1uvod 2obchod 3diskuse 4literatura 5onas 6odkazy 7kontakty

Setkání tesařů 1.-3. června 2018 Trstenice u Litomyšle

Pozvánky na dřevařské akce, dílny, setkání či recenze na ně.

Setkání tesařů 1.-3. června 2018 Trstenice u Litomyšle

Příspěvekod Hynek Šalplachta » 02 dub 2018, 15:00

Vážení kolegové a přátelé tesařského řemesla,
zveme vás na letošní

SETKÁNÍ TESAŘŮ,

které se koná,
1. - 3. června 2018
v areálu Mikšíkova statku,
Trstenice u Litomyšle, č.p. 56


Obrázek

Akce se vyvinula z původně sousedského setkání šumavských tesařů, v letech 2010 - 2015 se konala ve vesnicích v okolí Volar a Prachatic; od roku 2016 probíhá v Trstenici u Litomyšle, kde v areálu Mikšíkova statku vzniká muzeum v přírodě. Z okolních obcí českomoravského pomezí jsou sem postupně transferovány ohrožené lidové stavby.

Účelem akce je podpoření soudržnosti komunity tradičních tesařů a zpřízněných duší v Českých zemích a přilehlém okolí. Setkáváme se, abychom si sdělili svoje zkušenosti s řemeslem, nástroji a technikami, abychom ostatním ukázali, jak k tomu přistupujeme my, abychom společně vykonali kus práce. Abychom si sdělili svoje profesní zážitky z uplynulého roku, domluvili si nadšené spolupracovníky pro naše budoucí díla, abychom zájemcům dokázali, že řemeslo není mrtvé.

Na setkání se obvykle věnujeme otesávání trámů, coby základní disciplíně, kterou musí zvládnou každý tesař. Není předepsáno použití žádné konkrétní techniky otesávání a vždy se sejde několik různých technik a jejich variací. Nikoho do práce nenutíme, zpravidla to ale vypadá tak, že se do práce vrhneme bezprostředně po pátečním příjezdu. :-) Tímto způsobem jsme již přispěli ke stavbě krovu na obnovené šumavské usedlosti, k novostavbě roubeného domu, stavbě salaše, doplňkovému zařízení veřejného koupaliště a renovaci transferovaných polygonálních stodol v Trstenicích. V letošním roce budeme vytesávat stropní trámy pro původní zděnou stodolu Mikšíkova statku.

To hlavní z celého setkání proběhne v sobotu, ale když přijedete v pátek odpoledne a zůstanete do neděle, oblažíte se víc.

Pro aktivní účastníky setkání je připraveno poctivé domácí pohoštění po celou dobu trvání akce zdarma, pro ostatní za lidovou cenu. Skromné ubytování je k dispozici v prostorách usedlosti - spacáky a karimatky berte vlastní. Pokud můžete (a potřebujete), dovezte si k otesávání vlastní tesařské kozy - na usedlosti sice nějaké jsou, ale není jich mnoho a mají své nedostatky.

Prosíme účastníky, aby se ve vlastním zájmu nahlásili, (podmínkou to není,) potřebujeme mít aspoň hrubou představu o rozměru akce, už z důvodu slíbeného pohoštění.

Další informace a hlavně fotografie z předchozích ročníků na http://www.setkanitesaru.cz.


Na viděnou se těší
kolektiv ILKD a Hynek Šalplachta
__________________________________
Účelem Setkání není shromáždit co největší množství lidu, či tematicky nesouvisejících atrakcí. Setkání neslouží k propagaci žádné firmy, společnosti, osoby či produktu. Přípravu, propagaci a průběh akce zajišťuje organizátor a jeho dobrovolní spolupracovníci ve svém volném čase, ze svých soukromých prostředků a bez nároku na odměnu. Nevybíráme vstupné.
Hynek Šalplachta |
Tesařství | Bystrá nad Jizerou |
Hynek.Salplachta@gmail.com | 608 107 398 | www.jinatesarina.cz
Hynek Šalplachta
 
Příspěvky: 3
Registrován: 25 kvě 2014, 17:56
Bydliště: Bystrá nad Jizerou

Zpět na Aktuální kurzy, workshopy, akce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník