Oleje - zabarvení dřeva

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Oleje - zabarvení dřeva

Příspěvek od JanB »

Mám takový dotaz - několikrát jsem tu četl o použití olejů od PNZ nebo OSMO. Sám jsem je zatím nepoužil, ale pár věcí jsem natřel surovým lněným olejem, tungovým olejem nebo mixem obou. A hlavně ten lněný nejenom že zvýrazní léta, ale taky mění barvu dřeva na takovou hnědou až jantarovou.
A dotaz zní - dosáhnu s nějakým tím hartwasch-öll podobného efektu, nebo to "bezbarvý" znamená, že se skutečně barva dřeva změní jen minimálně?
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Oleje - zabarvení dřeva

Příspěvek od werdio »

předností olejů/vosků PNZ či OSMO, je právě minimální zabarvení vč UV, samo to dřevo resp. barvu dřeva/fládru zvýrazní..pokud chceš barvu kolorovat, tak to musíš šáhnout k něčemu tonovanému od stejných výrobců popř. do bezbarvého šoupnout trochu pigmentu..ale to určitě víš

Já jsem spíš polochemik, ty 100% přírodní cesty moc nedávám..lněný mi nepřijde nic extra a tung je zas na týdny aby to k něčemu bylo a oboje mi v zakázce neprojde :-)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Oleje - zabarvení dřeva

Příspěvek od JanB »

A to já si taky myslím, že není nad pořádný dvousložkový lak, neboj :-)

Ale na některé věci se mi ten odstín, co lněný olej dřevu přidá, docela líbí. Ovšem ta doba schnutí je vážně moc dlouhá, tak jsem místo něj chtěl zkusit něco jiného, s podobným efektem. No nic, zkusím to na kousku dřeva a uvidíme, co to udělá. Každopádně díky za odpověď.
jiri
Příspěvky: 108
Registrován: 05 bře 2011, 12:12

Re: Oleje - zabarvení dřeva

Příspěvek od jiri »

V OSMU je i lněný olej, takže dřevo pod jejich oleji a olejovosky lehce ztmavne a zažloutne.
Velmi podobné složení a vlastnosti má SAICOS, ale ten lněný olej neobsahuje, dřevo je po ošetření světlejší než po Osmu a mémě mění odstín.
jirka
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti