ČÍM OŠETŘIT STARÉ TROKY ?

Např. cidliny, smirky, borax...
Odpovědět
buffalo
Příspěvky: 13
Registrován: 02 srp 2010, 14:59

ČÍM OŠETŘIT STARÉ TROKY ?

Příspěvek od buffalo »

nevíte někdo ogaři, čím ošetřit staré lipové troky na paření prasat ? zachránil jsem 2 troky z vyrabovaného statku. nálezový stav byl dosti bídný a zjistil jsem pak při jejich čištění, že jsou na některých místech napadeny červotočem ( sice ne moc ) a taky jsem musel rýžovým kartáčem odřít vrchní zpuchřelou vrstvu dřeva až na celkem dobré dřevo, takže jsou už skoro bílé. měl bych je napustit horkým lněným olejem ? pamatuji si z dětství, že normálně se troky nijak neošetřovaly. možná, že stačilo při častém používání to nasáknutí dřeva kalafunou která se používá s vřelou vodou při odstraňování štětin prasete a pak už jejich dobré uskladnění. nebo nasáknutí tím slaným lákem, když v nich bylo naložené maso cca 3 týdny na uzení. ale jak ležely na půdě, kdo ví, kolik dekád, tak snad by jim ošetření nějakým horkým olejem asi patrně prospělo. taká jedny menší troky jsou z 1 strany prasklé. chci je proto nahoře na rantlu stáhnout přišroubováním lišty z nerezového plechu a prasklinu něčím vytmelit ( po stáhnutí by zůstala trhlina široká max. 5 mm ). jakou ale hmotu by jste mi na vytmelení doporučili ? aby prasklinu zalepila, vyplnila a nevydrolovala se ? měl by to být nějaký potravinářsky nezávadný prostředek abych ty toky taky mohl někdy i použít k naložení masa k uzení a ne je jen používat na samotné paření prasete.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: ČÍM OŠETŘIT STARÉ TROKY ?

Příspěvek od Martin »

Je to sice trochu nad moji představivost bez fotky,ale na tmel se vykašli.Pokud možno tu díru zadělej špánem.Udělej ho trochu tlustší a až se to tím šroubováním stáhne,tak tam bude držet.Při případném máchání se to určitě zatáhne.
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti