Čpavkování dubu vs. roztok sody

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

ač inspirován Petrovými čpavkovanými židlemi, založil jsem nové téma, aby to případně bylo pro nově příchozí snáze dohledatelné.

Zvažuju teď dubovou podlahu, kterou budu potřebovat ztmavit. Jedná se o skoro 60 m2, tak jsem přemýšlel jak takový množství zpracovat čpavkováním aniž bych proti sobě poštval celou ves :-) Nakonec jsem vyzpovídal známého restaurátora a ten mně poradil nátěr zásaditým roztokem, např. sodou. Nikdy jsem o tomhle ještě nečetl, ale prý to udělá totéž jako čpavkování. Tak jsem to vyzkoušel a pro inspiraci ostatním přikládám vzorky - může to být užitečné, nemusí se stavět stan a dá se to dělat uvnitř. Dá se ztmavovat i lokálně, tmavne to opravdu jen přesně v natřeném místě (na bocích mám kápance ze štětky a má to ostrý hranice jak třeba inkoust).

Stejně jako čpavkování i tohle působí především na jádrové dřevo.

Vzorky dubu v koncentracích roztoku 50%, 30%, 21%, 16%, 11% a 8%.
WP_20150402_001.jpg
WP_20150402_001.jpg (190.9 KiB) Zobrazeno 24595 x
Za nejtmavší bych označil vzorek s 16% roztokem. Nejbližší světlejší s 21% roztokem ještě jde, silnější koncentrace už nevedou k potřebnému účinku a ten bílý závoj jsou krystalky sody po odpaření vody (které jsou patrně i na té 21% variantě, akorát že už nejsou vidět). Použitelné jsou samozřejmě i ty slabší koncentrace, patrně bezpečněji, protože už nebudou obsahovat moc krystalků a tedy reakce s další povrchovkou bude míň pravděpodobná. Dub je prý kyselý, takže se povrch takto vlastně víceméně neutralizuje.

Ještě pak vzorky opatřím patrně nějakym olejem a zaleštím, pak sem dám foto jak vypadá výsledek.

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od werdio »

jedlá soda + voda?
Jinak na tmavení dubu ještě funguje ocet+ocel.vlna a pak ředit dle potřeb...
ten čpavek má asi hlubší probarvení..já to dávno zkoušel ale dosažený odstín se mi nelíbí..
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od Hans »

Já zkoušel sodu na praní, což je uhličitan sodný. Jedlá soda je hydrogenuhličitan sodný, což netuším jaký udělá rozdíl. Ale taky už mi to přišlo na mysl :-)

O tý oceli jsem taky uvažoval, před lety tu psal Martin o tom jak nechal špalík dubu na mokrym železe a jak celá plocha zčernala... Ale přemýšlel jsem spíš o železných pilinách a vodě. Ten ocet tedy šudláš ocelovou vlnou po povrchu? Anebo necháš vlnu s octem ve sklence, pak to sleješ a natřeš to slitý na dřevo?

Díky

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od werdio »

jj...jablečný ocet a ocel.vlnu necháš ve sklenici rozpustit a pak potíráš dřevo tím roztokem..to se používá u dubu na "ebonizaci", po naředění roztoku vodou výsledný odstín zesvětluješ...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

nový dotaz kolem čpavkovaných židlí mi připomněl můj někdejší slib, že sem dám ukázku alternativního postupu po aplikaci povrchovky. Dělal jsem teď vzorek z odřezků dubu, takže níže je to ukázáno v kontrastu s dubem bez použití sody. Oba vzorky mají jako povrchovku OSMO tvrdovosk. Tmavý kousek má na sobě dvě aplikace 8procentního roztoku prací sody, vždy natřeno a kaluže setřeny, vysušeno a pak další nátěr.
WP_20151125_002.jpg
WP_20151125_002.jpg (211.65 KiB) Zobrazeno 23204 x
WP_20151125_004.jpg
WP_20151125_004.jpg (97.14 KiB) Zobrazeno 23204 x
Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od werdio »

tak jsem psal dlouhý příspěvek a zmizel, tak ještě 1 kratší pokus.
Super!
Krásný tón v tónu.
Parádní vzorkovnice
Voda normální nebo destilka? 10:0,8?
Díky za tip!
PS:já podobný fígl dělám s Wocou Stain3 ale to je podstatně dražší varianta :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od Hans »

Vodu jsem dal normální, pro opravdovou destilku bych musel do lekárny...

Poměr hmotnostní 9,2 vody + 0,8 sody. Ale není nutno to dodržovat až tak úzkostlivě. Na dva nátěry jsem to dělal abych předešel flekům, ale ten druhej nátěr už to o tolik neztmavil. Zjevně je nejdůležitější mít tam dostatek vody, aby všechno zreagovalo a nezůstaly krystalky sody.

Vzorkovnice vznikla jako náhled části konkrétního výrobku (stolek s průchozí haksnou), ale máš pravdu - poslouží mi asi tak nějak obecně, i díky tomu čelnímu dřevu :-)

Honza

PS: Pytlík sody na praní 15 Kč a dřív zkamení než se stačí spotřebovat :-)
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od werdio »

15 zlatek zvládnu :-)..ani nevim jak je na tom s tříslem/kyselinkou jasan, mám teď pár klacků na dílně tak zkusim..kdyžtak udělám koktej s taninem, ten to trochu posune k dubu vlastnostma..možná :-D
Teď jsem zrovna jeden jasan takhle vykreslil (tanin+ocet s vlnou a čajem) + lehký dotónování jádra
IMG_20151114_122205.jpg
IMG_20151114_122205.jpg (146.47 KiB) Zobrazeno 23188 x
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od JanB »

jvalik: To je moc krásná barva, to by stálo za vyzkoušení.
Trochu off-topic - když takhle spojuješ ty příčné řezy k sobě, dáváš to natupo, nebo je tam nějaký spoj (pero, kolík, lamelka)?

werdio: já když jsem naposled čpavkoval, přihodil jsem do pytle pár odřezků různých dřevin a myslím, že i jasan. A jediné, co kromě dubu reagovalo, byla třešeň, ale i ta jen velmi málo. Ale zeptám se - když píšeš o taninu, to je nějaký komerčně dostupný produkt? Já znám jen ten pro vinaře :-)
Jinak na tom stole, to je parádně divoká kresba, super.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Čpavkování dubu vs. roztok sody

Příspěvek od Hans »

JanB: díky, ale to neni moje práce, to ten dub sám :-) Spojení u tohohle vzroku jsem dal na lamelky a jen kapičku lepidla, tak by se to nemuselo utrhnout. Vlastně jsem do boku tu lamelku mohl dát aj nasucho, jen jako mechanickej zámek. Ve finálnim výrobku se bude spojovat jen na jednu stranu na zdvojenej čep, ono to bude mít 8 cm horní desku, takže to bude snad stačit.

werdio: O taninu jsem přemýšlel pro sjednocení odstínu pokud by byl požadavek - ale zatim nebyl :-) Jo a ten stůl máš fakt hezkej, připomíná mi tůji :-)

Honza
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů