čím ošetřit dřevo do záhonu + použití slunečnicového oleje

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
klik
Příspěvky: 20
Registrován: 07 dub 2014, 06:50

čím ošetřit dřevo do záhonu + použití slunečnicového oleje

Příspěvek od klik »

Zdravím, prošel jsem diskusi a stále si nejsem jist co použít. Dřevěný truhlík - smrk, borovice - pěstovani jedlé zeleniny a bylinek - jaký olej by byl nezávadný i pro nátěr vnitřku truhlíku a prodloužil životnost.
Ještě bych měl dotaz na použití stolního slunečnicového oleje - dělám ze stavebního řeziva zvýšené záhony - dosud jsem je jen lehce přejel hořákem a ničím nenatíral, pár let to vždy vydrží. Nedávno jsem zkusil jednoo prkno přetřít stolním olejem a nevypadalo to zle, ale nevím zda se nemůže vyskytnout problém v budoucnu - na webu jsem nasel nazory ze jedly olej zlukne.
Prkno se pekne zatahlo - nečekal bych od jedleho oleje prodloužení životnosti ani zachovani barvy, ale kdyby to zatahnuti dreva vydrzelo, klidne bych ho i pouzil, drazsi olej by se u tech velkych zahonu nevyplatil. U těch malých truhlíků bych naopak chtěl udržet vzhled i prodloužit životnost, tam by mě dražší ale spolehlivé řešení nevadilo. Truhlíky i záhony jsou venku. Za každou radu díky. J.
Honza P.
Příspěvky: 1
Registrován: 13 zář 2015, 10:27

Re: čím ošetřit dřevo do záhonu + použití slunečnicového ole

Příspěvek od Honza P. »

Ahoj,

řešení nemám, ale taky by mě hodně zajímala odpověď. Záhony zatím uvnitř vykládám nopkovou folií, která je z PE, což by mělo být nezávadné. Prkna a fošny jsem jen ručně ohobloval uběrákem a zatím to drží (3 roky).
Ale jinak bych byl samozřejmě raději, kdybych to jen natřel. Ta fólie tam ovšem udržuje dobrou vlhkost i při případných netěstnostech korpusu a slabších prknech.

I ten truhlík zní zajímavě - mám doma jeden udělaný teslicí, ale zatím je v něm jen voda. Takže budu rád za nějaké tvoje další postřehy.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti