Obtahování nožu na protahu

Informace o brusných kamenech a broušení.
Odpovědět
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
když jsem byl na brigádě v truhlárně a obtahovaly nože na protahu, měl tam několik malejch brousků stále namočenejch v nějaké směsi oleje s něčím. nechtěl mě říct co je to za brousky a ani v čem to má namočený, prej to je taje firemní tajemnství:( jak to děláte?
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od mari_001 »

To to nikdo nedělá? nebo to nikdo nechce prozradit? :)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od Tim »

tak mi to nedá a musím se ozvat,
obtahovat nože v hoblovce považuji za úplnou hloupost a ztrátu času,nikdy jsem to nedělal a ani to nikdy dělat nebudu a důvod je jednoduchý
když máš v hoblovacím válci správně nože tak jejich ostří je maximálně jeden milimetr od lamače a každý soudný člověk uzná ,že udržet brousek v rovině s plochou nože a který by musel být extrémě tvarovaný do klínu je zcela nemožné ,nehledě na to , tam bývá spousta smůly někdy i štěpky které je nemožné odstranit bez demontáže klínu.A i když se zdá že po obtažení nože lépe hoblují získáme akorát deformaci ostří a při následném broušení ubyde zbytečně více materiálu z nože. nehledě že než se ti podaří alespoň trochu kloudně obtáhnout ostří na čtyřech nožích tak je půl hodinky pryč a výměna nožů netrvá o mnoho více.Takže mám v rezervě neustále aspoň dvě sady nožů a při otupení měním.je to rychlejší ,na delší dobu,a hlavně šetrnější k nožům
Tim
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od Petr »

Ahoj Mari a Time,
kdyz jsem byl jeste na ucnaku, tak jsem potreboval u taty na hoblovce neco ohoblovat a teoreticky jsem vedel jak mam noze osadit do valce. Otec den pred tim prinesl z prace nove naostrene noze a tak jsem je osadil do hoblovky abych mu usetril cas a mohli jsme hned hoblovat. Nastesti jsem nezkusil jak to hobluje. Kdyz prisel otec a zeptal se me, jestli jsem noze "obtahl kamenem" nez jsem je dal do valce, tak jsem rekl ze NE, PROC?
Otec se primo rozzuril, ze misto abych mu pomohl jsem mu pridal praci, protoze musel noze vyjmout a znovu osadit po obtahnuti ostri.
Je to jednoduche. Po strojnim prebrouseni vznikla jehla po cele delce noze, kterou je nutne rucne kamenem odstranit (co nejjemnejsi kamen maceny ve vode nebo oleji) a noze jsou potom jako ziletka. Nevim jak je to v soucasne dobe s bruskama na hoblovaci noze, ale myslim ze se nic moc nezmenilo a jehlu je nutne vzdy strhnout rucne.
Pokud to teda myslel mari takto, tak bych to chapal, ale obtahovat noze zalozene ve valci je blbost jak pises Time.
Pokud jde o kamen, tak bych pouzil co nejjemnejsi v mem pripade cinsky prirodni kamen nagura zrnitosti 12 tis. nebo bridlici maceny ve vode nebo s pomoci kamelioveho oleje.
Zdravi Petr
ピーター 大工
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od mari_001 »

Obtáhnout nože než je dám do protahu jsem myslel že je samozřejmost, dělaly jsme to i na střední a to ze stejnech důvodů jak píše Petr. Právě že jsem viděl obtahovat nože v protahu, měl opravdu malé kousky kamene, tak aby na ně mohl tlačit 3 prstama. Chtěl je měnit, ale okouknul to obtáhl a prohlásil že je to ještě zbytečné. Viděl jsme to poprvé a proto se ptám :)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od Tim »

Jak píše Petr obtahovat nože před vložením do válce pokud to neudělají v brusírně je samozřejmost ale obtahovat nože osazené nože ve válci je hloupost a ztráta času jak jsem psal výše
tim
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od mari_001 »

Tak mi to nedalo a došel jsme za jedním starším truhlářem a zeptal jsem se ho. Potvrdil mi co jsme viděl. Je to hlavně z toho hlediska že dřív nože nebrousil jen tak někdo, tak se odkládalo broušení. Dělá to do dnes, když na nožích není moc zubů ale nože už vytahují vlákna tak zaaretuje válec, vezme honovací brousek přitalčí jen prsty na čelo a párkrát to přejede. Efekt super škoda že sem neměl foťák... Zkusím to doma a pak sem hodím rozdíl;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Obtahování nožu na protahu

Příspěvek od miru01 »

Foto přípravku na obtahování nožů v hoblovce, půjčil jsem si z literatury...
Přílohy
honovani.gif
honovani.gif (31 KiB) Zobrazeno 38240 x
honovani1.gif
honovani1.gif (34.03 KiB) Zobrazeno 38240 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti