1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 5onas 6odkazy 7kontakty

Truhlářské kurzy Jana Marka a Jana Marečka

Pozvánky na dřevařské akce, dílny, setkání či recenze na ně.

Truhlářské kurzy Jana Marka a Jana Marečka

Příspěvekod Jan » 15 říj 2011, 14:04

Honza Marek (http://www.cestadreva.cz) a Honza Mareček (http://www.alternativnitruhlarstvi.cz); nejen hříčka dvou jmen, ale také dvojice lidí, které pojí jedna věc: Dřevo a truhlářské řemeslo. Každý se však rozhodl pojmout tuto výzvu trochu jinak.
Honza Marek provozuje internetový obchod Cesta dřeva, miluje ruční nástroje a jeho dláta jsou proklatě ostrá.
Honza Mareček vede svojí dílnu - Alternativní Truhlářství v Jeseníku, kde vyrábí všemožné věci ze dřeva spíše za pomoci strojů a mašinek.
A právě z jejich vzájemné spolupráce se zrodily víkendové workshopy truhlářského řemesla, kde má každý možnost vstřebat to, co ho zajímá, vymyslet si vlastní projekt a hotový si ho odvézt domů, společně s hromadou informací, tipů a rad.

01.jpg
01.jpg (63.72 KiB) Zobrazeno 19556 krát


Krátká reportáž z kurzu v Jeseníku:

Pátek večer:
Pomalu se sjíždějí první účastníci, mlčky, zvědavě pokukují po dílně. Ví, že na otázky bude ještě dost času. Složení? Jako obvykle, nějaký ten "ajťák" (ve vší úctě ovšem) co mu už jedničky a nuly lezly krkem, studentka designu co si přišla osahat o čem ten nábytek vlastně je, pár šikovných domácích kutilů, co chtějí postoupit o level výš, manžel, jež dostal kurz jako dárek a pár lidí, kteří berou kurz jako předstupeň pro možnou budoucí rekvalifikaci. Na poslední se už nečeká, však oni dorazí.
Začínáme rychlým seznámením a pouštíme se do velké krabice plné kousků dřeva, kde dva nejsou stejné, ale všechny pochází z naší země. Dub a buk se sice pletou, ale kdo pozná Škumpu, nebo Šeřík? Bavíme se o dřevě, vlhkosti, jeho vlastnostech a použití jednotlivých druhů. Dotýkáme se různých témat a najednou je devátá pryč. Sraz zítra v 8 ráno.

Sobota:
Už před osmou je před dílnou rušno. Všichni se nedočkavě těší co se všechno bude dít. Kafe, čaj a domácí buchty od Zuzanky jsou první truhlářské nástroje a hned potom se pouštíme do práce.
Ale pěkně od začátku: Honza Marek představuje základní ruční nářadí: úhelník, dláto, japonskou pilu a hoblík. Stejný princip, ale proč je jich tu deset od každého druhu a každý jiný? V neděli je budete znát jménem. A pak už směle do prvních spojů. Každý dostane dva kusy dřeva a radu jak na to. Zbytek je na něm. A nezapomeňte: Dvakrát měř, jednou řež. Zní to tak jednoduše...
Další část tvoří úvod do světa strojů pod vedením Honzy Marečka. Pravidla bezpečnosti a rychlá ukázka na každém z nich vám osvětlí, jak se z hrubé fošny stane hezká hoblovaná deska, kde pravý úhel je opravdu pravý.
Dopoledne je skoro pryč, ale do oběda zbývá jeden podstatný úkol. Rozhodnout se a vybrat si, na čem se bude pracovat po zbytek víkendu. Na výběr je ze 3 projektů různé složitosti. Nejčastější je stolička v mnoha variantách. Vlastní nápad je vítán, stejně jako práce ve více lidech na jednom projektu. Pro dřevo se dá šmejdit ve vedlejším skladu řeziva, kde si každý vybere ten svůj kousek. Kdo má vybráno, dostane za odměnu gulášek se šesti.

Odpoledne v dílně je radost pohledět. Všude kolem je čilý ruch a ve vzduchu visí kromě vůně dřeva také příjemná pracovní atmosféra. Místa je dostatek kolem tří hoblic a dvou dalších stolů. Kdo potřebuje půjčit japonskou pilu, dláto, nebo hoblík? A kdo chce vyzkoušet novou čínskou vlaštovku z ebenu? Celý obchod z Cesty dřeva je vám k dispozici. A nebo dlab za deset vteřin, rybina za dvě minuty, nebo přesné krácení obrobku. Celá profesionální dílna, stačí si ukázat.
V takovém prostředí se člověk ani nenaděje a je deset večer. Lidi by ještě pracovali, ale ti dva Honzové to vidí spíš na jedno v hospůdce. Spláchnout prach a unavené hlasivky. A navíc zítra je taky den.

Neděle:
Neděle je den ve znamení dokončovacích prací, povrchových úprav, a tak podobně. Kdo nestíhá, tomu pomůžeme. Mezitím vybalí Honza sbírku brusných kamenů a ukáže vám, že bez ostrého nářadí se fakt nehnete ani o krok a poradí jak na to. Začínají se olejovat první hotové výrobky. Tentokrát visí ve vzduchu eufórie z hotového díla a kdo chce, může si domluvit přípravu dřeva na své další domácí projekty. A že vám padla do ruky ta čínská vlaštovka? Ještě že jich má Honza sebou několik na prodej. Hromadné foto a před polednem se dílna pomalu vyprazdňuje.

Pokud vám stačila tato reportáž, rád jsem posloužil. Ale pokud byste to rádi zažili na vlastní kůži a rádi vyrobili vlastní výrobek mrkněte na termíny dalších kurzů.

Těšíme se na Vás!

Honza Marek a Honza Mareček


text: Jan Mareček

Fotografie z proběhlých truhlářských kurzů v Jeseníku:

02.jpg
02.jpg (51.37 KiB) Zobrazeno 19556 krát

03.jpg
03.jpg (63.55 KiB) Zobrazeno 19556 krát

04.jpg
04.jpg (38.75 KiB) Zobrazeno 19556 krát

05.jpg
05.jpg (39.83 KiB) Zobrazeno 19556 krát

06.jpg
06.jpg (31.29 KiB) Zobrazeno 19556 krát

07.jpg
07.jpg (55.47 KiB) Zobrazeno 19556 krát

08.jpg
08.jpg (63.04 KiB) Zobrazeno 19556 krát

09.jpg
09.jpg (42.79 KiB) Zobrazeno 19556 krát

10.jpg
10.jpg (40.29 KiB) Zobrazeno 19556 krát
Jan
Administrátor
 
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice

Re: Truhlářské kurzy Jana Marka a Jana Marečka

Příspěvekod Zuzana » 07 lis 2015, 12:47

Tyto kurzy pořádáme již jen 1x za rok, jinak každý Jan pořádá své kurzy, viz:
http://cestadreva.cz/page/obchod/truhla ... merboltice
http://www.alternativnitruhlarstvi.cz
Zuzana
Administrátor
 
Příspěvky: 57
Registrován: 27 úno 2009, 00:06
Bydliště: Merboltice


Zpět na Aktuální kurzy, workshopy, akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník