Moje nářadí

Hoblíky a vlaštovky - věčné a vděčné téma...
Odpovědět
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Moje nářadí

Příspěvek od kiwi »

Zdravím ve vlákně o japonských dlátech, padla zmínka o hoblících Jamese Krenova. Já jsem si jeden před časem vyrobil. Je zhruba 19cm dlouhý, šířka želízka 40mm. Želízko je vyrobené ze dvou hoblíků John Weiss&Sohn, které jsem koupil na jedné burze po 20,-kč. Z jednoho bylo použité samotné želízko a z druhého klopka. Želízko jsem zkrátil a vybrousil jsem do něj drážku pro šroub.
Jinak samotný hoblík je z dubu. Na dalších obrázcích je mosazné kladívko na seřizování hoblíku a rýsovací nůž.
hoblik.jpg
hoblik.jpg (211.9 KiB) Zobrazeno 21957 x
kladivko.jpg
kladivko.jpg (149.44 KiB) Zobrazeno 21956 x
nuz.jpg
nuz.jpg (139.45 KiB) Zobrazeno 21955 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje nářadí

Příspěvek od Petr »

Ahoj Kiwi, moc pekne naradi !!! Taky budu muset na necem takovem zapracovat, abych vyuzil zelizka Weiss&sohn co mam doma. Nasel jsem pekny navod s fotkama na vyrobu macka tak se podivejte:
http://www.woodworkersinstitute.com/page.asp?p=800
ピーター 大工
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje nářadí

Příspěvek od kiwi »

supr stránka, ten hoblík jsem dělal vlastně téměř stejným způsobem
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Moje nářadí

Příspěvek od Martin »

Nááádhera.Tak jsme se s Krokusem dohodli,že mi pošle želízka ze zrušených hoblíků od výše zmíněné firmy,ale nevím, jestli ty fotky nebudou příliš inspirativní :D .Jen mně trochu zaráží ty
hobliny.Na můj vkus jsou dost zatočené.Alespoň podle mého učitele loutnaře správně seřízený a nabroušený hoblík dělá hobliny rovné :? .
Morčez!
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje nářadí

Příspěvek od kiwi »

Na těch hoblinách něco bude. Nevíš náhodou co by to mohlo způsobovat, úhel mám snad vybroušený správně, nejsem si moc jistý jak daleko by měla být klopka od hrany ostří, nastavoval jsem ji na něco mezi 0,5 - 1 mm. Ale jinak hoblík zanechává hezký hladký povrch (ale vždycky může být líp :D )
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Moje nářadí

Příspěvek od Martin »

Bingo!I 0,5 mm je docela dost ,koukej,takhle to vypadá bez klopky:
Obrázek
Nechtělo se mi dělat další fotky s klopkou nasazenou tak asi těch půl milimetru,ale vypadalo to stejně(krásní šneci,jako děti jsme to milovali!)
Pak ťuk,ťuk na klopku :D
Obrázek
Jako z praku,ale tenčí zatím neumím:
Obrázek
Ale ten Krenov hoblík je fakt krásnej:P
Morčez!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů