Tungový olej III,

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Pepan »

Větší problém je, že na trhu jsou většinou falzifikáty, čili míchanice kdovíčeho s tungovým olejem. To je problém všech drahých látek. Čili obavy hylopetes jsou oprávněné.
Buď najít opravdu ověřeného dovozce nebo si nechat na VŠCHT udělat rozbor za několik tisíc Kč.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Rudolf »

Je to tak jak říká Pepa. Jediný, kdo může říct jak to je, je specializovaná laboratoř. Tečka. Všechno ostatní jsou spekulace.
Ale je možné ještě použít pomocnou úvahu:
1. Nejsou v pixle prodávané jako čistý tungový olej náhodou nebezpečné látky, jako třeba kobaltová sikativa? NE, určitě ne. Protože by to bylo dražší než bez nich.
2. Čím levnějším by to mohli ředit? FERMEŽÍ. A (teď to beru z hlavy, Truvane, kdyžtak mě oprav :) fermež není závadná, v surovém stavu je to jedlý olej.

Co jsem kdy odebíral tungový olej, bylo to od Dicka z Německa a pak odsud z eshopu a oba vypadaly stejně a chovaly se stejně, možná není třeba být až tolik paranoidní.
Závěrem bych lehce šel proti Truvanovu konstatování, že tung je nezávadný. Myslím (opět z hlavy, Truvane :) že se pro přímý styk s potravinami nedoporučuje, přinejmenším v usa. Osobně bych si tím prkýnko na naklepávání řízků nenapustil, i když se mi jeho vůně docela líbí. Ale talíř na ovoce bych napustil s čistým svědomím.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od hylopetes »

Rudolf píše: Co jsem kdy odebíral tungový olej, bylo to od Dicka z Německa a pak odsud z eshopu a oba vypadaly stejně a chovaly se stejně, možná není třeba být až tolik paranoidní.
Nad tim jsem taky uvazovala. Proc je to u Dicka 3x drazsi nez normalne prodavany Tung u nas?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

reakce na pepan a rudolf
kolegové nebyl bych v tomto tak paranoidní,když prodejce prodává čistý tungový olej tak nemá přeci důvod do něj cpát něco co stojí peníze :) a když už by tam něco cpal tak by to asi napsal ,a nechal si to zaplatit :) co se týká rozdílných cen za stejné produkty tak to snad není potřeba rozebírat :) :shock:
Rudolfe jen houšt od toho přeci toto forum je,mě to nevadí ani za mák že jdeš proti mému tvrzení že tung (čistý samozřejmě)je zdravotně nezávadný :)
ono to totiž není uplně z moji hlavy,nějaký čas o tom zbírám informace od lidí co tomu opravdu rozumějí(chemici) a ne od lam jako jsem já chemií nepolíbený :)
Vím o co nám asi jde-o ten kus papíru-věř mi že kdyby byl potřeba tak by ho už někdo zaplatil,ale to je jako chtít papír na to,že vzduch který dýcháme je zdravotně nezávadný(je to blbý příklad ale držíme se v rovině toho že tung je bez "aditiv" a vzduch bez splodin a sraček :)
douška:srovnávat fermež a fermež v surovém stavu(což že imho lněný olej)je jako hodinky a holinky(ale nepochopil jsem uplně tvoj popis fermež a "fermež v surovém stavu"

ještě doplním o těch spekulacích ;)
orgány které toto mají na starost zřejmě nějaká měření dělat musela protože tungový olej nezařadila na seznam nebezpečných látek jestli neuvažuji správným směrem tak mne prosím nakopnutím nasměrujte děkuji.
Míru zdar
práci čest
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Pepan »

Truvane, ale prodejce ani nemusi vedet, ze prodava falzum. Tyhle podvody se deji uz na urovni velkoprodejcu. Podivej se, kolik benzinek v minulosti nakoupilo naftu redenou LTO. Cinan proste proda vagon pajcovaneho tungoveho oleje, velkoobchod to rozproda a maloobchod si ten rozbor delat nebude. A v dnesni dobe si musi clovek davat obzvlast pozor.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

Jo Pepane, já Ti rozumím,jsem taky velkej paranoik a věřím že se dějou věci.ale ruku na srdce tohle není imho komodita na které by se dali trhnout velké(tím myslím opravdu velké!!!)peníze,muj skromný názor je že by to nikomu nestálo za to(ale třeba se pletu a už nás má ve spárech tungová kosa nostra mafia :) :o :shock: :?
Míru zdar
práci čest
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od Pepan »

:D Truvane, musíš myslet ve velkém. Když vyděláš na pajcovaném oleji, pracím gelu, soli do myčky, atd. třeba i jen 50centů na litr/kg, tak jeden kamion je 20t zboží, které zmizí v prodeji jak nic. A zrovna Tungový olej je dost oblíbený mezi truhláři i v US, tak ty prodané objemy jsou v milionech litrů.....
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od truvan »

No asi to bude jak říkáš ale já sem ještě neviděl(na ytb)že by se konkretně amici patlali se surovým tungem,vždycky sem viděl jen komerční směsi,ale ytb samozřejmě není relevantní zdroj infformací,zřejmě máš nějaký lepší,jestli je teda tvoje doměnka pravdivá,pak tedy pán bůh s námi :).). :D
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od werdio »

No,nevim, tedy alespoň jak já mám zkušenosti z videií, tak jak psal Truvan, používaj valně Minwax a Briwax a hlavně polyuretan (jednosložku)...ten tungáč je na amíckej instantí styl trochu proti srsti :-)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tungový olej III,

Příspěvek od hylopetes »

Tak jsem prave objednala (samozrejme ze zahranici) uplne cisty tung olej. 0,25ml za 187 Kc. Primo psano, ze je na prkynka a salatove misy. Dam pak vedet jak to vypada.
Neodolala jsem a pribrala k tomu par veci, jako napr. Hampshire Sheen (kdo zna videa od Martin Saban-Smith bude vedet :) )

8-) :geek: 8-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů