Vase predstava idealni dilny?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od Petr »

Zdravim kolegove,
posledni dva dny jsme delali kolem naseho domu tereni upravy a kdyz uz jsem tu mel bagr a dve auta, nechal jsem si za domem vybagrovat do svahu taky prostor pro budouci dilnu, kterou jsem planoval pozdeji stavet. Vybagrovalo se pres 30 tater zeminy a vznikl nam za domem rovny dvur na delku 8m a na sirku pozemku 18,5m. V jihozapadnim rohu jsem si nechal vykop prodlouzit o dalsich cca 5m do svahu a vytvoril tak misto na budouci dilnu o romerech 7,5x9m. Rad bych se zeptal na vas nazor, jestli je takova velikost pro domaci dilnu jednoho cloveka optimalni a jaka je vase zkusenost pokud jde o zarizovani nove dily. Na co bych mel myslet, na co nezapomenout a pripadne i vase vychytavky co se vam osvedcilo. Strechu planuju pultovou zevnitr bez stropu jenom sikminu zateplit a obyt OSB deskama. Konstrukce pod terenem bude ze ztraceneho bedneni a nad zemi bude konstrukce drevostavba z KVH - two by four systemem stejne jako nas dum. Vytapeni akumulacni elektrokamna(mame sazbu D45D) + krbove kamna.
Libi se mi i zelene strechy, coz by zde slo taky resit, ale v praxi jsem to nikdy nedelal a nevim jestli by to bylo ok. Dekuji za vase reakce. Zdravi Petr
Obrázek
Obrázek
ピーター 大工
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od Hans »

Ahoj Petře,

shodou okolností stojím před podobnou otázkou - příští rok budu předělávat část domu na dílnu vnitřního rozměru 9,5x5,5 metru, což je o kousek méně než plánuješ Ty. Na tomhle rozměru je fajn, že už se tam vlezeš s dospělýma separé strojema a nemusíš se tlačit do kombinací.

Moje myšlenky se motají zhruba kolem těchto věcí:
- odtah - mám nad tim sedlovou střechu, takže to hodlám umístit tam; výhoda - bude to hlučet trochu bokem a pytle s hoblinama nebudou v létě zavazet v dílně. Dolů do dílny k piliňákům je pak dostanu už snadněji.
- druhá věc u odtahu - protože na půlce budoucí dílny dosud nemam betonovou desku, zvažuju zda si zavčasu neudělat do země budoucí vývod na budoucí formátku, ta bude uprostřed dílny a je škoda to furt překračovat.
- uložení dřeva, přirozené sušení - mám na půdě, plánuju jednoduchou zdviž, plošinu na řetězech. Mám na mysli sušení jen vzduchosuché --> suché (kolem těch 9 %).
- vytápění - v původní variantě 25 m2 dílny jsem měl otevřený prostor až ke hřebeni. To je sice pohodlný na obracení delších kusů, ale vytopit to... U dílen kde se dělá každej den to tak nevadí, ale pokud tam každej den nebudeš, tak se to víc projeví. Já osobně počítám jen se základním temperováním radiátorama a na práci si rozjedu vždycky piliňáky. Odřezky počítám spíš na krbovky do bytu.
- denní světlo - já ho tam budu muset dostat přes vrata a okna, ale Ty si můžeš dát střešní a bude to určitě bomba. Někde jsem kdysi četl, že střešnim oknem dovnitř vnikne až desetkrát víc světla než normálníma oknama.

U mě je sedlová střecha daná okolní zástavbou, pultovka může být zajímavá, ale připravíš se tím o některé z výhod výše, tj. odlifrování zásob a hoblin mimo dílnu.

Nejsem odborník na zelený střechy, před lety jsem se o to zajímal jen "knižně," ale čistě laicky bych řekl, že pokud neplánuješ mít nad dílnou půdu, která přeci jen vedro trochu odstíní (viz. starý chalupy), tak to bude velká výhoda v parnym létě.

Určitě si ale myslim, že ten prostor bude dostatečnej. Před časem byl u mě chlápek od Felderů a na můj stávající 25 m2 prostor mi řekl, že už byl u truhlářů, co se tim narozdíl ode mě živí a maj menší prostory. Neumim si to moc představit, ještě předtim jsem měl dilničku 15 m2, ale možný je všechno.

Tak tolik asi moje moudra, třeba Tě něčím inspirujou...

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od JanB »

I já se přidám se svým pohledem.

Velikost, kterou popisuješ je z mého pohledu parádní, protože já mám teď dílnu velkou 6x4 metry a mám tam dost těsno. Co se týká konstrukce - přišel jsem téměř k hotovému, dílnu postavil děda mojí manželky před snad 50 lety. Je to klasická cihlová stavba se sedlovou střechou. Když jsem se sem přiženil přes celou Moravu, udělal jsem novou betonovou podlahu, nové vnitřní omítky a zvenku zateplenou fasádu. Strop dílny je relativně tenká železobetonová deska, na tu jsem naskládal polystyren a zakryl OSB deskami. Sice jsem tím trochu zmenšil půdu, ale vzhledem k tomu, že tento krok jsem udělal až několik let po zateplení fasády, mohl jsem pozorovat, že zateplení stropu přineslo dost citelný efekt.

Na vytápění mám klasické Petry, ty hodlám nahradit nějakými krbovkami, taky kvůli prostoru, Petry jsou trochu moc vysoké, zavazí při protahování delších kusů. Taky se do Peter vejdou jen hodně malá polínka, ale zase se do nich dají nafofrovat hoblovačky :-)

Pokud jde o půdu, naprosto souhlasím s Honzou, je to praktický skladovací prostor. Já na ní mám jednoduchý regál, kde skladuju delší kusy - mám tam jak dřevo, co jsem sám nařezal nebo si nechal nařezat z ovocných stromů, tak i sušené řezivo koupené na pile. To druhé má ale větší obrátku, obvykle kupuju dřevo jen na konkrétní projekt plus malá rezerva. A taky tam odnáším odřezky, které je mi ještě líto vyhodit a nemám pro ně zatím použití. Ty mají úžasnou tendenci se hromadit v dílně a pak tam není k hnutí.

Denní světlo moc neřeším, mám jen jedno okno a malá okýnka ve vratech. Takže stejně vždy svítím.

Odsávání na půdě je na jednu stranu zajímavá myšlenka, mě by to určitě ušetřilo kus cenného prostoru. A taky zkrátilo potrubí k některým strojům. Na druhou stranu mě napadají hned dva problémy
1) v zimě ztráty tepla tím, že teplý vzduch z dílny odvedu ven. Mohl bych ho sice po přefiltrování přivézt zpátky, ale nevytvořím si tak nežádoucí průvan? Myslím tím, že to bude zvedat prach
2) nebudu mít rychlou vizuální kontrolu zásobníku odsavače, jestli není plný. A i vyprázdnění bude znamenat vylézt po žebříku na půdu a snést nádobu dolů. A můj stávající odsavač dokážu z hoblovky naplnit za 10-15 minut.
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od stefanos689 »

Minuly rok jsme dokoncili stavbu dilny. Je to vlastne stodola s funkci nejen dilny, ale i skladovaciho prostor atd. Rozmery 15 x 7 metru a uz ted mi to prijde male:) Takze doporucuju postavit radsi hned vetsi stavbu nez pak litovat, ze je malo mista. Zvolil jsem rovnez reseni drevostavby z KV hranolu. Na KVH je z vnejsku OSB deska a na ni 160 mm EPS + akrylatova omitka. Z vnitrni strany jsem prostor mezi KVH vyplnil mineralni izolaci,takze mi vzniklo dalsich 160 mm izolace. Vnitrni oplasteni je pak ze sadrovlaknitych desek Fermacell. Dobre se s nimi pracuje a navic plni i protipozarni funkci. Momentalne pracuju na podhledu, ktery bude zaveseny na stropnich tramech (pekne stare tesane tramy z bouracky 22x18) a bude rovnez z fermacell desek. Pak planuju prostor nad podhledem a mezi tramy zafoukat izolaci. Izolace stropu je nejdulezitejsi, takze tam chci dat 40 cm. Seshora na tramech bude jednoducha prkenna podlaha a prostor pro skladovani harampadi, dreva, atd... vsak to znate. Jinak temer cela stavba je podsklepena, klenbovy sklep ze starych cihel 10 x 6 m rozdeleny na 2 casti s vlastnim privodem a odvodem vzduchu (na skladovani ovoce, zeleniny atd...) Sklep je vyzdeny uvnitr zelezobetonove "vany" ze ztraceneho bedneni, ktera zaroven tvori zaklad pro celou stavbu. Klenbu jsem zasypal keramzitem a nad tim je 30 cm betonova deska, ktera tvori i podlahu nadzemni casti. Betonova podlaha neni ideal, ale zatim musi vystacit (casem pokud budou prostredky planuju dlazbu, ktera se pouziva pro vyrobni haly atd...)

Momentalne si hraju s interierem a dodelavkami, ale hlavni stavba uz je nastesti hotova, takze je to takove to rozhodovani zda neco dodelavat a vylepsovat nebo neco vyrabet, protoze casu neni nazbyt. Navic do toho davam s tatou pomalu dohromady nektere starsi stroje, ktere jsem po ruznu sehnal a pomalu se snazime je opravit, seridit a rozbehnout. Vzdy kdyz se neco podari rozjet, tak je to ohromny impuls a hned to da cloveku nove moznosti ve vyrobe. Snazim se to nejak kombinovat, ale prace jsem si asi nachystal vic nez dokaz do konce zivota zvladnout:)

Posledni muj ulovek je cinkovacka TOS C 800 v super stavu (skoro jako nova) za "nekupto" 3900 kč. To je skoro zadarmo. Takze ted se na tom ucim delat... Shanel jsem ji dlouhou dobu. Muzu na tom delat nastavky (vcelarim), supliky, bedny atd... jako na bezicim pasu.

Jinak k vybaveni dilny. Mam starsi mensi litinovou formatovaci pilu. Presny masivni stroj koupeny jako nefunkcni vyrazeny za 3000. Nyni uz je z vetsi casti opraveny a serizeny. Presnost, stabilita a sila teto pily me udivuje. Pracuje se mi na ni velice komfortne. Navic ma tichy, klidny chod a opravdu se ani nepohne.

Dale mam v dilne hoblovku s protahem, na ktere si pripravuju material. Pracuje, ale chce to ji komplet seridit a poladit. Zkratka si s tim pohrat, zatim na to nebyl cas. Tyto 2 stroje mam rozmistene u 1 strany dilny smerem ke vstupnim vratum, tak abych mel pripadne vice mista na protazeni delsich kusu dreva.

Dale mam 2 spodni frezky. Na jedne primitivni delam a druhou opravuju. Tu primitivni jsem kupoval hlavne kvuli nastrojum(frezam), ktere byli v aukci k tomu a samostatne jsou setsakra drahe.

Jeste se mi podarilo ziskat vertikalni formatovaci pilu za 4000. Chlapum zustala v autodilne po zrusene stolarne a nikdo ji nechtel:) Zhlediska uspory mista super vec (upnu fosnu, desku a jedu), ale zatim ji nemam znovu slozenou a umistenou.

Z dalsiho zarizeni pokosovou zkracovaci pilu. Strojarskou stolni vrtacku, kterou otec kdysi odkoupil ve fabrice za par korun, ale je to tezky stabilni stroj a vyborny pomocnik pri vrtani cehokoliv.

Spekuluju nad odsavanim, zatim jsem splasil stary prumyslovy odsavac/vysavac. Pomerne vykonny motor a ztrojeny privod, takze lze pripojit az 3 stroje soucasne, ale namam to dodelane.

Hoblici mam klasickou starsi ze stare stolarny, ale uz mam v hlave (zatim jen) vlastni novou, protoze na teto to neni moc komfortni prace vzhledem k jejimu stavu a i me vysce. Umisteni hoblice podle me nejlepsi uprosted dilny.

Pak planuju velky ponk podel cele celni stitove steny se spoustou supliku a nad tim police a regaly, protoze zatim nemam skladovaci prostory a bez nich se nemuzu skoro ani hnout pro mnozstvi naradi, soucastek atd... zkratka potrebuju to nejak rozumne zorganizovat...

Takze prace jak na kostele... vrata, dvere do sklepa, ponk, hoblice, dodelavani dilny... Zatim jsem jen usmiroval manzelku:)(nova postel a satni skrin), ale v zime se do toho dam. Do toho prace na baraku, na zahrade, na poli. Mame hospodarstvi, domaci zvirata, vcely. 3 male deti a jeste mam dalsi praci, abych zajistil priliv kapitalu:) Ale co, porad lepsi jit si vecer lehnout s pocitem dobre a smysluplne vykonane prace nez jen cekat s natazenyma rukama az me stat nakrmi a zaopatri.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od Roman »

Mám stodolu 25x10M,6Místností 10x5M,pořád mám málo místa.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od miru01 »

stefanos689 píše:Minuly rok jsme dokoncili stavbu dilny. Je to vlastne stodola s funkci nejen dilny, ale i skladovaciho prostor atd. Rozmery 15 x 7 metru a uz ted mi to prijde male:) Takze doporucuju postavit radsi hned vetsi stavbu nez pak litovat, ze je malo mista. Zvolil jsem rovnez reseni drevostavby z KV hranolu. Na KVH je z vnejsku OSB deska a na ni 160 mm EPS + akrylatova omitka. Z vnitrni strany jsem prostor mezi KVH vyplnil mineralni izolaci,takze mi vzniklo dalsich 160 mm izolace. Vnitrni oplasteni je pak ze sadrovlaknitych desek Fermacell. Dobre se s nimi pracuje a navic plni i protipozarni funkci. Momentalne pracuju na podhledu, ktery bude zaveseny na stropnich tramech (pekne stare tesane tramy z bouracky 22x18) a bude rovnez z fermacell desek. Pak planuju prostor nad podhledem a mezi tramy zafoukat izolaci. Izolace stropu je nejdulezitejsi, takze tam chci dat 40 cm. Seshora na tramech bude jednoducha prkenna podlaha a prostor pro skladovani harampadi, dreva, atd... vsak to znate. Jinak temer cela stavba je podsklepena, klenbovy sklep ze starych cihel 10 x 6 m rozdeleny na 2 casti s vlastnim privodem a odvodem vzduchu (na skladovani ovoce, zeleniny atd...) Sklep je vyzdeny uvnitr zelezobetonove "vany" ze ztraceneho bedneni, ktera zaroven tvori zaklad pro celou stavbu. Klenbu jsem zasypal keramzitem a nad tim je 30 cm betonova deska, ktera tvori i podlahu nadzemni casti. Betonova podlaha neni ideal, ale zatim musi vystacit (casem pokud budou prostredky planuju dlazbu, ktera se pouziva pro vyrobni haly atd...)

Momentalne si hraju s interierem a dodelavkami, ale hlavni stavba uz je nastesti hotova, takze je to takove to rozhodovani zda neco dodelavat a vylepsovat nebo neco vyrabet, protoze casu neni nazbyt. Navic do toho davam s tatou pomalu dohromady nektere starsi stroje, ktere jsem po ruznu sehnal a pomalu se snazime je opravit, seridit a rozbehnout. Vzdy kdyz se neco podari rozjet, tak je to ohromny impuls a hned to da cloveku nove moznosti ve vyrobe. Snazim se to nejak kombinovat, ale prace jsem si asi nachystal vic nez dokaz do konce zivota zvladnout:)

Posledni muj ulovek je cinkovacka TOS C 800 v super stavu (skoro jako nova) za "nekupto" 3900 kč. To je skoro zadarmo. Takze ted se na tom ucim delat... Shanel jsem ji dlouhou dobu. Muzu na tom delat nastavky (vcelarim), supliky, bedny atd... jako na bezicim pasu.

Jinak k vybaveni dilny. Mam starsi mensi litinovou formatovaci pilu. Presny masivni stroj koupeny jako nefunkcni vyrazeny za 3000. Nyni uz je z vetsi casti opraveny a serizeny. Presnost, stabilita a sila teto pily me udivuje. Pracuje se mi na ni velice komfortne. Navic ma tichy, klidny chod a opravdu se ani nepohne.

Dale mam v dilne hoblovku s protahem, na ktere si pripravuju material. Pracuje, ale chce to ji komplet seridit a poladit. Zkratka si s tim pohrat, zatim na to nebyl cas. Tyto 2 stroje mam rozmistene u 1 strany dilny smerem ke vstupnim vratum, tak abych mel pripadne vice mista na protazeni delsich kusu dreva.

Dale mam 2 spodni frezky. Na jedne primitivni delam a druhou opravuju. Tu primitivni jsem kupoval hlavne kvuli nastrojum(frezam), ktere byli v aukci k tomu a samostatne jsou setsakra drahe.

Jeste se mi podarilo ziskat vertikalni formatovaci pilu za 4000. Chlapum zustala v autodilne po zrusene stolarne a nikdo ji nechtel:) Zhlediska uspory mista super vec (upnu fosnu, desku a jedu), ale zatim ji nemam znovu slozenou a umistenou.

Z dalsiho zarizeni pokosovou zkracovaci pilu. Strojarskou stolni vrtacku, kterou otec kdysi odkoupil ve fabrice za par korun, ale je to tezky stabilni stroj a vyborny pomocnik pri vrtani cehokoliv.

Spekuluju nad odsavanim, zatim jsem splasil stary prumyslovy odsavac/vysavac. Pomerne vykonny motor a ztrojeny privod, takze lze pripojit az 3 stroje soucasne, ale namam to dodelane.

Hoblici mam klasickou starsi ze stare stolarny, ale uz mam v hlave (zatim jen) vlastni novou, protoze na teto to neni moc komfortni prace vzhledem k jejimu stavu a i me vysce. Umisteni hoblice podle me nejlepsi uprosted dilny.

Pak planuju velky ponk podel cele celni stitove steny se spoustou supliku a nad tim police a regaly, protoze zatim nemam skladovaci prostory a bez nich se nemuzu skoro ani hnout pro mnozstvi naradi, soucastek atd... zkratka potrebuju to nejak rozumne zorganizovat...

Takze prace jak na kostele... vrata, dvere do sklepa, ponk, hoblice, dodelavani dilny... Zatim jsem jen usmiroval manzelku:)(nova postel a satni skrin), ale v zime se do toho dam. Do toho prace na baraku, na zahrade, na poli. Mame hospodarstvi, domaci zvirata, vcely. 3 male deti a jeste mam dalsi praci, abych zajistil priliv kapitalu:) Ale co, porad lepsi jit si vecer lehnout s pocitem dobre a smysluplne vykonane prace nez jen cekat s natazenyma rukama az me stat nakrmi a zaopatri.
Vždy mě potěší, když slyším o někom podobně postiženém :) Ať se daří!
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

jak jste kdo řešili osvětlení dílny? Dělám teď stropy a došlo mi, že bych měl zavčasu připravit místa pro svítidla.

První co mě napadlo byly zářivky, ale myslím si, že mi to dost zkreslí barvu dřeva a že by mě to asi štvalo. Na prokreslení bych nejradši klasický žárovky, ale u nich mi vadí až přílišná přiléhavost jejich názvu, navíc ani už nejdou koupit. Nevíte někdo jak daleko jsou s obsažením viditelného spektra LED žárovky? Jinak bodovky vylučuju, vypalujou díru do hlavy :-)

Jinak strop mam klasicky asi 2,60 metru vysokej, žádná sláva, takže budu asi muset dát svítidla hustěji.

Díky

Honza
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od hylopetes »

Ahoj,

ja jsem pro svoji mikrodilnicku zvolila zarivky s podanim barev Ra >= 90. Stoji 2x tolik co bezne zarivky, ale kdyz mi do oken sviti slunce a mam rozsviceno, tak nepoznam rozdil.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od Hans »

A jak to máš prosímtě nahusto? Resp. jak velkej prostor s jak vysokým stropem kolika a jak silnejma zářivkama osvětluješ? Já na to pak ještě znovu koukal a našel jsem i trubice s Ra=95, ale nebyl jsem si jistej zda to bude ok. Navíc jsou teda opravdu dost drahý, na to zas praskne existence...

A používáš elektronické předřadníky nebo ty staré? Totiž ještě přemýšlím o stroboefektu, kdy se pak synchronní stroje jeví jako stojící i když jedou. Sice nemám žádný stroj, který by byl tak tichý, že bych ho přeslechl, ale člověk nikdy neví.

Díky

Honza
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vase predstava idealni dilny?

Příspěvek od hylopetes »

Moje mistnost je 2,5 x 3 m a vyska stropu asi 2,4. Svetla mam 2, tedy 4 zarivky. Delka tusim kolem 80cm. Vybirala jsem to tak, aby to osvetlovalo stoly a prostor krizem.

Predradniky jsou elektronicke. Neco jsem vybrala na netu, pak zasla do Elkasu, tam mi dali co bylo skladem :) a bylo to.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 hostů