Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od werdio »

Ahoj, dnes jsem použil na lepení rámových dveří Pu lepidlo, i když jsem kvaltoval (otevř, čas 15min), tak mi začal cca 3-5 min po nanesení těsně před slepením už lehce pěnit, vadí-nevadí?
Dík :-)
PS: než to protýbluju a sesadim do úhlu tak to přecejen pár minut trvá :-)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od Hans »

Čus,

záleží kdes to dělal, ale obecně tyhlety PU výrobky reagujou se vzdušnou vlhkostí - to máš stejný jak PU pěna, její "výkon" se běžně zvyšuje vlhčením místa aplikace. Celkově si myslim, že se ty dva výrobky svojí podstatou až tak moc neliší. No a teď je takový vlhký počasí...

Jinak na tohle téma měl Mathias Wandell jedno video, kde srovnával různý druhy lepidla spolu s tím jak moc si může dovolit to zatahnout, aby to ještě drželo (aby nevytlačil úplně všechno lepidlo). Jeden z testů udělal tak, že dal mezi dílce po stranách umělej dištanc a lepil to právě PU lepidlem. Spoj skoro nic nevydržel, protože mezi dílci byla pěna.

Takže bych řekl, že když nebudeš mít škvíry a případný bublinky rozmáčkneš, tak to bude v pohodě. Určitě bych pěnění nechápal jako funkci pevnostního tmelu :-)

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od werdio »

Lepení v dílně...lehká vlhkost je, no :-)... Cca 10-12% ... Jinak jsem to dotáhnul pocitově na krev... :D ... Uz jsem to odsverkoval a drží to jako kráva... Tak uvidíme jak v provozu (kyvný dveře do bistra)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od Hans »

Taky to vždycky dotahuju na krev, ale chystám se k tomuhle příležitostně podniknout osobní úvahu jak najít správnou míru, protože je pravda, že Mathias zkoušel tohle krevní dotažení u normálního PVAC lepidla a mělo to horší pevnost než dotažení "tak akorát." Ovšem lepil k sobě pěkně ohoblovaný plochy, tak tam asi fakt nic nezbylo. Já raději klížim trochu hrubší povrch třeba od cirkule, pokud lze, takže mi problém vytlačení lepidla téměř odpadá. I když ten novej kotouč od Pilany... trochu mi tu hrubost povrchu nabourává, někdy to je jak z hoblovky :-)

Ovšem PU lepidla... určitě jsi už někdy čistil zaschlou montážní pěnu. Zásadně jde dolů jen s kusem podkladu, tj. s omítkou, kůží atd. Není lidské síly, co ten spoj rozdělá :-)

Honza
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od werdio »

Ja mám z hoblovky lehký vlnky ( spatny ložisko) tak to vytváří na hraně místo na lepidlo :-)... PU lepí hrozne... Jsem mel ten rám dveří položeném na laminu, pod všema spojena šel papír, ale u jednoho jsem to dal blbe tak šlo lamino s rámem, normálně ta smrkovina vytáhla lamino ( cca 3mm do hloubky) drží to fest...chtěl jsem od pilany 210 na pokos ale včera jsem byl u Majdy tak mi nabídli cmt za cca 700 48 z střídavej zub... Ten originál modrej bosch je proti tomu jak z alobalu..pilanu ma kolega a to je poradna masa železa, řeže to pekne ..
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od pepasek79 »

Ahoj
Já občas toto lepidlo také použivám,hlavně když se dělá nějaká rychlovka. Stačí 30 min.ve stužidlech a díl můžeš dál obrábět.Jestliže je to stejné lepidlo,píší i o namočení lepených dílů,což dělám a urychlí to napěnění a celkové vyschnutí.Dostatečná pevnost je stejně až po nějakých 48 hodinách
naradipraha
Příspěvky: 13
Registrován: 23 čer 2016, 09:36

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od naradipraha »

Ahoj.
Také je ještě Icema 145/31 a ta je cca o 15-20 minut pomalejší a jak zde bylo již napsáno tak jde zrychlit navlhčením pokud je potřeba.
Ale pokud jde jen spoje dřeva tak bych spíše byl nějakou disperzi od rakollu Eco3 je asi nejvíc univerzální. popřípadě na ven D4.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Použití PU lepidla jednosložkové - Icema Rakoll R 145/12

Příspěvek od mari_001 »

Já jsem něco lepil PU od Ponalu a tam je napsané, že se namažou obě strany a 5min. se to má nechat odvětrat. Někde jsem měl ze školy Bakalářku a kvalitě lepeného spoje a řešilo se tam PU a disperze v různých variantách a zkoušelo se to i na trhačce. Jinak hodně lidí si myslí že vypěnovací lepidlo je aby vypěnilo prostor, ale platí to furt že čím přesnější spoj tak PU drží lépe;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 88 hostů