluje i když jsou ostré nože, protože jsou vlákna hned po směru a hned zase proti, jak je to svalovité.
Měl jsem taky celkem křivé desky 3cm silné a tak jsem si desky nakrátil ještě před řezáním na přesné délky potřebných spárovek s minimální nadmírou. Snažím se vždy dělat sdružené formáty takže v mém případě největší spárovka má 150cm na 47cm a budu zní dělat 3ks výplně.
Ono je těžko radit, protože každá fošna je uplně jiná a je nutné k ní podle toho přistupovat. Ale musím říct, že jsem nevyhodil nic než krajiny a kůru, všechno osatní jsem si schoval na soustružení segmentových misek, kde je krásná kombinace toho ořechu s javorem. ;)
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od Petr »

werdio píše:no a potom srovnat a protáhnout na požadovanou sílu..vycházej z cca 32mm a nebo 52mm..z 32, když to neni vrtule a má prkno rovinu dostaneš cca 27mm a z 52 těch 47
Zase záleží, jak budou široký finální prkna.
Takže nejdražší je když chce někdo desku 30mm, tu musíš vyhoblovat z tý 52 :-)
teda pokud neseženeš 40, a to je m3 pomalu dvakrát tolik a celkem si zahobluješ :-)

To si zákazníci neuvědomují a pak musíš vysvětlovat :-)
werdio, a co tohle řešení:
když chce někdo desku 30mm tak nařezat z té 52mm fošny pásky 35mm, štosnout na srovnávačce, slepit spárovku a dohoblovat na 30mm = mnohem větší výtěžnost z 52 fošny za cenu horší kresby protože fošna má většinou tangenciální fládr a otočením je pohledová radiální kresba. Mě osobně se tento postup moc nelíbí třeba u přírodní povrchovky buku kde je potom povrch spárovky pruhovaný jako zebra, ale teď jsem to použil u javoru a tam je to OK, kdy jsem z 50 fošny potřeboval udělat dvě police 40x250X1700mm a bylo to tak křivé že bych to normálně nedostal. Tu krájecí desku z ořešáku co jsem měl v odkazu jsem dělal taky tak, protože ta noha je silná 30mm a poskládáním systémem "kniha" jako u dýhy je výsledná kresba velmi pěkná a přirozená s maximální výtěžností té 50mm fošny. A u ořešáku není spoj spárovky ani vidět. ;)
ピーター 大工
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

souhlas, chce to čas se projít hrání...já koukám na fošnu jak lékárník ( i to někdy nestačí a objeví se "něco" až při hoblování)...mít po kupě co budeš dělat a podle toho vybírat...a samo podle toho vybírat prodejce, ne každej je na tyhle "špiony" zvědavej a daj ti jen od shora...kor u výběru :-D
Ono když jedeš zakázku z 2 fošen, tak nechceš brát 1 na víc pro "co kdyby"...to je třeba u dubu hne d 800kil a když nemáš pak kam uskladnit a nebo nevyužiješ, tak musíš brát na míru...a modlit se..kor když to máš pak na pilu 80km, jako já :-D
No, neni to snadný, vše má své a praxe ti stejně mockrát nafackuje
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: krásné řezivo

Příspěvek od werdio »

to petr: dělám spárky minimálně 7cm a výše....samozřejmě sto lidí sto chutí a někde je užší lepší (borcení) ale za cenu 0 kresby
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti