Intarzie

Např. cidliny, smirky, borax...
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Intarzie

Příspěvek od zdenek »

Ahoj všicni příznivci starých technik a hezkých věcí.
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Intarzie

Příspěvek od zdenek »

Ahoj.Omlouvám se všem,ale jsem nějak na štíru s počítačem a nedaří se mi sem dát fotky.Zrovna mi poradil Martin co s tím,tak se uvidí.Už dělám intarzii a fotím každou fázi.Ve finále potom udělám politůru a basta. Pište otázky a připomínky,abych věděl,ze nedělám zbytečnou práci.Ahoj Zdenek
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Intarzie

Příspěvek od zdenek »

Ahoj všichni. Po těžkém a vyčerpávajícím boji s technikou volím tento postup. Dvakrát jsem psal jedno a to samé do fóra a nevyšlo to,takže takhle.Protože jsem se tu dočetl,že někteří nevědí co a jak ohledně intarzií,a navíc se chce po mně obrázky o šelaku a já nevím ,jak to udělat,tak půjdu step by step.
Uděláme si tu intarzii v přímém obrázkovém přenosu.Ode mně to není žádná exhibice,ale protože mám rád dřevo,ačkoliv mně to už neživí,a nechci,aby se zapomnělo na techniky,kteří naší předkové doslova vymazlili,tak si každý může porovnat své znalosti a zkušenosti s tím co jsem se učil před lety a nakonec úročil ve spolupráci s památkáři.Pane to byla škola.Zkusím poslat nějaké fotky.
Za prvé nějaké dýhy,což je dneska průser,nebo´t ,seženete šunt nebo je to drahý jako Vondra v parlamentu.Další,používám k řezání jen fornýrpilku,po novém dýhořezku a knajp,po novém nůž na dýhy.Dřív se používala na lepení papírová páska,která se olizovala nejčastěji.Dneska používám chemokrepovou pásku,protože jazyk potřebuju na jiné věci a navíc se prej na pásky používá lepidlo jako na známky s Havlem a Klauzem a to se prej vyrábí z muchomůrek ,vytriolu a dalších hnusných věcí.
Pokud by někomu vadil můj projev,je to jen a jen jeho problém. Píšu tak,jak mluvím a mluvím tak,jak mi zobák narost. Sprostá slova jsou jako koření a musí se správně dávkovat. Toliko k technickejm věcem. Později ,jestli bude zájem si objasníme jak to je se sériovkou a řezáním za použití lupínky a nebo dekupírky. Ještě jednu věc bych chtěl upřesnit ,za kumšt nepovažuji intarzii naprogramovanou a vypálenou laserem. Lidský faktor každý výrobek humorizuje a jaksi zlidš´tuje a to je dobře. Proto neváhejte a pište co se vám nezdá a nebo nelíbí,abych tady nebyl za blba a netřepil si konečky prstů na klávesnici.Ahoj Zdenek
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Intarzie

Příspěvek od zdenek »

Tady začínám výběrem dýh.
Přílohy
Nejdřív nějaké dýhy
Nejdřív nějaké dýhy
interzie.JPG (23.6 KiB) Zobrazeno 42634 x
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Intarzie

Příspěvek od zdenek »

Co je nejvíc potřeba.Fornýrpilka,knajp,lepící páska,tužka ,pravítko,podložka,ruce,ty tam nejsou vidět a alespon zhruba náčrt.
Přílohy
Nářadí
Nářadí
inetrzie3.JPG (20.37 KiB) Zobrazeno 42634 x
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Intarzie

Příspěvek od zdenek »

Tady začínám řezat a lepit a to rámeček v tzv marockém stylu.Prčoč zrovna marockém nevím,ale říká se tomu tak.
Přílohy
Začínáme
Začínáme
inetrzie6.JPG (25 KiB) Zobrazeno 42632 x
zdenek
Příspěvky: 28
Registrován: 03 bře 2011, 20:39

Re: Intarzie

Příspěvek od zdenek »

tady jen tak to jsem se nudil a tak jsem simzačal jen tak řezbovat a ono mi to začíná bavit inu na starý kolena se je potřeba trochu zbláznit jak říká ta moje.
Přílohy
První pokusy
První pokusy
inetrzie5.JPG (25.8 KiB) Zobrazeno 42631 x
Davson12
Příspěvky: 9
Registrován: 19 srp 2014, 09:44

Re: Intarzie

Příspěvek od Davson12 »

Ta dýha to je klasická jako mají tady http://www.alpidyha.cz nebo se vybírá nějaká jiný? Jsou tam nějaké požadavky na tloušťku či něco? Celkem se mi to líbí, rád bych to o víkendech také vyzkoušel.
mullera
Příspěvky: 1
Registrován: 26 zář 2018, 13:05

Re: Intarzie

Příspěvek od mullera »

Zdravim, mel bych otazecku. Je mozne rezat dyhu na rezacce na papir bud pakove a nebo s koleckem?
Mailoo
Příspěvky: 17
Registrován: 04 říj 2019, 07:58

Re: Intarzie

Příspěvek od Mailoo »

Také jsem zkusil intarzii...
Jenže Covid mě poněkud zastavil, tak aspoň pročítám fóra a připravuju si vědomosti k použití :-)
Davson12 píše: 26 črc 2018, 09:40 Ta dýha to je klasická jako mají tady http://www.alpidyha.cz nebo se vybírá nějaká jiný?
Ano, je to klasická dýha, ale moje zkušenost je, že je problém sehnat menší kusy. Většinou jsou to velkoobchody, kde prodávají půl metru široké pásy v délce třeba 3m...
Fantastický výběr mají tady: https://www.dyhy.cz/ ale je to taky velkoobchod.

Maloobchod jsem objevil asi jen zde:
https://www.promodely.cz/drevo/dyha
14 druhů jako základ by mohlo stačit, ale chybí mi má oblíbená oliva, jakákoli kořenice a eben, nebo něco černého...
Ještě jsem vymyslel, že si napíšu o vzorník. Alpi dyha ho nabízí za 420,-, velikosti A4, dyhy.cz nabízí za 1500, ale je jich 80 ve velikosti A5, nebo za stejnou cenu modifikované dýhy, kolem 100 vzorků A4!
Davson12 píše: 26 črc 2018, 09:40 Jsou tam nějaké požadavky na tloušťku či něco?
No v podstatě j potřeba hlavně aby ta tloušťka jednotlivých druhů byla co nejvíce podobná. Nakonec to stejně všechno přebrousíš, ale nedovedu si moc představit situaci, že by jsi brousil plochu, kde by jedna dýha měla třeba 2mm a jiná 0,6mm... Drobnější odchylky zmizí po pár tazích hrubšího smirku.
Naposledy upravil(a) Mailoo dne 22 říj 2020, 13:53, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů