Kotouč na masiv

Vše co se týká truhlářského řemesla.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od JanB »

Já souhlasím s miru01 - žádný kotouč nikdy nebude absolutně tuhý a když na něj zepředu zatlačím kusem dřeva, malinko se prohne. Při plynulém řezu zůstává prohnutí konstantní, ale jakmile se materiál zastaví, kotouč se vrátí a udělá ten zub. A čím víc se "tlačí na pilu", tím víc se to projevuje.

Takže pokud to jde, snažit se o plynulý řez bez zastavení a moc netlačit. Ale stejně, jak miru01 napsal: "stejně pak hobluješ".....nebo někdo ponecháváte povrch z pily jako finální? Já osobně brousím všechno, i povrch z hoblovky a to důkladně.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

s tim ohybem kotouče mi to už taky napadlo, ale nečekal bych že se projeví i při 2 cm hlubokym zářezu při falcování. A tam pak můžu hoblovat jen ručně, což ne vždycky dopadne dobře, např. když se dřevo na borovici poněkud víc kroutí, tak dřív nebo později něco vytrhnu. Takže to leda vyšmirgluju, ale to se někdy dělá taky blbě.

Ten kotouč kterej řešim je nějaká novinka od Pilany, o které firma prohlašuje, že zanechá povrch stejný jako z hoblovky. Musim říct, že je to téměř pravda, když mám ten přesný a rovnoměrný posun - pak to stačí přebrousit opravdu jen lehce. Jasný, Pilana asi není Dimar či Freud, přesto však považuju Pilanu v zásadě za seriozní firmu a nezdá se mně, že by deklarovali něco, co je dosažitelný jen za výjimečných okolností.

Je možný, že jsem dostal do ruky špatnej kus, čert ví. Chystám se jim do Pilany psát taky, jenomže ti maj Vánoce až do středy...

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od JanB »

A proč by ne? Mluvíme tu přece o výchylce v řádu desetin mm na 250mm průměru kotouče, ne? Ať už kotouč vyrobil kdokoliv, je to pořád jen asi 2,5mm tenký kus oceli.
A protože to nastává jen při změně rychlosti posuvu, tedy při změně tlaku na přední hranu kotouče, řekl bych, že to prohnutí kotouče tlakem řezaného dílu je nejpravděpodobnější příčina.
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od dvojtáta »

Honzo, chápu tvoji posedlost přesností a uplně ti rozumim. Já dnes objednal ve Fachshopu 3 nové kotouče od CMT a jeden z nich je na finální řezání s udávanou házivostí do 0,05 mm, tak sem koncem týdne napíšu jak na mě v masivu působí. Konkrétně jde o CMT C274 Xtreme D250x3,2x30. Zvědavej jsem i na CMT C285.6 Chrome pro podélné a příčné řezy.
pepasek79
Příspěvky: 46
Registrován: 27 zář 2014, 07:14
Bydliště: Turnov

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od pepasek79 »

Zdravím
Já jsem dlouhou dobu používal kotouče od pilany,ale nebylo to ono.Před 14 dny jsem zakoupil kotouče 2 kousky od Dimaru.
Jeden na bourání(podélné řezy) 300*3,2*30 24Z,ten mi přijde super.Snížila se i hladina hluku při řezání,ale i když se pila jen zapne.Nis se na něj nepřipaluje,jako u kotoučů od pilany
Další kotouč byl 300*3,2*30 96Z-ten mám na příčné řezy a zatím taky super
Cena obou kotoučů byla 3400 bez DPH,což se vyplatí
miple
Příspěvky: 26
Registrován: 11 pro 2016, 20:26

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od miple »

Zdravím. Prosím o radu či doporučení pilového kotouče na podélné řezání. D300-d30. Nějaký co dělá co nejčistší řez. Nebudu řezat hrubé fošny, ale spíš drobné věci z cca coulových suchých desek. Vybral jsem http://www.pilanamarket.cz/pilove-kotou ... -5380-kxz/ , ale teď čtu, že pilana nic moc. Tak prosím o doporučení něčeho podobného. Děkuji.
naradipraha
Příspěvky: 13
Registrován: 23 čer 2016, 09:36

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od naradipraha »

Dobrý den.
pokud jde o zminovaný kotouč od Pilany KXZ tak opravdu řeže poměrně čistěji než běžné kotouče na podélný řez ale tím že nemá omezovač třísky je potřeba nechat ho řezat poněkud pomaleji.
Jak zde již někdo zminoval tak kotouč http://www.igm.cz/cmt-industrial-pilovy ... 30-z24-hm/ vůbec není špatná varianta.
pokud jde o srovnání kvality CMT a Pilana tak prvně jmenované je o něco lepší ale rozhodně ne o třídu. pokud by jste chtěl opravdu kvalitu tak se musíte poohlednout do značek jako je Kanefusa popřípadě Leitz ovšem je to i jiná cenová skupina.
hodně štestí v rozhodování
miple
Příspěvky: 26
Registrován: 11 pro 2016, 20:26

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od miple »

No v žádném případě je nebudu používat na profi práce, ale na domácí kutilství. Tudíž nepotřebuji to nejlepší a nejdražší. Přesto ale od nástroje očekávám pěknou čístou práci. Ten vámi navržený je na tom jak co do čistoty řezu? Jde mi oto abych mohl čistě podé říznout již ohoblovanou desku bez vytrhávání , třepení a pod.
naradipraha
Příspěvky: 13
Registrován: 23 čer 2016, 09:36

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od naradipraha »

Dobrý den.
To Vás asi bohužel nepotěším,kotouče tohoto typu jsou opravdu určeny na hrubé dělení materiálu.Pokud máte tento požadavek tak Vám to nejlépe asi opravdu poslouží již zminovaný kotouč Pilana TXZ ale tím že budete řezat po směru lýka nelze zaručit že desku říznete uplně čistě.Je opravdu lepší raději počítat s větší rezervou při dělení materiálu na další případné opracování.
přeji hodně úspěchu ;)
miple
Příspěvky: 26
Registrován: 11 pro 2016, 20:26

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od miple »

Ješté u té pilany je asi otázka jestli to někdo nabrousí. Takže asi praktičtější bude nějaký ten CMT. Např http://www.igm.cz/cmt-industrial-pilovy ... 30-z24-hm/?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 98 hostů