Kotouč na masiv

Vše co se týká truhlářského řemesla.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Kotouč na masiv

Příspěvek od mari_001 »

Ahoj,
lámu si hlavu s koupí nového kotouče na podelné řezání, jaký používáte? Můj favorit je http://www.fachshop.cz/freud-lu1c-rozmi ... 00101.aspx

ale ta cena :(
ale teď jsem našel a zalíbil se mi tenhle http://www.pilanamarket.cz/pilove-kotou ... 0-4-lfz-3/

ale nevím jak na tom je teď pilana s kotoučema.

Děkuji za každý příspěvěk a poznatek
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
ten kotouc od freuda co mas v odkaze jsem nasel mnohem levneji zde:
http://www.svetnaradi.com/freud/kotouce ... 0-26-z.htm
Ja v praci pouzivam prakticky jenom dva kotouce na masiv. Na podelne rozmitani pouzivam opravdu hruby kotuc s vyklizovacim bocnim zubem freud (bohuzel nemuzu najit foto na netu)
Ale daji se s nim krasne rezat i 4mm listy na slepovani obloukovych madel z BK atd..
Potom pouzivam na podelne a pricne rezani s vymezovacim zubem Freud, ale taky nemuzu najit presne ten typ. Budu se muset v praci podivat a nafotit. Jsem s nima ale fakt moc spokojeny jedou krasne i do dubu.
ピーター 大工
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od miru01 »

Ahoj,

na podélný prořez používám tento: Pilový kotouč SK 300x3,2/2,2x30 5394.2 18+3 LFZ prořezával jsem dubové fošny a spokojenost, s opatrností zvládá i příčný řez ;)
Nedávno jsem potřeboval něco co zvládne jak podélný tak hlavně příčný, abych nemusel přehazovat kotouče, tak jsem pořídil ještě tento: Pilový kotouč SK 300x3,2/2,2x30 5383-35 28 LWZ, velice pěkný a čistý příčný řez. Oba jsou od pilany a byli levnější než freud, taky bych koukal, když koupíš nějaký echt speciál, aby ti ho někde také dokázali pak dobře nabrousit.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od mari_001 »

Tak nakonec jsem zavolal do pilany a měly v akci toto Pilový kotouč SK 350x3,6/2,5x30
5383-35 32 LWZ, tak jsem ho prozatím vzal a uvidíme jak to bude fungovat:)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od miru01 »

miru01 píše:Ahoj,

na podélný prořez používám tento: Pilový kotouč SK 300x3,2/2,2x30 5394.2 18+3 LFZ prořezával jsem dubové fošny a spokojenost, s opatrností zvládá i příčný řez ;)
Nedávno jsem potřeboval něco co zvládne jak podélný tak hlavně příčný, abych nemusel přehazovat kotouče, tak jsem pořídil ještě tento: Pilový kotouč SK 300x3,2/2,2x30 5383-35 28 LWZ, velice pěkný a čistý příčný řez. Oba jsou od pilany a byli levnější než freud, taky bych koukal, když koupíš nějaký echt speciál, aby ti ho někde také dokázali pak dobře nabrousit.

Ahoj, aby nebyla jen chvála kotoučů s vyklizovacím zubem, tak jejich nevýhoda je, že při řezu, zejména podélném produkují místo pilin spíše takovou dřevitou vlnu, která vesele zacpe odsávací hadici, alespoň u mého čínského odsavače. Druhá nevýhoda, která mě napadla, ale nehodlám jím zkoušet, je že případná řezná rána bude pěkně potrhaná...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

nechtěl jsem zakládat nové téma, tak to píšu sem. Mám potíž s kotoučem pro podélné řezy. Děje se mi to, že když na chvíli polevím v tlaku na posuv materiálu, kotouč si jaksi zavibruje a vyrýsuje mi otisk oběhu zubů do plochy. Zkoušel jsem různé rychlosti posuvu, nejlepší výsledky mám ale jen když tlačím hodně a řez nepřerušuju. Nechtěným posuvem obrobku mimo rovinu řezu to není, dělá to jak při posuvu podle pravítka, tak i při pevném upnutí na formátovací stůl. Vylučuju i šmajdání hřídele/příruby, to jsem měřil úchylkoměrem a je to v normě. Navíc to dělá totéž i při upnutí na spodní frézku - tam to dělá při vyřezávání čepů, tj. i při odlišné orientaci vláken ke kotouči. Kotouč je zánovní, zatím toho moc neřezal. Průměr 300 mm, zub rovný s bočními úkosy, výrobce Pilana.

Měl jsem takovou teorii, že to může být příliš hlubokým řezem, kdy je kotouč jaksi "příliš zaměstnán" a tlakem posuvu se při řezu ohýbá. Jenže to dělá i při vyřezávání 2 cm falcu.

Taky jsem si říkal, že by mohlo jít o zaplněné vyklizovací prostory kotouče, ale dělá to i při mírnějším posuvu.

Paralelitu posuvu do řezu s kotoučem mám seřízenou kolem jedné desetiny milimetru. Vůle nikde žádné nemám, na mašině ani na formátovacím stole.

Napadá vás prosím někoho co bych ještě mohl prověřit?

Díky

Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od Tim »

Už delší dobu tu sleduji diskuze o pilových kotoučích a nechtěl jsem se zapojovat ale dneska už mi to nedá.Mám pro tebe jednu jedinou radu už nikdy si nekupuj Pilanu
Truhlařinou se živím více jak 25let a za tu dobu jsem si koupil pilanu pouze dvakrát a to jednou na podélný řez a to proto,že jsem si říkal,že bourat fošny na hrubo na to stačí levný kotouč musí to být přeci jedno ale není to pravda při rozmítání delších kusů se to vždy projeví ať už se jedná o kvalitu řezu,potřebnou sílu,hluk,svírání apod.
Podruhé jsem si koupil pilanu do pokosovky kdy jsem ji používal na stavbách na řezání KVH,opět chyba kvalita řezu ani síla potřebná k řezání nebylo nic co jsem si představoval.Používám pily Feud,dimar koupil jsem i na zkoušku Leitz se všemi maximální spokojenost.Dimar má velice silné plátky a je to už delší dobu můj favorit.Předem říkám že pily dávám pravidelně brousit do kvalitní brusírny nikdy ne do nějaké nástrojárny kde řeknou,že to nabrousí ale nemají na to zařízení….Pokud chceš dobře řezat tak je třeba dobrá pila a je třeba počítat,že dobrá pila za celou životnost včetně broušení vyjde taky na deset a více tisíc i když ji na začátku koupíš za dva tisíce.Jo a pilanu používám na řezání odřezků na palivo.

Tim
učeň
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2011, 21:32

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od učeň »

Ahoj přátelé, mám stejný problém jako " Jvalik".Při podélném řezu na formát.vozíku, nebo podle pravítka,se někdy stane že řez neudělám na jeden plynulý průchod přes kotouč.To znamená ,že se posuv materiálu na chvíli zastaví.Na materiálu je pak každé takové zastavení posuvu vidét jako nerovnost řezu(rýhy v materiálu).Mám 2 kotouče:Makita-255x2,3 ,32zub Pilana-250x3,2 ,48zubu.U obou kotoučů je to stejné.Mám pro to zatím jen 1 vysvětlení:Když pilu zapnu,tzn.při rozběhu,je vidět boční kmitání kotouče.Je dosti zřetelné, aleneměřil jsemtento rozkmit. Myslím, že při plynulém pohybu do řezuje vše v pořádku,ale při zastavení pohybu si kotouč udělá boční prostor.Učím se s touto nepříjemností žít.
Maklakla
Příspěvky: 13
Registrován: 02 led 2015, 16:45

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od Maklakla »

Učeň: tvůj problém bude asi v ose unašeče kotouče.
Měl jsem a teď znovu mám ten stejný problém... ohnutá osa. Výchylka na obvodu kotouče je skoro 4mm:

Před rokem jsem si pořídil stolní pilku z bauhausu za cca 8 tis. (Toolson). Popravdě už bych tu chybu znovu neudělal. Na první pohled a pořez paráda. Po čase ale zjistíte, že je vyrobena asi z bláta či jak bych ten matroš nazval. Všechno se hýbe, nastavená výška řezu nedrží a klesá... Teď nevím co s ní budu dělat.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Kotouč na masiv

Příspěvek od miru01 »

ahoj honzo, ten otisk zubů mi dělá každý kotouč, který mám, u mne to spraví přehoblování hrany, stačí vzít na hoblovce 0,5 mm. Dle mého názoru je to vlastnost pilového kotouče, nástrojová ocel/ ocel prostě trochu pruží. Pokud to není 2 mm zářez, tak bych to neřešil, stejně pak hobluješ...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 98 hostů