Japonske kameny

Informace o brusných kamenech a broušení.
krokus
Příspěvky: 184
Registrován: 29 led 2010, 19:55

Re: Japonske kameny

Příspěvek od krokus »

Abych chrstnul taky trochu oleje do ohně:
Roky jsem brousil Shapton 500 + Rozsutec a taky to šlo. V dnešní době používám již nějaký ten pátek starý Shapton 500 , Bester 1000, Bester 4000, Bester 8000 a na srovnávání Atoma 140. Po mých zkušenostech asi nejde od broušení očekávat více. Výsledek pod mikroskopem ve 200x zvětšení je uspokojující, stejně jako při práci. Tak šťasnou ruku při výběru.
chavo
Příspěvky: 65
Registrován: 10 pro 2013, 15:34

Re: Japonske kameny

Příspěvek od chavo »

No ja som doteraz brusil na syntetike 150-320, po nej rozsutec a lestiaca pasta na kozi. Ale boli to iba profilove dlata a kopaciky na vyrobu misiek a noze a sekery. So vsetkym sa dalo holit. Ale teraz budem potrebovat aj dlata a zeliezka do hoblikov. Na dlata by som si asi vystacil aj s tym co mam ale na hobliky su tie kamene uzke. Uz len preto ze by som mal rad aj so sirsim zeliezkom ako 50mm. A ked uz mam kupit nove kamene tak radsej poriadne. Takze 220, 800 a 8000 (rozsutec). S tym som spokojny.
fidas90
Příspěvky: 2
Registrován: 09 bře 2015, 20:25

Re: Japonske kameny

Příspěvek od fidas90 »

Zdravím Vás mistři oboru,co říkáte na tenhle set kamenů http://www.ebay.com/itm/KING-Whetstone- ... 2a4ce68a36 ?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
za me muzu rict, ze kameny King jsou nejlepsi na kterych jsem zatim brousil. Mel jsem kombinovany kamen 1000/6000. Skoda ze tak rychle odchazeji. Musi se casto rovnat a tak nevydrzi dlouho.
Za me muzu tyto kameny jenom doporucit a myslim ze cena 2500kc za tuto sadu je dobra. Postovne z japonska za 75kc :?: :!: - parada.
Jenom to posilaji ekonomickou tridou coz trva 3 - 5 tydnu.
A dalsi vec, co bych si rozmyslel je rozmer kamenu. Ty jemne s delkou 185 jeste ok. ( ja jsem mel 205mm) ale ta 220 a 1000 jsou hrozne male na poradne brouseni. Pokud si koupis treba starsi hoblik a budes renovovat ostri tak to chce poradny kamen kde se muzes po plose poradne rozjet a vydrzi ti delsi dobu a brouseni bude rychlejsi. Nebo se vykaslat na ty hrube a brousit na skle s brusnym papirem pod vodou a potom to obtahnout na tech jemnych. Ja bych tuto sadu bral jenom s ohledem na cenu. Protoze ta je dobra ale v praxi sam poznas co potrebujes.
zdravi Petr
ピーター 大工
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Tim »

ahojky tak jsem si udělal radost a koupil jsem sadu keramických shapton 500/2000/8000 včetně držáku a už při prvních tazích jsem nechápal jak je možný ,že to tak brousí opravdu stačí pár tahů .dneska jsem se věnoval broušení všeho co bylo v dílně a levou ruku mám oholenou až k lokti..zkoušel jsem potom minimální hoblinu u mého příručního veritasu a dostal jsem se na 0,04mm.pokud někdo požíváte tyhle brousky napište vaše zkušenosti.
tim
Přílohy
IMG_0096.JPG
IMG_0096.JPG (87.26 KiB) Zobrazeno 32159 x
IMG_0098.JPG
IMG_0098.JPG (101.3 KiB) Zobrazeno 32159 x
Waclav
Příspěvky: 28
Registrován: 24 zář 2015, 20:32
Bydliště: Český Kras

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Waclav »

Chtěl bych poděkovat všem z tohoto "brusného" vlákna (i ostatních, třeba "Brusne kameny tady v e-shopu", protože to byl můj hlavní zdroj se vůbec zorientovat v broušení a kamenech, a zrnitostech atd. - díky moc vážení!

Uskutečnil jsem teď velký, téměř životní, nákup ručního nářadí a rozhodně co šlo, objednal jsem z CestyDřeva!, vyjma tedy kamenů...

Šel jsem do japonců, jako mnoho z vás tutaj, a koukal jsem, že nejsou moc široký, ale když všichni na nich, tak jsem je objednal, že to půjde. A ktomu ještě "Vodící systém Veritas® Mk II" (když už, tak už). Hned jsem na to vytáhl želízko ze Stanley 4 1/2 a ajajaj, zbývají 2 mm na každé straně. Letím pro No. 8 a ajajajajaj, pro změnu želízko 2 mm po každé straně přečnívá - u Kinga 6000, na King 1000 je stejně široký, jako kámen. Z toho mi plyne a teď už bohužel i prakticky, že mi je celej Veritas k prdu - hoblíky bylo to gro na broušení. A to nemám zatím žádnej japonskej hoblík, ty jsou taky pěkně široký jak dálnice - mám sice japonský kameny, ale asi jen pro dlátaře :-).
Takže jdu šoupat našikmo a ručně...

A co to mají všichni za kameny?, tak široký, jako třeba tady můj oblíbenec Tom; a o tom japonci v dalším odkazu radši ani nemluvit:

https://www.youtube.com/watch?v=Q8H4rBS ... Oh&index=2
https://www.youtube.com/watch?v=xSEjqghOwiQ (brousící STANOVIŠTĚ jak má být :-) )

Ono stačí za humny kus butru odloupnout a pak u souseda pod lesem, ten má hrubší :-) : https://www.youtube.com/watch?v=4p0rPsa_ajU

Můj výběr:
Suehiro Coarse Shaping Stone, Grit 100 (na srovnávání kamenů jsem myslel)
Sun Tiger Coarse Shaping Stone, Grit 240
King Sharpening Stone, Grit 1000
King Honing Stone, Grit 6000

Co si o té šířce kamenů, želízek a vodícího systému myslíte, jak to řešíte?
Díky
w.
Přílohy
1
1
1.JPG (46.31 KiB) Zobrazeno 30027 x
2.JPG
2.JPG (55.79 KiB) Zobrazeno 30027 x
3.JPG
3.JPG (78.9 KiB) Zobrazeno 30027 x
4.JPG
4.JPG (76.48 KiB) Zobrazeno 30027 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Japonske kameny

Příspěvek od Petr »

Ahoj Waclave,
kameny co jsi nakoupil jsou v pohodě, jenom použití veritas přípravku na nich je prostě naprd.
Nevadí, že želízko je širší a až budeš mít japonský hoblík tak poznáš jaká je to paráda brousit japonské hoblíkové želízko v ruce. To když začneš brousit a vytvoří se ti "šlem" z obrušovaného kamene s vodou, tak když želízko pustíš tak ti samo na kameni stojí. je to tím, že želízko je velmi robustní a kratší a tím je i plocha šikminy mnohem větší a líp se udrží rovina při broušení a díky mekčímu materiálu těla želízka se brousí super rychle.
Moje rada zní, nauč se brousit v ruce, je to nejrychlejší a využiješ krásně celou plochu kamene.
Já jsem měl několik přípravků na broušení a vždycky jsem skončil s broušením v ruce se stejným výsledkem ostří a mnohem rychleji.
Zdraví Petr
ピーター 大工
La.DiS
Příspěvky: 37
Registrován: 19 úno 2015, 07:47

Re: Japonske kameny

Příspěvek od La.DiS »

Zdravím, taky brousím na Japoncích (KING 1000 a KING 6000), který srovnávám diamantem 400/100 (ten jsem koupil na ebay cca za 1200,-) kdysi jsem si pořídil ještě číňana 3000/8000, ale ten nestojí za nic a nepoužívám ho, řekl bych že výsledný efekt na KINGovi 6000 je lepší než na číňanovi 8000. Na dláta používám přípravek VERITAS, ale japonský hoblíky brousím zásadně ručně, vlastně ani nevím, jestli by se do Veritasu jejich želízka na šířku vešly. Vzhledem k velký styčný ploše s kamenem to jde nádherně :) Co se týče velikosti kamenů, samozřejmě ideální velikost je 205 x 70 mm, ale tyhle formáty jsou bohužel dost výrazně dražší. L
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Japonske kameny

Příspěvek od HonzaD »

Zdravím všechny mistry brusiče,
tak minulou neděli mě definitivně došla trpělivost se svými kameny neidentifikovatelného názvu i gridu, co mám ještě po tátovi. Tak jsem se vztekl, bo ty moje prehistorické šutry poslední dobou spíš železo už jen lízaly než cokoli jiného.
Dal jsem na radu zkušených a hned v pondělí ve Fine-Tools (občas tam něco beru) objednal KINGa 1000 (205x75x36) a 6000 (210x73x22). Taky už mě celkem nebavila neustálá výměna smirku na skle, tak k tomu ještě ATOMu 140. Ve čtvrtek přišlo, tak se musím podělit s čerstvými zážitky. No broušeníčko naprosto úžasné, úžasné, úžasné... Tak to je asi ten hlavní postřeh. Asi i proto, že jsem až doposud neměl ten pořádný šutr v ruce.

Měl bych dotaz na Petra, jestli má už toho Kinga 8000, jak psal někde na začátku vlákna. Je na železe poznat ten rozdíl mezi 6000 a 8000? Jak jsem v té brousící euforii, tak ještě uvažuji jít do toho jemnějšího zrna. Vzhledem k tomu, že King 8000 má šířku jen 62mm a já mám teď 73/75mm, tak bych šel případně do Bester, Cerax, Naniva 8000 s větší šířkou. Ale nevím, máte s tím rozdílem 6000-8000 i ostatní nějaké zkušenosti?

A ještě jeden dotaz ohledně srovnávání. Samozřejmě jsem zde četl, že Atoma 140 i na grid 8000 jde, ale přece jen, bojím bojím. Na tu 6000-ku případně 8000/10000, by ta doporučovaná Atoma 400 byla asi lepší, co říkáte? Nebo Atomu 600, stojí úplně stejný peníze.

Zdraví Honza
Přílohy
Kameny1.jpg
Kameny1.jpg (74.1 KiB) Zobrazeno 17474 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti