Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od krokus »

Psal jsem o téměř neproniknutelném, což je něco jako skoro, né úplně, atd. :D Fakt je, že pravdu abys pohledal. Pouštěl jsem si oblíbený film Apocalypse now v nezkrácené verzi a v originále - moc se mi to honilo hlavou..., proto jsem skoro nespal, ale to je nad rámec zde probíraných věcí.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

A teď dotaz :je z těch razítek na poraženém kmeni možné vyčíst datum kácení?
Morčez!
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od krokus »

Ne,to co je tam uvedeno jsou hmotnatosti.
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od krokus »

Ale teď si vzpomínám, že jsem viděl nějaké kmeny z tropů a tam datum byl /jesli jej ovšem neznačí někde na skladě dodatečně/, takže možná v jiných státech to musí dělat. U nás jsem se s tím nesetkal. Nejlepší jsou bez čísel... :D
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Martin »

Právě překládám nějaké části z L'art du facteur d'orgue .Je to encyklopedie,kterou napsal pan Bedos de Celles mezi léty 1766-1778.A tam uvádí o dobře vyschlém dubovém dřevě:
"Porazí se dub v lese,v průběhu měsíců prosince a ledna;za zelena se rozřeže na desky požadovaných tlouštěk.Desky se dají do vody,kde leží dva měsíce nebo i déle.Když je vyndají,opřou se o stěnu(!!!) v přístřešku,kam nemůže ani slunce ani déšť.Postaví se pokud možno tak,aby se nedotýkaly.Když ty desky schnuly celé léto,můžou se začít zpracovávat na přířezy počátkem dalšího jara.Bývá lepší počkat ještě déle,když jsou desky velmi tlusté,kolem 3 až 4 palců(1pou=27,07mm).Udělal jsem zkušenost,že dřevo uskladněné nějakou dobu ve vodě lépe a rychleji vysychá."
Morčez!
Robert Musil
Příspěvky: 4
Registrován: 19 úno 2012, 20:10

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Robert Musil »

Nazdar lidi!
Dlouho tu nikdo nepřispíval , tak k tomu dřevu kácenému podle fází měsíce přidám něco ode mně.
S kamarádem Oldou Balcarem jsme stavěli roubenku. Od země po stropáky je asi 250cm.
Dříví jsme káceli v jeho lese ,asi 600m nad mořem v prosinci den před novoluním. Smrky jsme vybrali už v létě. Káceli jsme korunou z kopce a nechali je i s větvema až do konce května. Pak se odvětvili ,vytahali a odvezli na pilu.Z oddénků nařezané trámy 25/25 a 8m dýlky jsme nosili ve dvou. A z vrchů 14/16 a 6m dýlky byly o dost těžší. Okolo se stavělo několik roubenek ,tak jsme pořád koukali komu a o kolik která stavba klesne. Můžu říct že všichni měli káceno v zimě.
Ale jen my před novoluním.
Byly chalupy co klesly o 12cm za první zimu ,ta Oldova 6,5cm za dva roky.
Musím říct ,že to funguje !
Když jsem byl na učňáku ,tak náš učitel na materiály a technologie Karel Brůna ,mimo jiné soudní znalec v oboru nábytkářském,se nám snažil dostat do hlavy , kácení dřeva podle měsíce a důležitost plavení dřeva .Taky louhování dubu ve vodě.
Zajímalo by mně jestli žije. Ten toho znal hodně.

Dřevu Zdar,Robert
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Roman »

Je něco jiného dělat pár kousků třeba po práci,nebo když se tím živíš.Nikdo nebude čekat na krov rok,já měl pilu a viděl jsem jak se to různě kroutí a kvalita je různá.Kolik lidí bude vědět dnes o kácení podle měsíce.Jo,když bude mít bohatou klientelu a dělat exkluzivní nábytek,můžete si poschánět kvalitní materiál.Dnes lidi chtějí rychle a levně.Jak to dělali předci,to už asi nikdo nevrátí.
eladavan
Příspěvky: 1
Registrován: 07 úno 2014, 20:48

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od eladavan »

Zdravím všechny,

nevíte někdo kde pořídit měsíční dřevo? Chtěli bychom letos začít stavět dřevostavbu půdoris 12x7,5m sedlová střecha, ale nemáme už mžnost počkat do zimy a nakácet si vlastní. Tak mě napadlo poptat se jestli někdo nemá nakáceno a uskladněno? Nevíte??

Díky za typy, Laďa
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od Roman »

eladavan píše:Zdravím všechny,

nevíte někdo kde pořídit měsíční dřevo? Chtěli bychom letos začít stavět dřevostavbu půdoris 12x7,5m sedlová střecha, ale nemáme už mžnost počkat do zimy a nakácet si vlastní. Tak mě napadlo poptat se jestli někdo nemá nakáceno a uskladněno? Nevíte??

Díky za typy, Laďa
Pochybuju,že někdo z živnostníků bude mít něco naskladněno.Myslím,že ani velké firmy nebudou mít káceno všechno v zimě.Já bych to tak nehrotil.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Měsíční dřevo vs "průmyslové" dřevo

Příspěvek od JanB »

Přesně jak říká Roman - věřit pohádkám o měsíčním dřevu může akorát tak způsobit, že toho někdo zneužije a natáhne tě na ceně.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host