Ozuby, cinky

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Pepa

Ozuby, cinky

Příspěvek od Pepa »

Dobrý dem prosím někoho o vzorec na cinkový, ozubený spoj. Děkuji
Jan
Administrátor
Příspěvky: 101
Registrován: 13 bře 2009, 17:03
Bydliště: Merboltice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Jan »

Dobrý den, jestli jsem dobře pochopil na co se ptáte, tak se u šikmých ozubů zpravidla používá vzniklý úhel u měkkého dřeva 1:6 a u tvrdého 1:8. Nákres a vysvětlení je zde:
cink.gif
cink.gif (1.07 KiB) Zobrazeno 29265 x
Gurt

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Gurt »

Doporucuji hodit voko treba na tyto stranky. jsou sice nemecke ale jsou tam obrazky:)
http://www.baumarkt.de/nxs/948///baumar ... he-Zinkung
V případě mohu pomoci s překladem nebo jakoukoliv jinou radou :) peknej den

Jinak zdravim vas vsechny lidi ktere zajima remeslo. dekuji za zajimave stranky s prijemnym webovym navrhem. verim ze tyto stranky az se trochu zabehnou budou vyhledavanou strankou. predne bych vyzdvihl vas sortiment brusnych kamenu a velice prijemne ceny. preji hodne uspechu a sil pri rozsirovani stranek.pekne to roztocte :)
Gurt

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Gurt »

Doufam ze jsi se ptal na otevrene ozuby! jinak se tam doklikaz aj na jine typy... Jinak pro ozuby je velice vhodna pilka "Dozuky Universal" tu zde jeste nemaj ale "Dozuki Razorgold ZA 270" by mohla take poslouzit velice dobre. DOporucuji! je to opravdu zazitek...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

Až někdo dostanete chuť dělat cinky,tak si dobře prohlídněte tohle http://www.eurus.dti.ne.jp/~k-yazawa/jointwork.html. :evil:
Morčez!
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

A už jsem tady zase a tentokrát s malým návodem na "nerozebiratelný" cink podle stránek nahoře.Postup je podobný jako u Gurtových stránek.
Na vnější stranu prkna narýsujeme tloušťku připojovaného prkna a druhá ryska ve dvojnásobné vzdálenosti a třetí v polovině tloušťky.Šířka se rozdělí na 11dílů
Obrázek
Uděláme s pomocné prkýnko
Obrázek
A rozdělení přeneseme na čáru v polovině tloušťky
Obrázek
Spodní druhý díl spojíme s horním prvním atd.
Obrázek
Přeneseme výsledné šířky ozubů či dlabů(podle toho jak to vidíte)na prkýnko
Obrázek
A přenesete je na spodní hranu
Obrázek
Pospojovat, řádně označit odpadní materiál ,naříznout a odsekat(podrobněji u druhého kusu)
Obrázek
Položíme spojovaná prkna vnitřními stranami k sobě(ta světlá čárka je řez nožem podle přesné tloušťky horního prkna) a přerýsujeme
Obrázek
otočíme podle hrany
Obrázek
a znovu rýsujeme
Obrázek
a teď drobný fígl:když řežete nekoukejte na čáru "ze strany",
Obrázek
ale posuňte hlavu tak,abyste viděli čáru jako přímou(vytvoříte si tak představu vytvářené roviny).Tady jsem trochu litoval,že nemám malou Ryobu,při řezání pomocí Dozuki mi v pohledu trochu vadilo zesílení hřbetu.
Obrázek
Odlehčit z jedné strany,otočit
Obrázek
a odsekat
Obrázek
Chvilka pasování(v závislosti na šikovnosti,mně to docela trvalo) a teď mi řekněte jak jsem to dostal do sebe ;)
Obrázek
Krásné zážitky při zpracování dřeva přeje Martin
Morčez!
gurt

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od gurt »

Tak to je Martine moc pekny!
dovolil bych si sprominutim jen drobounkou poznamku co se ice rysovani. narezavat nozem je jiste lepsi nez kreslit tuzkou nebo bodcem, akorat na pricne narezani pro vnejsi (pohledovou) stranu, bych preferoval prece jen tu tuzku, nebo osobne to narezavam jen tam kde ten material ma jit pryc, spatne se jinak to zariznuti odbrusuje. Uvnitr to nariznuti je naopak vhodne, nebot pohledove to lepe prilne a nevznika sebemensi skulinka.
Diky moc za tip, uz premyslim pri cem bych si "zacinkoval" :)
Prijemne chvile s vuni dreva vsem...
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Martin »

No ona to taková tragédie není,ty řezy se dají dobře ohoblit dobře nabroušeným hoblíkem.Navíc tohle je bedýnka na dvoukolák tak to tam projde.Na nábytku bych si to nedovolil :P .Poučka číslo jedna zní:zapomeňte na brusku a výsledek se dostaví(viz foto č 13)
Morčez!
iva*k
Příspěvky: 29
Registrován: 17 bře 2009, 11:28

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od iva*k »

No teda, frajeřit pak s takovýmhle dvoukolákem :D :D :D
Návštěvník

Re: Ozuby, cinky

Příspěvek od Návštěvník »

Hmmm, tak tohle je vychytaný, vypadá to hezky. I provedení. I když na dvoukolák bych asi volil klasický hřebík :lol:
Rybina je parádní spoj, jednoduchý, pevný, estetický. Se svoují trochou do mlýna třeba tu: http://www.alternativnitruhlarstvi.cz/i ... lery&id=13
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 75 hostů