Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

:ugeek:
nedělej z oleje francouzskou polituru s pemzou :P
tos ale nenapsal jestli brousíš suchý nebo"mokrý" :ugeek:
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od mari_001 »

Mám doma, nějaké pořezané kmeny poražená před novoluním (zkouším) a pak nějaké po, dělal jsem si na to i s kamarádem výzkum, ale ve škole mě poslali do.... ve stejném hájí pokáceném ob strom a odebrané a vysušené vzorky, a pak po 14 dnech pokácený zbytek a zase odebráno a zváženo, pak všechyn vzorky vysušeny v troubě doma na 0% vlhkost a spočitané vlhkosti. Bral jsem vzorky i v různých vejškách, protože podle měsíce se má před novoluním stahovat voda do kořenového systému. Dělal jsem to nakonec na svoje triko s nadšením a i to potvrdilo teorii, bohužel tam je dost proměnných takže statisticky neuznatelné, ale mě to osobně stačilo.

S oleji jsem experimentoval také, stále používám přírodní oleje, ségře jsem napouštěl tunogvým podlahu, obložení jsem dělal 1:1 tunogvý:světlicový. Teď jsem ve stejném poměru dělal skříň.Na takové věci, stačí dvě vrstvy a první nahřátá, je to odolné, přírodní a voňavé, ale neodolává to vínu, citronové štávě atd, ale také nemusí:)
Jinak s tím obroušení, strneš tu už pomalu tvrdnoucí vrstvu a zase ten olej dostaneš hloub. Já používám PNZ,OSMO nepříjde mi to tak hrozné (krom olejů do exteriéru), a furt mi to příjde přírodní, když to jde tak ukecám zákanzíka na tung, nebo světlicovej, podle toho co to zrovna je, ale jsou místa a věci kde bych si to nerysknul aa prostě někdy není ani čas. Já toho moc zasebou ještě nemám takže zase mluvit tolik nemůžu. Ale proč si dělat dřevné věci když to pak poleju lakem, to využívám jen kresbu dřeva a když sem vyděl teď v Norinbergu na výstavě co tisknou za textury, tak pod lak je škoda ten masiv zdělávat, když pominu energetickou a ekologickou zátěž při výrobě.Já když chci něco masivního tak ti na to chci šáhnou a chci aby to nebylo studený jako plast, další nevýhoda laků, je kladný náboj na povrchu, takže to přitahuje prach.
Na schody jsem použil olej od PNZ přímo na podlahy a schody, vypadá to super a na dotyk to je dřevo a ani se to neklouže:)ale ukáže čas.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

ahoj mari
vyzobnu jen téma brus
o jaké pomalu tvrdnoucí vrstvě prosím mluvíš??mám to chápat tak že v nějaké m místě"vrstvy" polymeruje ryzchle a jinde pomalu??
broušením se dostáváš hloub s tím souhlasím(muže se tak člověk dobrousit třeba až doprostřed původní tlouštky dřeva :shock:
proč by tungový nemohl odolávat skvrnám od vína???
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od mari_001 »

No jako že to nemůžeš brousit mokrý:) Jako že strhneš tu vytvrzenou vrstvu. Ale ty nebudeš brousit dřevo ale jen otevřeš póry strhneš jen tu vrchní vrstvu, teda aspoň tak si to představuju, něco jako když po namočení strhneš vystouplé vlákna:)
Neříkám že neodolává, ale když uděláš jen dvě vrstvy tak to neudělá takovej ochrenej film aby fungovalo proti vínu.
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

Mari
jde mě z toho hlava kolem,.....nemužeš brousit mokrý???(v tom nevidím problem v některých případech nutnost)
ochrannej film???tak to mě už vubec hlava nebere
ale to bude chyba na mém přijímači,
a nebo to je tím že to vidím uplně jinak :ugeek:
hlavně sem chtěl vědět jak si dospěl k závěru že to někde "schne" pomaleji a někde rychleji(v rámci vrstvy)
viz. totoJinak s tím obroušení, strneš tu už pomalu tvrdnoucí vrstvu a zase ten olej dostaneš hloub"
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Tim »

Ahojky Rudolfe ,

tak jsem na tom asi jako Petr nevím vlastně co jsi nám chtěl sdělit,

jestli používáš tungový olej a vyhovuje tak to je jedině dobře ,pokud použije někdo pnz tak asi ví proč a je to taky ok,pokud nastříkám schody zákazníkovi speciálním polyuretanem na schody s neklouzavou ůpravou od milesi a on je spokojenej tak je to taky ok.
vždy je nutno řešit daný problém u daného zákazníka v danou dobu.
proto máme dnes taky na výběr z tolika možností a jenom je na nás kolik si seženeme informaci pro použití daného produktu a to platí všeobecně.
pokud budeš muset denně prodat za vice jak 3000,- aby jsi si trochu slušně vydělal nebudeš mít moc času na experimenty a budeš sebou muset hodně mrskat a používat osvědčené produkty a postupy.
ještě k těm experimentům víme všichni moc dobře v jakých podmínkách dělá většina kutilů co nás čte na tomhle foru a tak si myslím,že to co se povede jednomu nemusí platit u druhého,je tu hodně málo těch co si mohou dovolit něco natírat třikrát a mezi tím to nechat někde ležet aby se na to neprášilo a smrdělo to v celé chalupě nebo bytě.

nikterak ovšem neodsuzuju tvoje pokusy a postupy s povrchovkou je vidět,že když se do něčeho zakousneš tak držíš a dotáhneš to.Na to bohužel já nemám čas a tak jedu tak aby zákazník byl spokojenej a mně do budoucna nehrozily nějaký problémy.

tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od mari_001 »

Můžeš to brousit mokré, ale nevidím účel.
Plně vytvrzené to je za 7 dní, tak jsem myslel že to přelítneš třeba druhej nebo třetí den
Co nechápeš na ochranném filmu?
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

Myslím si že olej právě klasický film nedělá .)
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od mari_001 »

Tak odolný povrch...?? nevím jak to nazvat tak aby jsi to akceptoval. I tungový olej udělá na povrchu dřeva ochraný film, je tenký ale je tam, jinak by to nefungovalo
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

hmm kašli na to
vidím to uplně jinak
Ty taky
dva berani k tomu>to by se zase zvrtlo :P ne že by mě to vadilo a hromada lidí sem chodí jen kvuli tomu,ale nemám dneska čas, ale někdy to klidně zas nabrnkni na tuhle vějičku určitě naskočím a rád o tom s vysokoškolsky vzdělaným člověkem hodím řeč :idea:


to samozřejmě i s nevysokoškolákem (aby mne někdo nechytal za slovíčko.jako to dělám já)
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů