nátěr stropních palubek a trámů

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
PavlaH
Příspěvky: 4
Registrován: 10 říj 2016, 23:47

nátěr stropních palubek a trámů

Příspěvek od PavlaH »

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jak byste se doporučili zachovat v této situaci:

Před 1/2 rokem jsme natřeli v obytném prostoru novostavby RD trámy a palubky stropu barvou zn. John Stones - je to syntetika. Barva je na dřevěných palubkách a trámech stropu a máme krb, takže teplo bude stoupat nahoru.
V té době nás bohužel nenapadlo zabývat se ekologií a zdravotní nezávadností do důsledku. Věděli jsme, že existují ekologické barvy, ale tesař nám jejich použití vymluvil, že jsou drahé a že se nemusíme bát, že John Stones je zdravotně nezávadný, špičková anglická barva. Bohužel nás tehdy hodně tlačil čas a neměli jsme při realizaci svépomocí sílu vše prověřovat.

Ráda bych se proto zeptala, jak je to z Vašeho pohledu s tímto typem barvy (John Stones) z hlediska ekologie a zdravotní nezávadnosti? Hrozí nám nějaké nebezpečí úniku zdraví ohrožujících látek v obytném prostoru?

Bylo by vhodné barvu z palubek a trámů odstranit broušením a nanést nový, přírodní nátěr?
Případně jakým způsobem co nejšetrněji a nejrychleji barvu odstranit (pokud to jde - jsou to trámy a palubky na stropě otevřeném do krovu) a jakou novou barvu použít? Náš stolář používá na nábytek OSMO, tak jsme uvažovali něm, pokud bychom brousili.
Nemáme ale představu o časové a finanční náročnosti takového procesu.

Děkuju!
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: nátěr stropních palubek a trámů

Příspěvek od miru01 »

Proč chcete tu barvu sundávat dolů? Máte-li nějaké pochybnosti o zdravotní závadnosti stáhněte si technický a bezpečnostní list k danému výrobku co jste použili, ale obecně v dnešní době výrobce asi neuvede na trh něco zdravotně závadného.
A proč vás zajímá ekologie, máte snad novostavbu, to to chcete hned bourat a dřevo likvidovat?

To že je barva syntetická neznamená, že je špatná nebo zdravotně závadná, znamená to zejména že bylo pro ředění použito rozpouštědlo na ropné bázi, které je těkavé a také to znamená, že už se dávno odpařilo a máte v interiéru nanesenou kvalitní barvu; rozhodně kvalitnější než kdyby jste použila nějakou na bázi ředění vodou.

Nenechte se hned vyděsit eko-marketingem, jistě máte do čeho ještě v domě investovat!
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: nátěr stropních palubek a trámů

Příspěvek od JanB »

Miru to napsal správně. Prokazování zdravotní závadnosti barvy je proces tak složitý a drahý (a taky dlouhodobý), že je zcela mimo možnosti pravděpodobně všech, co sem chodí. Zbývá se akorát podívat do technického a bezpečnostního listu, co do té barvy výrobce namíchal - pokud to bude ne-chemikovi srozumitelné :-)

Do barev, kterým říkáme "syntetické" se řadí víc druhů, ale většinou mají společné to, že při vytvrzování probíhá nějaká chemická reakce, obvykle polymerace, a výsledkem je pak mnohem odolnější povrch (např. zaschlou nitrocelulózovou barvu lze znovu ředidlem rozpustit, ale zaschlou syntetiku už ne - protože látky, které byly v tekuté barvě zreagovaly na něco jiného). Ale jak píše Miru - syntetický neznamená "škodlivý".

Spousta lidí považuje vodou ředitelné barvy za "eko" (voda je přece neškodná, že?). Jenže to platí jen při samotné aplikaci barvy, protože to tak nesmrdí jako barva s ředidlem na bázi benzínu nebo toluenu. Samotná barva (to, co zůstane po vyschnutí) už ale obsahuje podobné, ne-li stejné složky jako ta obávaná "syntetika", jen se nechá ta chemická reakce proběhnout už při výrobě a výsledek se pak rozmíchá ve vodě.

Pokud jde o značku Johnstones, tak já jsem ji před lety použil na konferenční stolek (z neznalosti jsem se nechal přesvědčit prodavačem). Takhle blbě roztíratelnou barvu jsem ještě neviděl, hrozně jsem se s tím natrápil. Ale kromě toho nemám, co bych jí vytkl. Ale tuším, že dostat ji dolů ze stropu a z palubek bude ještě větší očistec než ji nanést, hlavně z různých rohů a spár mezi těmi palubkami. Bude to asi hrozně zanášet šmirgl. Já bych to rozhodně nedělal :-)
novas
Příspěvky: 1
Registrován: 04 kvě 2015, 14:25

Re: nátěr stropních palubek a trámů

Příspěvek od novas »

Měl bych pár dotazů ohledně nátěru stropních trámů.
Po přečtení různých diskuzí jsem se rozhodl použít pro natření směs tungového a světlicového oleje.

První otázka je zda je potřeba na trámy před natřením olejem použít nějaký prostředek proti hmyzu a houbám. Pokud ano tak jaký?
Druhá otázka je za jaké teploty se dá olejem natírat. Trámy jsou v nevytápěné chalupě a nevím jestli je můžu natřít teď i když je tam zima a nebo mám počkat až na jaro.
Popřípadě při jaké teplotě se ještě dá natírat dřevo olejem.

Díky za kažkou radu.

Martin
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti