Hoblovka Rikow Werke

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od Fangluin »

Byl jsem požádán o založení tématu k této staré hoblovce, tak tedy konám.

Po přestěhování do nového domu jsem zjistil, že mě práce se dřevem baví. Začal postupný nákup ručního nářadí a nějakého ručního elektrického. Po čase jsem zjistil, že to bude chtít i nějaké ty dřevoobráběcí stroje (hoblovka, vrtačka, tloušťkovačka, pila). A tak jsem tedy začal s hoblovkou.

Nejprve jsem pokukoval po nějaké nové hobby třídě, ale jak jsem brzy zjistil, vše je to Čína nevalné kvality. Následoval přesun na bazary a několika měsíční čekání. Nechtěl jsem nic velikého. Zadání bylo - malá litinová hoblovka, max. šíře 300 mm, max do 10 tisíc. Nakonec se objevila tato stará Rikow Werke hoblovka, za velmi nízkou cenu. Chvilku jsem váhal, ale pak jsem si řekl, přes zimu bude na opravu času dost (blázen :D ) a v srpnu 2018 jsem si pro ní zajel.

Následovalo hledání a studování jak odstranit rez, jak odstranit starý nátěr, jak rozlisovat hřídel. Pomocí WDčka se mi ji povedlo komplet rozebrat, až na hřídel. Tam jsem skončil hned u řemenice, která stahovákem nejde vůbec dolů, ani při úderu kladivem do hřídele. Jinak je hoblovka v celkem dobrém stavu, motor (stařičký Siemens) funguje bez problémů, ale asi jej budu měnit za výkonější. Spodní rám s motorem je nějaký samodomo, nepřišel jsem na to, jak by měl být motor uchycen originálně. Nechám si svařit nový, lépe vymyšlený. Jeden stůl má uprostřed bouli, jsem domluvený s kamarádem na srovnání. Druhý je rovný. Kolmosti jsou taky ok. Oba stoly se dají výškově nastavovat. Válec je dvounožový (mám koupené nové z pilany). U jednoho jsem odstranil lišku za pomocí WD a brusného papíru.

Jak jsem psal výše, myslel jsem, že to přes zimu opravím, ale v říjnu se narodila druhá dcerka a hoblovka se v rozebraném stavu pomalu přesouvala do kouta garáže, kde na mě čeká komplet rozebraná. Potřebuji očistit starý nátěr, srovnat stůl a hlavně rozlisovat komplet hřídel a vyměnit ložiska (gufera jsou špatné a leze ven vazelina). Pokud víte o někom v MS kraji, kdo by mi pomohl s hřídelí, budu jenom rád. Ta mě trápí nejvíce.

Přikládám zatím fotky z inzerátu. Pokud bude zájem o nějaké detaily, není problém.
Přílohy
image1.jpg
image1.jpg (32.85 KiB) Zobrazeno 7741 x
image2.jpg
image2.jpg (83.88 KiB) Zobrazeno 7741 x
image3.jpg
image3.jpg (35.96 KiB) Zobrazeno 7741 x
image4.jpg
image4.jpg (122.89 KiB) Zobrazeno 7741 x
image5.jpg
image5.jpg (141.31 KiB) Zobrazeno 7741 x
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od kiwi »

Pěkná malá hoblovka. Šířka válce je 300mm? A délka stolů 1400mm?
Prohledával jsem doma materiály co mám a zjistil jsem že se tahle hoblovka prodávala i jako kombinace kdy byla připevněná k pásové pile.
Jinak pohon většinou býval buď transmisí nebo motorem přímo na hřídeli, nebo samostatný motor umístěný zhruba jak máš ty a pohon plochým řemenem. Proto bych si dovolil tvrdit že řemenice na hřídeli nebude původní, ale to vůbec nevadí.
Ten rám je opravdu samodomo. Běžně se stroje šroubovali rovnou k zemi, stejně tak motor (na stavitelným držáku kvůli napínání řemene).
Jinak ty vystouplé šrouby na ložiskových domcích sloužily k připevnění klikou poháněné protahovačky.

Můžeš vyfotit tu nožovou hřídel s ložiskama a řemenicí ?
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od Fangluin »

Šířka válce je 300mm, od Pilany jsem sehnal nože 305mm. Stoly tak nějak dlouhé budou.

To co píšeš bude souhlasit. Jak jsem ji měl doma, tak jsem si říkal, že to nebude kompletní. Ten ruční protah mě napadl, ale nevěděl jsem, proč je hřídel válce tak dlouhá, něco se k ní ještě přidělávalo. Bohužel strejda google v tomto zklamal a nic jsem nedohledal. Jenom něco málo z historie firmy. Pokud bys měl nějaké obrázky originál hoblovky, dalo by se nafotit a poslat?

Níže fotky z rozebírání.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od Fangluin »

A ještě obrázek nového štítku, ten původní už nešel zachránit. V práci jsem si nechal natisknout na AL destičku.

Obrázek
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, pěkný transmisní stroj. Není náhodou ta část hřídele za řemenicí se zkosením matka?

Na čištění stolů a opracovaných částí používám takovéto rouno zelené barvy (zrnitost 400) + petrolej. Stoly bych nechal srovnat OBA o stejnou hodnotu, aby to šlo seřídit, také bych nechal udělat nové šrouby a matky na zdvih stolu, aby tam nebyly mrtvé vůle, všechny závity budou whitworth. Něco to bude stát.
Při sundavání barvy respirátor, bacha na olovo.

Hodně zdaru.
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od Fangluin »

Ten kroužek jsem zkoumal, ale nejsem si jistý, jestli je nalisovaný, nebo na závitu.

Šrouby na nastavení stolů mi přijdou v pohodě, žádné vůle nemají. Chtěl jsem je jenom trochu očistit a namazat.

Rounem to čistíš ručně, nebo strojně?

Tady je blíže, když tak mohu doma nafotit ještě větší detail.

Obrázek
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od miru01 »

Namažu petrolejem a čistím ručně, setřu hadrem a znovu. Ale jde použít i excentr, ale chce to nějakou mezivrstvu aby se nezapatlal suchý zip a podložka. Můžeš použít i olej, někdo používá i naftu. Výhodu petroleje vidím v tom, že se za cca 2 dny odpaří a zůstanou suché a přitom nakonzervované stoly a je levný, wdčko je hned fuč.
Ještě bych prověřil kulatost válce, zřejmě to bude jediná rovina na kterou budeš po opravě ustavovat nože.
Myslím, že máš štěstí, ten válec není původní, nějaký šikula už tam vložil jiný na klasické hoblovací nože, takže to musel nějak složit, zkus to lépe nafotit. Má to zakončení hřídele z boku otvor?
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od Fangluin »

Otvor tam je, cca 3cm hluboký. Je vidět na jedné fotce nahoře.

Petrolej mám, tak vyzkouším.

Doma nafotím detaily té hřídele.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od kiwi »

Fotky originál hoblovky jako samostatného stroje nemám, mám ale katalog s obrázkem kde je v kombinaci s pilou. Večer naskenuju a pošlu.

Co se týká toho šestihranu pod řemenicí, tak bych řekl že to je víčko ložiska se závitem, stejný jako na druhý straně. A u tý řemenice pokud tam není žádný kolíček zkrz nebo červík, tak tam bude jenom nalisovaná, je z čela řemenice vidět drážka s perem? Pokud ne tak bude pravděpodobně řemenice nalisovaná za tepla s přesahem, pak to bude chtít řemenici ohřát .
Fangluin
Příspěvky: 42
Registrován: 24 kvě 2018, 05:47

Re: Hoblovka Rikow Werke

Příspěvek od Fangluin »

Ano, ten šestihran je víčko na ložisko. Na druhé straně jsem ho měl sundaný, je tu i fotka.

Z druhé strany té řemenice je ale ještě nějaký malý kroužek, který nevím k čemu a jak drží. Večer pošlu detailní fotku.

Červík, nebo kolíček mě nenapadlo hledat, mrknu se.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů