Nástěnné hodiny

Zde je prostor pro ukázky vašich prací. Prosím fotografie vkládejte max 530 px široké (72dpi).
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Nástěnné hodiny

Příspěvek od JanB »

Vyrobil jsem si hodiny z odřezků dubu, abych si vyzkoušel nějaké techniky. Původně jsem je chtěl nechat v dílně, ale kdoví... :-)
Inspirace pochází od Norma Abrama, osazeny jsou bateriovým strojkem. Původně jsem je chtěl namořit, ale když tu Petr dal obrázky svých čpavkovaných židlí, říkal jsem si že bych to mohl taky zkusit. "Do stanu" jsem to vkládal včera ráno a nechal do dnešního rána, tedy necelých 24 hodin.
Odstín po samotném čpavku byl takový nevýrazný, ale pak jsem to naolejoval a vypadá to moc dobře.
Před čpavkováním:
IMG_5986.JPG
IMG_5986.JPG (57.31 KiB) Zobrazeno 16279 x
Po čpavku :
IMG_6114.JPG
IMG_6114.JPG (39.09 KiB) Zobrazeno 16279 x
A naolejováno:
IMG_6119.JPG
IMG_6119.JPG (52.85 KiB) Zobrazeno 16279 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od Hans »

Čau Honzo,

hezký ne-pendlovky :-) Tu římsu nahoře jsi dělal po americku kotoučem na pile? A jaké techniky krom toho čpavku jsi na tom ozkoušel?

A co bude dole v místě, kde chybí Jára Cimrman? :-)

Honza
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
hmmm moc pekne hodiny Honzo, tak to jsi me prekvapil, myslel jsem, ze to budou jenom male hodiny na stenu, tohle vypada fakt pekne. Libi se mi ta rimsa, budu delat podobnou na odsavac do kuchyne, tak by me taky zajimalo jak jsi ji delal? A taky ten "classical moulding edge beading profile", ktery jsem v UK pouzivali na kuchyne a ktery je muj oblibeny na mem skrabaku na profily. Predpokladam, ze jsi ho taky vyskrabaval nebo je to frezovane? V dubu se dela se skrabakem jedna radost.
ピーター 大工
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od mari_001 »

Nádhera,
ten čpavkovanej dub se mi libí čím dál víc asi taky budu muset udělat něco z DB a zkusit to:) Ten ciferník si vytisknul nebo jak to máš udělané? A také jsem zvědav co bude dole...
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od JanB »

No jo, já vím, ten pendl tam trochu schází :D Ale jak jsem psal, tyto byly jen takové testovací, tak jsem je vybavil jen levným strojkem. A líbí se mi tento styl, tak jsem nechtěl dělat nízké, jen na ciferník. Příště možná budou nějaké s mechanickým kyvadlovým, a i s bitím :D

Norm Abram ve svém videu měl na tom spodním skle nalepený obrázek.

Pokud jde o ty techniky, co jsem zmiňoval, tak jsem měl na mysli hlavně ty profily nahoře i dole (teď koukám, že ani na jedné fotce není ta dolní moc vidět). Mám totiž moc rád starožitný nábytek a všechny ty složité profily a křivky, jen mi vždy dělalo problém si představit, jak je vyrobit - bez mohutných profilových fréz.

Takže ano, Honza i Petr to uhodli, ten oblouk je dělaný na pile, "po americku". Pro ty, co to neznají: na stůl pily se upevní šikmo ke kotouči dvě pravítka a postupně po každém průchodu se o kousek zvedá kotouč - na Youtube je spousta videí, stačí hledat "coves on table saw". Fór je v tom, že potom se zadní strana toho jednoduchého profilu dá seříznout pod různými úhly a tím získat řadu různých podob výsledného profilu. Já jsem to potom už doplnil jen jednoduchým prkénkem se zaobleným okrajem.

Pro Petra: to "edge beading" je úplně sprostě vyfrézované, pořídil jsem si už před časem na to frézu, protože se mi to taky moc líbí. :) Tvůj škrabák, co máš na blogu, je super věc a chtěl jsem si ho taky vyrobit, ale nejdřív budu muset někde získat vhodný materiál.

A ještě ten dotaz k ciferníku - ano, ten jsem stáhl z webu a vytiskl. Akorát jsem ho přilepil lepidlem na dřevo a to nebyla nejlepší volba, protože mi to na jednom místě trochu prosáklo a udělalo tmavší flek - je to trochu vidět i na fotce, okolo sedmičky. Lepší by asi bylo kontaktní lepidlo. Nebo si nechat ciferník nejdřív zalaminovat.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od JanB »

Teď mě napadlo, co budu dávat dolů, tam, kde nemám kyvadlo - pleskačku :D
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od werdio »

tak ten ciferník natři komplet lepidlem :-D..bude to mít patinu a flek nebude flekem a možná to bude jak smaltovaný :-)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od Petr »

Ahoj Werdio,
me napadlo neco podobneho jako tebe, jenom jsem si rikal, ze bych zkusil ten cifernik zalit lakem a ze by se to mohlo nasaknout cele ten papir, nebo ho zkusit zalit epoxidem a nechat to schvalne potrhat pri schnuti aby to melo efekt jak rikas. Dalsi moznost je pretrit ho na cerno a prelepit jeste jednou tentokrat v mensim meritku.
Honzo, ten cifernik jsi mohl v PC trosku zmensit nez jsi ho vytiskl a bylo by to ok ne?
Pokud jde o ten skrabak, tak ten jsem si prave vyrobil z duvodu toho, ze jsem si tu stopkovou frezu nestihl privezt z UK a davat za ni pres 1 tis. kc., tak to uz jsem si rekl, ze me troska pohybu pri skrabani nezabije. Pokud ten profil delam jako nalepovaci listu, tak se to da nahradit i klasickou stopkou na obliny s loziskem, ale musi se to frezovat na 2x a je to zbytecne zdlouhave.(skrabak trva dele ale ta radost z vysledku je uplne jina :mrgreen: ) Na ten skrabak ti staci kousek stareho tupeho platku ze strojni pily na zelezo. Staci si zajit do hutnich materialu, kde s tim rezou a urcite bys tam neco nase. On ten platek je totiz cely zaklaleny a z HSS ocely, takze vydrzi dlouho ostry a ma na tloustku pres 2mm. Ja z toho mam i skrabaky na soustruzeni a dalsi veci a funguje to skvele. Otec si z tech platku driv vybrusoval macety a noze na sekani plevele.
ピーター 大工
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od JanB »

Jo, s ciferníkem musím ještě něco udělat, není to úplně ono. Na té poslední fotce už je jednou přelakovaný vodou ředitelným lakem, ale nejsem s tím spokojený. Uvažuju, že to vytisknu znova a nechám si to někde v copy centru zalaminovat. Trošku poexperimentuju....když se mi výsledek nebude líbit, během chvilky ciferník obrousím a můžu zkusit jiný. Dá se komplet i se strojkem vytáhnout.
Pokud jde o velikost, tak tu jsem volil podle ručiček, a když ho zmenším, aby se neschovával za okraji dvířek, budu muset ručičky zkrátit....no, taky to chce ještě trochu laborování.

Strojní pila - pohybuju se v práci po různých firmách, převážně strojařských, ale pily si vybavuju většinou pásové, a i ve Feroně mi něco řezali pásovkou....no, ale je fakt, že jsem po tom moc nepátral. Zkusím, díky za tip.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Nástěnné hodiny

Příspěvek od mari_001 »

Ohledně tech plátků, mám doma nějaké plátky od táty co natahal z práce ale ty maj jen 1 možná 1,5mm, ale na popud gurta , jsem na jaře v brně naběhl k Bartákovy a on prodával nové plátky do stojní pily jeden za 100,- tak jsem si dva vzal a jen mě mrzí že jsem u sebe neměl větší hotovost. udělal jsem si z toho dlátka, řezbářské nože a ten materiál funguje suprově , kdyby si chtěl tak se s materiálem na škrabák podělím ;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů