1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 6odkazy 7kontakty

"pracující"překližka a dub

Duše dřeva a výrobků, používání vlastností druhů dřev.

"pracující"překližka a dub

Příspěvekod PavlaH » 18 říj 2017, 11:11

Dobrý den,

řešíme zádrhel s kuchyňskou linkou - korpusy i čílka z překližky, pracovní deska dubová natřená tvrdým voskovým olejem OSMO. V lince je použito kování BLUM MOVENTO (systém tip-on). Bohužel na čílkách šuplíků "vylézají" rohy nebo celé hrany, čílka nejsou pohledově v rovině.
Výrobce kování tvrdí, že problém je masivní dřevo linky, které pracuje, stolář zase tvrdí, že chyba je spíš v kování.

Ráda bych se poradila:
a) Může se pracovní dubová deska skutečně takto kroutit, když je natřena voskovým olejem OSMO a když stolář údajně měřil vlhkost dřeva a dřevo bylo dostatečně vyschlé?
Na desce jsou totiž vidět i prasklinky kolem suků a po celé délce desky rýhy - spáry navazujících pásů dřeva. Ten samý problém jsme měli i na jídelním stole, který po 2 měsících užívání byl celý rozklížený a na desce byly viditělné a citelné rýhy a praskliny. Stolář desku stolu znovu vybrousil a natřel a od té doby je to v pořádku.

b) Může se kroutit i překližkové čílko nebo korpus z překližky a mít tak vliv na snahu usadit čílka šuplíků do roviny?

C) Jaký druh dřeva by byl nejvhodnější do koupelny, kde bude umývadlo usazené na desce? Laminovou desku jsme zatím nechtěli...

Moc děkuji za tipy a zkušenosti,
PH
PavlaH
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 říj 2016, 23:47

Re: "pracující"překližka a dub

Příspěvekod RxD » 18 říj 2017, 12:51

Asi by to clovek musel videt, nebo alespon fotografii. Dost zalezi, je opravdu mozne ze deska vice pracuje a krouti tak korpusy. Muselo by se to promerit (uhly, vodovaha, apod).

Pokud deska rozpraskava tak bud nebyla vyschla nebo byl pouzity nekvalitni material. Ja si delal kuchyn sam a pult je dubova sparovka, ktera nebyla moc kvalitni a je to znat (ruzne vnitrni praskliny apod). Na barovy pult uz jsem kupoval kvalitni dub sparovku a to je uplne jina liga.

Taky zalezi jak je ta deska pridelana ke korpusum. Mohlo by stacit odsroubovat, srovnat a zasroubovat zpet.

Ale asi bych zde fakt nejvice tipnul nevyschle drevo v desce.
RxD
 
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: "pracující"překližka a dub

Příspěvekod PavlaH » 18 říj 2017, 13:39

Děkuji za reakci. Stolář argumentoval, že vlhkost dřeva byla v pořádku. Prý dřevo pracuje vlivem toho, jak se mění klima v domě. Nerozumím potom ale, proč dubová postel, kterou máme už 5 let, nijak nepracuje a je pořád jako nová a kuchyně, kterou máme několik měsíců, má rozpraskanou a vlnící se pracovní desku. Další argument byl, že přes voskový olej dřevo dýchá a pracuje, kdyby prý stolář použil lak, tak by dřevo nedýchalo, nepracovalo a neprohýbalo se, ale lak by prý praskal... Co si o tomto tvrzení myslíte prosím?
Můžu se ještě zeptat, podle čeho poznám kvalitu dubové spárovky?
PavlaH
 
Příspěvky: 4
Registrován: 10 říj 2016, 23:47

Re: "pracující"překližka a dub

Příspěvekod JanB » 19 říj 2017, 07:33

Dřevo opravdu pracuje podle toho, jak se mění klima v baráku. Jak tady na diskusi někteří říkají - "dřevo pracuje, dokud neshoří".
To, že nepozorujete změny na posteli a na kuchyni ano, může mít více důvodů. Jednak konstrukce - na posteli pravděpodobně budou užší díly než na pracovní desce, změna rozměru napříč přes léta tedy bude méně patrná. Taky může mít vliv výběr a skladba jednotlivých lamel té spárovky - změna rozměru dřeva díky změně vlhkosti je jiná v tangenciálním a jiná v radiálním řezu.
A pak ještě jedna důležitá věc - píšete, že kuchyně je nová. Je dost dobře možné, že vlhkost vzduchu v dílně u stolaře byla jiná než u vás v bytě a to dřevo se po instalaci v kuchyni prostě přizpůsobilo. A ten skok byl větší než výkyvy, které v průběhu roku nastávají u vás v bytě, proto třeba i ten stůl se pohnul když byl nový a potom už ne.
JanB
 
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M

Re: "pracující"překližka a dub

Příspěvekod Tim » 19 říj 2017, 11:31

Ahoj,
Jan to tady docela dobře popsal a nezbývá než souhlasit,ještě bych dodal,že je možné ,že v kuchyni jste prováděli nějaké stavební úpravy a nepočkali jste až bude všechno dostatečně proschlé
dál se ptáte jestli je možné aby se překližkové čílko a korpusy kroutily ,tak samozřejmě je to dřevo a i když a obvzlášť pokud je nátěrem ošetřeno jednostranně tak možné to je.
určitě nehledejte závadu v použitém kování lepší těžko koupíte
do koupelny můžete použít v podstatě libovolné dřevo jde hlavně o konstrukci nábytku a povrchovou úpravu
ještě k té spárovce vy dost těžko poznáte jestli je kvalitní je to o použitém dřevě jeho složení,lepidle vlhkosti dřeva...
příčin vašich problémů může být spousta ,bylo by dobré sem dát aspoň pár fotografii.

tim
Tim
 
Příspěvky: 701
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak


Zpět na Kvalita dřeva a Měsíční dřevo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků