Stůl U dotaz ????

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od truvan »

díky,
Petře vždyt to píšu viz výše, že budou krátký vodící tyče
Míru zdar
práci čest
Michal_B
Příspěvky: 13
Registrován: 13 lis 2015, 19:30
Bydliště: Třeboňsko

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od Michal_B »

dnes jsem procházel můj profil na pinterstu a objevil jsem zastrčený nápad. Je to to taky jedna z možností pro inspiraci na U řešení.
Michal
Přílohy
2456dc4885f83e4fe86760fdb934dc98.jpg
2456dc4885f83e4fe86760fdb934dc98.jpg (43.29 KiB) Zobrazeno 21282 x
matujej@gmail.com
Příspěvky: 25
Registrován: 15 kvě 2011, 17:23
Bydliště: Telč
Kontaktovat uživatele:

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od matujej@gmail.com »

Petře, proč několik postů zpět nedoporučuješ Kapexku? Mám na ní zálusk, tak mě tahle informace dost zaujala. Nemůžeš se o tom trochu rozepsat?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od Petr »

matujej@gmail.com píše:Petře, proč několik postů zpět nedoporučuješ Kapexku? Mám na ní zálusk, tak mě tahle informace dost zaujala. Nemůžeš se o tom trochu rozepsat?
Ahoj,
nedokážu se prostě ubránit srovnáni s mojí pokosovou pilou co mám doma, postavil jsme s ní celý dům a v dílně ji používám denně už 7-mí rok. A tou pilou je Makita LS 1216, je to ještě ten starší model - tento jenom bez laseru:
Obrázek
Když jsem si dva týdny zpět v práci "fušoval" obložky do našeho domu, tak jsem si musel po prvním řezu zajet domů pro moji pilu jak mě ten kapex vytáčel. Šéf to nemohl rozdýchat, že mi to stoji za to. Ale opravdu čím víc ho používám tím víc mě vytáčí, ale abych to zkrátil:

1. Otočná základna i krajní nepohyblivé plochy jsou hrozně malinké a obrobek proto v mnoha případech špatně drží na pile. Ono by to tak nevadilo, ale při položení pravítka na hranu nejsou tyto plochy v rovině - střed je víš a u malých věci už se to projevuje. Obrázek
2. Laser ze začátku fungoval dobře, ale musí se pořád čistit krycí skličko aby ukazoval dobře a hlavně při základní poloze nahoře ukazuje dobře, ale při spouštění pily do řezu při obyč zakracování laser ujíždí na pravé straně od skutečného řezu o cca 1mm což nechápu proč když je to jenom kolmý pohyb a neměl by mít na laser vliv. Já občas potřebuju něco opravdu zaříznout přesně na rysku ale tato odchylka mi neumožnuje nastavit pilu těsně nad obrobek ustavit do laseru a říznout, protože říznu o 1mm vedle. Ono to zní jako banalita a obchoďák mi vysvětlil, že mám zaměrovat na rysku když je pila nahoře, ale jsou situace kdy to prostě nejde a štve mě to.
3. při řezání pod úhlem 45st. - otočením pily do strany se mi pravidelně stává, že jak ji otáčím doprava a zadek jde doleva, tak zapomenu povysunout integrované úhlovací pravítko (ten černý plast co trčí na levé straně ze základny), které tam v tomto případě zavazí a drcnu do něj a vysunu ho - je to blbě konstrukčne vyřešeno.
4. přítlačná patka - excentr nedrží na 100% jak jsem zvyklí u Makity a hlavně je hrozně malinká a nevariabilní s malým dosahem použití. Taky její vyjmutí pootočením o 180st. mi nevyhovuje. Pravidelně se mi stává, že si nastavím úhel 45st. udělám nějaký doraz atd, který chci upnout tou patkou a v tom si uvědomím že ji mám na špatné straně a zase musím všechno rozhodit, protože ji takto nedokážu předělat (pila se musí vyrovnat, abych patku otočením o 180st. mohl vyjmout a předělat na druhou stranu). Když ji předělám a upnu dílec, tak zjistím, že posuvnou část dorazu (svislá část základny) bych si mohl posunout blíž ke kotouči pro bezpečnější práci, ale kvuli zavazející přítlačné patce neotočím excentrickou upínací páčkou která drží doraz a tak ji musím zase povolit a otočít o 180 st. abych mohl doraz posunout a patkou zase vrátit na místo.
5. Naklápění pily - Při složení převozu a rozložení se pravidelně naklopení posune o 1- 2 st. ze začátku jsem si toho kolikrát nevšiml a až po uřezání se divil proč mi to nesedí. Teď je to první věc na co se dívám po složení pily. Po naklopení pily na 45st. zavazejí vodící tyče řezací jednotky tak, že jsem schopný uřezat maximální rozměr hranolku výšky ani né 5cm - podívej jak je ta tyč nízko:
Obrázek - cože??!!!
6. aretace hloubky řezu - použitelná jenom na malé věci. Když chci třeba na hranolu 10x10cm udělat zářez do poloviny šírky, tedy přesně 5cm nad základnu pily, tak nemám šanci, protože takový rozsah aretace nemá, funguje jenom do cca 3-4cm nad základnu. Musím to teda dělat volně od ruky, nebo nejlépe na formátce.
7. A to nejlepší nakonec: Ta potvora střílí při každé příležitosti. Myslel jsem že je to špatně řešenýma vymezovacíma lištama v základně kolem kotouče - mají velkou mezeru a jsou moc měkké. Vyrobil jsem si proto z HDF desky novou vložku do stolu a taky vložky na kolmé vodící plochy, ale i tak to střílí jako blázen. Je to dáno špatnou geometrií kotouče, který je příliž malý (260mm oproti 305mm u Makity) Při bočním pohledu na kotouč je vidět, že i při dořezání jsou jeho SK plátky v záběru a zaroveň z důvodu toho, že kotuč už nejde víc zanořit má tendencí dílec vyhazovat nahoru. Při dořezání jsou dvě možnosti buď nechat pilu dole a vypnout chod, což způsobí na dílci schodek, protože aktivace elektronické brzdy rozechvěje kotouč a ten potom udělá boční "otisk zubů" do dílce. (To byl vlastně důvod proč jsem si jel u řezání obložek na 45st. pro svoji Makitu. Kapex mi po uřezání a složení pokosu prostě nedělá rovinu.) Druhá možnost je zvednout kotouč během chodu pily, kdy si koleduju a výstřel odřezku, což se stává celkem často. Stalo se mi to i když jsem měl řez komplentě ohraničený novýma příložkama, které jsems dílcem prořezával i tak to střelilo. - jak říkám špatná geometrie pohybu kotouče.
Obrázek
Obrázek
Ten integrovaný vozík na kterém pila stojí taky žádná sláva - na těch velkych kolech se to celkem třepe. A ty přídavné stoly co k tomu taky máme tak to než člověk seřídí do roviny s pilou tak je poledne, a tím jak se pila třepe na těch kolech tak to taky moc nefunguje.

Ale abych jenom nekrytizoval, tak naklápění i otáčení je velmi pohodlné, ukládání el. kabelu při převozu je taky dobré, na převoz je pila nachystaná během 3 vteřin (když to člověk umí, ne jako kolega co si ji bral na montáž a přivezl ji složenou tak, že byla celou cestu svoji vahou opřená o přední nastavitelné táhlo základny- myslel jsem že mě "jebne" když jsem to viděl).

Stará pravda říká, že na velké pile dokážu udělat i malé věci, ale na malé ty velké nedokážu. Kapex je proto dobrý na malé věci, ale mě víc vyhovuje Makita s kotoučem 305mm, která mě nikdy nezklamala a je velmi uživatelsky příjemná. Až doslouží tak moje příští pila bude asi tato:
Obrázek
https://www.youtube.com/watch?v=cnKRvz1EgpY
ピーター 大工
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od radomil »

Dávám taky hlas Makitě, postavili jsme s ní 4 domy a pohodička.

Petře, na Metabu je laser tak nějak štelovatelný/naladitelný ve všech osách, tady ne?
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od Danny »

Taky mám s tou starší Makitou velmi dobrou zkušenost. Ty novější už prý nejsou takové držáky. Hlavně je třeba používat origo kotouče - alternativy se neosvědčily. Životnost téhle pokosovky hodně předčila očekávání a furt řeže krásně přesně a čistě. Až klekne, tak mi bude smutno. ;)
Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
ale jo, kapex má laser taky seřiditelný, ale jak jsem psal tak on ve výchozí poloze sedí dobře, jenom při sklápění kotouče se poloha laseru na pravé straně mění, což je pro mě nepochopitelné.
Jinak jsem se díval na tu boschku se systémem tzv."axial glide" a vypadá to že se v ČR zatím neprodává,tak jsem zvědav jestli vůbec někdy bude.
ピーター 大工
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od Petr »

Ahoj Danny,
mám přesně stejný pocit. Nelíbí se mi že u těch nových už dělají taky ten stůl základny maličký a taky ty dvojí vodící tyče nahoře i dole se mi moc nelíbí. Kolega si na stavbu koupil tu novou, má ji nějaký měsíc, tak se musím zeptat na jeho hodnocení.
Pokud jde o kotouč tak používám pořád ten původní a max. spokojenost, řeže jako ostrý nůž máslo. To můžu taky potvrdit, že original kotouč nemá chybu.
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od hylopetes »

Petr píše:Ahoj,
Jinak jsem se díval na tu boschku se systémem tzv."axial glide" a vypadá to že se v ČR zatím neprodává,tak jsem zvědav jestli vůbec někdy bude.
Mam ji v dilne :) http://3.bp.blogspot.com/-5A-gppTr0p0/V ... roud13.jpg

http://www.bosch-professional.com/cz/cs ... 23600.html
Neprodava se tu jen mensi 10" verze.
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Stůl U dotaz ????

Příspěvek od Danny »

Přesně tak . Ty kotouče mají suprovní a jak cítím, že jde lehce malinko jinak, tak maže na brusírnu. Na brusírně mi na jednom kotouči přebrousili špatně úhel a to byl tanec (už si mne pamatují). Ty info o výdrži nových pokosovek mám přímo od prodejce Makity a ten si nad tou starou jen povzdech. Kdyby se ten starý model objevil náhodou někde zapomenutý, tak hned kupuju. Jinak ta BOSCH GCM 12 GDL vypadá moc dobře . Je to sice macek, ale o to líp byměla řezat a parametry prořezu jsou velmi slibné. Dík za tip Petře a i ty detaily z videa jsou fajn. Tak třeba na ní dojde. :P Jó a ta moje Makita má za sebou 6 kotoučů a budu potřebovat další.
Danny
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 5 hostů