Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Vyzkoušel jsem ten zázrak, Tvrdovoskový olej PNZ. Dámy a pánové, tenhle příspěvek si s velkou pravděpodobností ve svých nezkolaudovaných provozovnách na zeď nepověsíte. Ale já na Cestu dřeva nechodím kvůli lásce, ale abych se něco naučil a dozvěděl.
Na Cestu dřeva jsem přišel s dotazem na ošetření desky dubového stolu. V té době se tady pár pošuků hádalo o to, jestli je lépe kácet stromy na svatého Izaijáše při měsíčku, nebo na keltský svátek shumdomerum, když nad obzor vystoupí hvězda Ihthakhak. (Jestliže jsem někoho urazil, čtěte dál, ještě propracovanější urážky budou následovat :) Na svůj podle mého skromného mínění (imho :) prostý dotaz, jak to udělat, aby dřevo bylo odolné vůči běžnému domácímu provozu a zároveň jsem ho nepokryl více či méně tlustou vrstvou umělé hmoty, mi nikdo uspokojivou odpověď nedal. Nevadí, pustil jsem se do experimentů, já už jsem takovej tvrdohlavej mezulán. Myslím, že jsem na to po pár letech přišel, a jak to už bývá, není to nic nového. Stačí to namatlat tungovým olejem, setřít, obrousit a natřít. A takhle to dělat jen asi 100 dní :)
Pánové živnostníci a ručení omezená, já vím, jak je těžké se uživit. Vím to sakra dobře, protože jsem se dost dlouho na živnosťák uživil (poctivě přiznávám, že ne truhlařinou). Vím, že zákazník "dobrý den já bych chtěl kuchyni z toho masivu (dřevo se česky řekne "masiv", na tom má zásluhu IKEA a vy taky), manželka na to spěchá, chtěli by jsme :) aby jste :) to udělal teď až budeme na dovolený" čekat 80 dní nebude. Ale to přece neznamená, že klasické technologie jsou prostě na hovno!!! (Sit venia verbo.)
Oproti hvězdářům a mystikům se teď na Cestě dřeva exhibují praktici a machři, kvůli kterým se to bude přejmenovávat na Cestu lamina. Odpověď ve stylu "a co řekneš zákazníkovi atd. atd." nemusíte klofat, já mluvím o něčem jiném. A chtěl bych zopakovat a zdůraznit, že naprosto chápu člověka, který si vydělává sám na sebe, že mu v hlavě nestraší nic jiného, než zakázky, kalkulace a dodací termíny. Teď přichází ALE. Ale vy nevíte o olejích vůbec nic.
Od dávných dob, které dobře pamatuju, když tady ještě komunisti žrali lidi (nejvíc jedli truhláře), se nic nezměnilo. Řemeslník matlal Luxolem plot, dveře, okna, okapy (!) jako by to byl Industrol. A když jste mu řekli, že se každá vrstva musí setřít, koukal na vás jako kdybyste spadli z Marsu. Abyste věděli, že si to pamatuju dobře, tak ten Luxol byl vždycky odstín palisandr. Celá země měla odstín zdravého hovna. Nic se nezměnilo. Dnes vládne "tvrdovoskový" "olej". Němec v tý plechovce naředil fermež (nebezpečí vzplanutí hadrů) s pravděpodobně polyuretanovým lakem a možná nějakým podílem tungového oleje. A sikativa, neboli sušidla. Hlavně honem.
Vážení, povrch takhle získaný se s povrchem ošetřeným čistým tungovým olejem nedá vůbec porovnávat. To je prostě něco jiného. Od namořeného dřeva pokrytého slizkou vrstvičkou bezbarvého laku se to příliš neliší.
Já vím přesně, s čím vyrukujete teď. "Kdyby staří mistři měli (šrouby, domino, polyuretanový lak, nehodící se škrtněte), tak by se nemazali s (čepováním, tungovým olejem, fermeží, urushi, nehodící se škrtněte)." Tak na to je jedna odpověď, kterou si pamatuju z mojí rodné rezervace. Kdyby bylo hovno cukr, tak bychom si srali do kafe. Pes je zakopán v tom, že vy prostě srovnáváte neporovnatelné. Před sto-dvěstě lety vypadal čas jinak. V Asii do určité míry neplatí "čas jsou peníze" dodnes. A jistě: nábytek ošetřený tungovým olejem si mohl dovolit jen "někdo". Kdo, to nechám na vás, myslím, že politické hovory patří na Novinky.cz :)
A mě nezajímá, co o dřevu vědí vaši kundšafti zblblí "pravou dřevěnou dýhou" z IKEy. Jsem rád, že jsem se tady dozvěděl spoustu užitečných věcí od lidí z praxe. Díky. Jsem rád, že už mi tady nikdo moc neradí, že k ošetření povrchu dřeva potřebuju siderické kyvadlo. Fajn. Ale nejsem si úplně jistý, jestli na Cestě dřeva nedělají guru náhodou lidé, co dřevo docela upřímně nesnášejí.
Neuctivý amatér z Prahy.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Petr »

Ahoj Rudolfe, moc pěkný elaborát, radši jsem si ho přečetl 2x jestli mi něco neuniklo,
ale po pravdě si nejsem jistý " co tím chtěl básník říct"? Ono se něco nepovedlo?
Já zrovna PNZ neznám- nepoužívám a tak mě to zajíma a z tvého příspěvku vím prd. :)
ピーター 大工
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Čau Petře, ano, to byla spíš taková filosofie :) Povrchová úprava PNZ se asi povedla, ale když to srovnám s povrchovou úpravou tungovým olejem, jsou to dvě různé věci. Je to hnusný. Jsem zklamaný.
Takzvaný tvrdovoskový olej jen vytvoří na povrchu velmi tvrdou šlupku, o které mám podezření, že je to nějaký druh polyuretanového laku. Nic víc. Tungový olej naproti tomu vyplní póry ve dřevě (ano, já vím, že Američani prodávají i "tungový olej s plnidlem", ale já mluvím o čistém oleji) a stále se můžeš dotknout dřeva. Jistě, není to příliš odolné, o tom píšu na jiném místě. Ale je to na omak velice příjemné. Tohleto pnz je jen umělá hmota. Brrr.
Někdo tady psal o tom, že má na půdě kanystr tungového oleje a shání do něj sikativa. Pak psal, že to docela funguje. Ano, drž se toho, asi to taky vyzkouším. Tohle je takovej ten rychlošmejd, jako dneska všechno.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

Rudolfe pobavils mě sqěle :lol:
díky
hlavně u tohodle sem se hodně nasmál "namatlat tungovým olejem, setřít, obrousit a natřít>100x"
nechci tady ventilovat co si o Tvém díle (literálním) myslím,
ale to neznamená že si myslím něco špatného o Tobě,
a přeju Ti aby sis pocit že jsi na to už přišel"Myslím, že jsem na to po pár letech přišel" užíval jak jen to nejdýl půjde ;)

Jdu stříknout šuplátka polyvalentní nitrocelulozou :P

No a čílka jsou Olejem,to sou věci co??
Naposledy upravil(a) truvan dne 19 bře 2016, 17:49, celkem upraveno 1 x.
Míru zdar
práci čest
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od miru01 »

Neboj Rudolfe, oni si zákazníci s tím jak roste životní úroveň a lidé bohatnou ty "rychle pracující" živnostníky časem vychovají a budou i třeba ten tungový olej místo laku požadovat.

Ale za mne např. na schody jsem nakonec místo tungového oleje dal polyuretanový lak a olej šel na natření úlů.
P.S. na dřevotřísce z ikea je opravdu dýha (pravá ... dřevěná..)
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

Rudolfe hlasuju za to abys byl náš GURU přes oleje,
potřebujem na tu cestu světlo(o olejích nevíme nic-jak jsi správně napsal)
a ty bys nám mohl svítit.
takový světýlko se vždycky hodí
:geek:
Míru zdar
práci čest
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Truvane, to s tím 100x opakováním, to byla samozřejmě divadelní nadsázka. Kolikrát se to dělá ve skutečnosti, to je tajemství, které nikomu neřeknu (už jsem to tady psal asi na 3 místech :)
A s tím jestli jste viděli dřevo ošetřené jen přírodním olejem: tak viděli? A vypadá to stejně jako hartwachsöl? Jestli to vypadá stejně jako harwachsöl, tak neviděli. Hartwachsöl je totiž öl jen podle názvu. Stejně jako Danish oil a podobné sračky. Nechtěl jsem tomu věřit, když jsem to četl, ale je to tak.
Tím nechci říct, že povrch jako od tungového oleje nelze ničím jiným dosáhnout. To nevím (zkouším být poctivý experimentátor a nemachrovat). Alespoň na Cestě dřeva mi to nikdo neprozradil. Tak prostě říkám, že vcelku odolného (červené víno) povrchu, který zároveň umožňuje "dotknout se dřeva" umím dosáhnout jen čistým tungovým olejem. Nic víc, nic míň.
A pro tvoje pobavení, Truvane, samozřejmě nebudu litovat trochy námahy :) Mám Moraváky rád.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

Kua Pražáku,
vod Vás na Východ jsou fšecko moraváci co??? ale to je jedno :ugeek:
nešlo mě o to 100x opakovat, to sem tentokrát jako nadsázku pochopil:)(světe div se)
ale o to podtržené(obrousit)!!!!!!!! to je imho při tom kroku vpřed,krok zpátky !!! takže pohyb dopředu jaksi není možný :oops:
haptický vjem je pro mne důležitý jako pro Tebe,dokonce mě zaujala i povrchovka co umožnuje i jakoby "gumový vjem"ale to je čistě chemie-ale do ted to ve mě vyvolává zajímavé pocity když si na to vzpomenu.
sice se možná snažíš nemachrovat ale trošku machruješ,mě to ale ani v nejmenším nevadí,
právě naopak!!! mám rád když to tu žije,
takže klidně houšť!!!! :P
Míru zdar
práci čest
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od Rudolf »

Tak soráč, Truvane, měl jsem tě zařazeného na Moravu a informaci jsem si neověřil :)
S tím obroušením: no nesmíš to obrousit úplně :D Nauku o dřevě moc zmáklou nemám, ale mám takovou amatérskou teorii, že tím opakovaným nanesením - vytvrzením - přebroušením to vlastně tak nějak vytmelíš. Obzvlášť porézní dubové dřevo, s jiným dřevem nemám moc zkušeností.
Machrovat nechci. Ani mi to moc nejde, nejsem na to správnej typ. Pokud útočím, tak ze zajištěných pozic :)
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Cesta dřeva, tungový olej, zákazníci pospíchají atd.

Příspěvek od truvan »

Joo v pohodě,já sem v klidu,mě to dokonce těší žes mě nazval moravákem,
no a někoho jiného to zase nas.alo :)
tož to je život :P
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů