Ozuby, cinky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

No jo porád :roll: ,asi je to nejhezčí bedýnka na dvoukolák ve střední evropě.Jenže jsem ji udělat musel a zároveň měl velkou chuť si to co je na obrázcích na http://www.eurus.dti.ne.jp/~k-yazawa/english.html vyzkoušet.A abyste věděli ,tak pro Vás připravuju další krkolomný spoj heč :lol: .Ony i ty krovy se dají udělat dneska pomocí těch různých ozubených plechů a jiných vychytávek,ale ruku na srdce, není krása vylézt na zvonici a obdivovat rafinovanost kostrukce a krásu spojů?
Morčez!
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Jan »

Ahoj Martine, moc pěkná práce! Myslím si, že je to dobrá inspirace a výzva pro mnohé z nás. Není mi tedy moc jasné jak jsi to složil :roll: . Doufám, že v nejbližší době se dostanu k nějakému experimentu s tím nerozebíratelným cinkem. No uvidíme, nějak se s tím poperu.
No teda nemluvím o tom japonském mistrovi Yazawovi. Měl jsem sto chutí všechno moje nádobíčko odvézt do sběru :oops: . Štěstí, že věci jsou jen pomíjivé... Opravdová nádhera, nemám slov.

Ještě mám dotaz pro všechny: Nemáte někdo nějakou fintu na vysekávání ozubů, která by zabránila vytrhávání vláken dřeva při dosekávání spoje? viz foto. Myslím si, že oboustranně skoseným dlátem by se to nestávalo, ale bohužel ho nemám... Vlákna by se odřezávala z boku, tím by se nemusela tolik vytrhávat.
Díky. Honza
Přílohy
vysek-cinku.jpg
vysek-cinku.jpg (26.84 KiB) Zobrazeno 16368 x
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

Na vytrhávání vláken by pomohl grif,který jsme okoukali na varhanách v muzeu v Benátkách nad Jizerou(moc hezká práce z roku 1620).Na užší straně dlabu necháš dovnitř asi 3-5 mm materiálu od čáry(č.1), do hloubky 3-5mm si to předsekneš.Pak to odsekáš z druhé strany svisle, a když jsi na úrovni toho spodního dlabu,tak to odlomíš.Vzniklý špalíček skrojíš nožem tak, aby Ti vznikl šikmý čípek(č.2).A pro ten uděláš na druhém prkně malý dlab(č.3).Výsledkem této akce je nepůhledný cink :P
Ten japonský se složí úhlopříčně do sebe cha,chaa!
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Tak to jsou ony,restaurovali jsme je 2006:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Martin dne 09 črc 2009, 20:34, celkem upraveno 1 x.
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

Tak tady máme další spoj.Je to japonská varianta přeplátování,která je na spodní straně vyztužená rybinou.Tloušťka spojovaných materiálů je 48 mm,hloubka 2x 25 mm.
Tohle je horní prkno:
Obrázek

Obrázek
Japonské dláto v akci :D
Obrázek

Obrázek
Tohle je spodní část:(velmi se omlouvám za horší kvalitu provedení :oops: )
Obrázek
A výsledek vypadá asi takhle:
Obrázek
Obrázek hotového výrobku dodám později.M
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

Tak jsme u Ivy prodlužovali trámy:
Obrázek
Petrk

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Petrk »

Zdravim vsechny nadsene drevare, prave jsem se zaregistroval na tyto skvele stranky. Vcera jsem si do noci prohlizel ty prace japonskeho mistra, proste radost pohledet. :D
A taky jsem dost hledel na ty ozuby co tu Martin prezentoval na fotkach, tak mi to dneska nedalo a protoze cekam na nejake stopkove frezy z UK a nemohl jsem pokracovat v praci na rozdelanem zabradli, tak jsem si jenom tak cvicne ty "nerozebiratelne ozuby taky vyzkousel" Musim se priznat, ze jsem si vubec nemohl predstavit, jak to Martin myslel s tim uhlopricnym nasunutim, ale hned jak jsem je vyrezal a zacistil dlatky, tak do sebe zapadli skoro samy, az jsem byl z toho prekvapeny. Mrknite jak to dopadlo: :roll:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Petr »

nejak jsem to nahore v prispevku 'petrk" zmastil s fotkama takze tady jsou:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
budu premyslet o te japonske pilce, precejenom cepovka od pilany neni to prave orechove.
ピーター 大工
Kiwi

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Kiwi »

No moc pěkná práce, asi to budu muset taky zkusit. :)
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

Nádhera
Morčez!
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Petr »

tak jsem si prave objednal na techto strankach pilu: Ryoba Blue hard Komame 240 :D tak doufam, ze budu spokojeny, a ze dorazi co nejdrive. Uz se tesim jako maly kluk. Chci delat konferencni stul s priznanymi spoji tak ji hned vyzkousim. :D
ピーター 大工
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 96 hostů