Olejové nátěry

Úprava dřeva pomocí přírodních olejů, balzámů, kdy a proč je použít.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Neztrácej naději.Když jsem to zkoušel poprvé,taky jsem si zoufal jak je tady málo borovic,ale když se ty lesy projdou pořádně a naučíš se to hledat,tak se nasbírat dá.Hlavně nepoškozovat stromy a brát suchou smůlu.Bohužel se jiná pryskyřice na hudební nástroje nehodí.Tím neříkám,že z toho nejde lak vyrobit.Dělal jsem i z modřínu,ale je příliš měkká.Zbytek na sz.
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Navazuju na předchozí příspěvek.Je možno použít kalafunu,což jsou zbytky z destilace terpentýnu(takže smůla z borovice).Má se použít co nejhrubší a nejšpinavější,aby se zamezilo přítomnosti zbytků po chemickém čištění.Taky jsem se dostal k návodu na výrobu laku pomocí dřevěného popela.Je u něho menší spotřeba terpentýnu,což vidím jako výhodu.
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Seriál o mastném laku by nebyl celý,kdybych nepopsal jak se používá.Nic na tom není,ale pro pořádek.Tenhle lak "tvrdne" dvoufázově:1.nejdříve vyprchá rozpouštědlo 2.nastane řetězení molekul oleje.Zatímco první fáze se odbude při normální teplotě poměrně brzo(v řádu několika hodin),druhá trvá velmi dlouho(týden a někdy i víc :( ).Takže nastává otázka,jak to urychlit.Nejstarším a v drobné obměně používaným způsobem bylo předsušení laku na slunci a po natření předmětu taky slunění(UV záření urychluje řetězení molekul).Dnes se s úspěchem používá solárko nebo speciálně postavená "opalovací" škatule.Nebo se přidá sikativ rozpuštěný v terpentýnu(tady bylo 10ml sikativu do 200ml laku.Zasychá přes noc).První způsob má tu výhodu,že jakmile jste spokojeni z výslednou pevností nátěru,vypnete ozařování a další tvrdnutí se víceméně zastaví.Druhý způsob je levější,ale sikativ působí velmi dlouho a způsobuje vytrvalé vyschání laku.Tady je na každém pro co se rozhodne.
V ukázce jsem se rozhodl natřít obyčejný kus javoru.Je sice těžší na něm nenadělat "kocoury",ale zase nemá tak výrazné póry,takže nebude základní natírání trvat tak dlouho.Materiál musí být ocidlinován nebo osmirkován do mírneho lesku.Čím světlejší dřevina,tím víc péče to vyžaduje(jakákoli prohlubeň se zaleje lakem a je dost vidět):
Obrázek
Pak si v čisté dílně připravíme štětec,lak a výrobek:
Obrázek
Štětec je potřeba přiměřené velikosti a co nelepší kvality,aby nepouštěl chlupy(tady č.20 z uměleckých potřeb),protože lak je dost hustý a "tahá" za štětec.Je potřeba,aby se při uskladnění mezi jednotlivým použitím nedotýkal dna nádoby.Zabrání se tím ohnutí chlupů a nabírání "lógru" ze dna.
A teď postup samotného natírání.Štětec vyndáte z terpentýnu,pořádně oklepnete(ale neotírat do hadru nebo ho máte plný chlupů),případně sevřete u kořene chlupů do nůžek dvou prstů a vytáhnete ven(chlupy se vyrovnají a vymáčkne se přebytek terpentýnu).Štětec namočíme do laku,ale jen 3mm nejvíce.Natírání samé začínáme někde uprostřed plochy a pokračujeme směrem ke krajům:
Obrázek
Stejně tak,když musíte namočit štětec nenasazujte ho na konec nátěru,ale kousek vedle,jinak tam bude skvrna.
Obrázek
Tak první nátěr je hotový:
Obrázek
Hned se uvidí ,jak byl povrch připravený.První nátěr většinou úplne vsákne do dřeva,takže se není čeho bát.A projevené vady se po zaschnutí laku dají s úspěchem opravit.
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Na přání Jendy jsem provedl pokus s vysoušením laku na slunci.Na talíři ho bylo původně 5mm.Na slunci byl asi 15 slunečných dní.Prvních pár dní se s ním moc nedělo,byl dost cítit terpentýnem.Pak už jen mírně po pryskyřici a připáleném oleji.
Úvodní obrázek.Lak se dobře rozlívá po talíři:
Obrázek
Musel jsem ho trochu stěhovat.Nemám celodenně osluněné bezpečné místo:
Obrázek
Po osmi sd lak zjevně zůstává hustší i při plném nahřátí sluncem:
Obrázek

Obrázek
Tady jsem provedl první zkoušku doschnutí.Kousek jsem naředil terpentýnem a natřel na pokusné prkénko z předchozího příspěvku.Nelepí po 2 dnech(původně asi týden),po týdnu se dá přebrušovat a leštit.Pak je lak na slunci dalších sedm dní:
Obrázek
Není to sice stav při plném rozehřátí,ale je to fakt hustýý :lol:
Dělá to nitě přes 50 cm,které se do toho nevstřebávají.
Obrázek
Tohle jsem zatím natírat nezkoušel,protože musím počkat na sluníčko,aby se to líp ředilo.Výsledek dodám i s fotkou hotového prkýnka.
Morčez!
Uživatelský avatar
Onasxxx
Příspěvky: 8
Registrován: 28 dub 2010, 11:57
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Onasxxx »

Musím pochválit moc povedený návod! jsem unešen...hned jak budu mít chviličku, tak si to vyzkouším :) A zdá se mi to, nebo jsou na jedné fotce píšťalky z varhan a na druhé v rohu opřená píšťalnice? :D
''čiň vše s láskou, ať se ti daří
a tvoje dílo pozná tě''
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Nóó pán se vyzná a tudíž není co zapírat.
Morčez!
Uživatelský avatar
Onasxxx
Příspěvky: 8
Registrován: 28 dub 2010, 11:57
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Onasxxx »

Nojo..:) jsem ještě stále student bambus fakulty, které se taky říká Střední umělecká škola varhanářská.. už konečné posledním rokem!:) Ale varhany dělám jen okrajově, jinak dělám spíše kytarářskou činnost..!:)
''čiň vše s láskou, ať se ti daří
a tvoje dílo pozná tě''
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Pokud ten snímek není zavádějící avatar:copak to ten pán drží za krásné tvary?
Morčez!
Uživatelský avatar
Onasxxx
Příspěvky: 8
Registrován: 28 dub 2010, 11:57
Bydliště: Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Onasxxx »

Pán - tedy já - drží loutnu..řekl bych trošku amatérský postavenou. Spíše šlo o to zkusit to a nakouknout tak do toho krásného loutnařského řemesla - rozhodně se nechci vydávat za nějakého loutnaře - na to jsem malý pán...na škole jsme se tedy o něco pokusily s mistrem..na netu jsem se různě po fórech pokusil okopírovat know-how a tak vznikla taková loutnička..dnes již s horní deskou a napasovaným krkem.
''čiň vše s láskou, ať se ti daří
a tvoje dílo pozná tě''
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Olejové nátěry

Příspěvek od Martin »

Hmmm,tak pokud jde o to jak na to zkus se podívat na http://www.vanedwards.co.uk/summers.htm .Ale možná,že to znáš.
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 82 hostů