Formátovací pila.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

Tak mi dnes servisák dovezl hoblovku (Jaromu, aspoň trochu posílím) a vyptával jsem se ho i právě na pily. No, protože ameriku asi jen tak neseženu, ptal jsem se ho na drážkovací kotouče. A říkal mi, že už několik pil předělával tak, aby tam ten drážkovač šel, prý až na 30 mm šířky. Nejvíc mi asi ostatníma vlastnostma vyhovuje Rojek PK300F, je to ještě relativně kompaktní stroj, byť nemá vpravo od kotouče žádnou drážku. Vím, že při exportech do USA to dělali právě ve verzi i pro dado blades, no a nemyslim že by vyvíjeli novou pilovou jednotku, podle mě jen dali jinší hřídel. Bohužel určitě i s jinším průměrem (5/8 palce, řekl bych).

Mám na mysli něco takového: http://stroje.bazos.cz/inzerat/34588084 ... K-300F.php

Líbí se mi, že výložník jde snadno a rychle sundat a že jeho podpěra se jen sklopí k pile a nezavazí. Máte s touhle pilou někdo zkušenost? Bohužel teda v recenzi v USA psali, že rip fence je lepší nekupovat a pořídit nějakou jinou, ale to bych snad nějak poladil.

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od miru01 »

Koukněte třeba i na proma pks 315P nebo PKS 250P, obě mají drážky okolo kotouče+malý pojezdový vozík, vozík se dá vždy rychle sundat dolů, jám mám uchyceno jen na třech bodech (2x rychloupínák a jedna matka ramena - mám typ 315F).
Jinak mi to trochu přijde že američani touží po evropských strojích a tady by zase řada lidí ráda ty jejich typy ;) , viz stránky mathiase wandela, kde popisuje, jak si jeho otec jel při zařizování dílny osobně do německa objednat feldera s posuvným vozíkem...
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od mari_001 »

No souhlasím s miru01, furt chceme to co nemáme :), tam je hlavní problém s místem. Když máme vozík tak musíme i na mále kusy hodně prostoru. V Americe se spíš soustředí na homemade v garáži a tam se taková pila vejde s velkejma problémama. Takže až našetřím tak si jednou koupím feldra :roll:
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Hans »

No ono je to vůbec zajímavý přečíst si co Amíci souděj o evropskejch pilách. Viz. třeba docela zajímavý srovnání jejich cabinet saw vs. Hammer vs. Rojek: http://benchmark.20m.com/articles/Cabin ... rosaw.html
Vyplývá mi z něj, že Rojek (pravda, poněkud starší mašina a asi ještě ne Čína, což je jinak dnes skoro veškerej Rojek kromě Industry řady) je o něco aj lepší jak ten Felder, resp. Hammer.

A v tomto článku: http://benchmark.20m.com/articles/Selec ... lesaw.html

... mne zaujala hlavně věta "The sliding tables are much closer to the blade than is possible on American style saws. These sliders perform better and present a FAR better platform for jigs."

I přes prvotní nadšení pro americký pily se já osobně čím dál tím víc přiklánim k nějakýmu tomu Rojkovi s vozejkem hned u kotouče s tím, že si to nechám upravit i pro dado set. S krátkym vozejkem a bez výložníku to vleze do garáže taky.

miru01: Akorát že Amíci si evropskou pilu můžou bez potíží koupit, kdežto my si americkou krz EU regule koupit sotva můžem :-) Pravda, oni maj ale pak zas potíž s tim, že na 110 V nedostanou pořádnej výkon a musej si necha doplnit aspoň 230 V.

Honza
učeň
Příspěvky: 20
Registrován: 19 úno 2011, 21:32

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od učeň »

Zdravím chlapci -náhodou jsem našel firmu Bernardo.http://shop.boukal.cz/stroje-drevoobrab ... pila-230v/
Mrkněte nato.Mě se stroj líbí,ale má penze říká ,ať se jen koukám.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od mari_001 »

Když nemám peníze na feldra, tak bych radši pořídil litinu:) http://stroje.bazos.cz/inzerat/35002000 ... Jaroma.php

Bohužel drážkoví kotouč do toho nepůjde :/
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Učeň: Ta pila na odkazu je prakticky stejná jako moje TSF-250 z uni - maxu. Ale skutečně - i takové drobnůstky jako ty kulaté otvory na podstavci, tvar jednotlivých částí vozíku, kryt na kotouči...a mohl bych pokračovat. Zahrál jsem si dětskou hru "najdi pět rozdílů" a našel oproti mé pile jen 3:
- já mám podstavec žlutý :)
- trochu jinak vypadá jezdec podélného pravítka
- moje pila je na 400 V.

No a pak ještě jeden rozdíl - cena. Mrkni na uni - max sám a uvidíš. (a to oni ještě sem tam udělají akci a některé výrobky třeba na týden nebo dva slevní - já jsem takovou akci trefil a koupil jsem ji za cca 19tis. bez daně).

Něco málo jsem tu už o mé pile psal, mrkni kousek zpátky - je to samozřejmě Čína, ale docela dobře použitelná. Má pár neduhů, které se chystám poladit, to je pravda.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od miru01 »

JJ, souhlas s JanB. Unimax, Proma, KDR, Rojek, Bernardo - fšecko většinou čína... jen ceny a barvy se liší. Je dobré počkat na nějakou slevu, ja takhle kupoval na výstavě hobby v ČB o tehdejší promy, sleva byla tuším 20%.
Jinak když vidím celkovou šířku pily co má Petr (vč. budoucího frézovacího stolku), tak není menší než ta moje čína i s pojezdovým vozíkem.
Dle mého názoru drážkovcí kotouč je bonus, ale žít bez něj s v pohodě dá, tak holt použiju stolní frézku nebo horní frézku. Na téhle práci je krásné, že jedna věc se dá udělat několika způsoby.
Každopádně když vidím ty ceny dnes to bych ... :o (zvracel), předřezový kotouček čína 90 mm jsem před pár lety kupoval za slovy 150 kč, mrkněte kolik dnes stojí třeba na bernardo, stejně tak čínský pilový kotouč 300 mm dnes nekoupíte pod 400.
Uchází mi politika této země, necháme si sem valit ty čínské s....y a když chcete kvalitní zboží z ameriky nebo japonska, tak si přidáte 20% clo a další 21% DPH spočtené i ze cla i ceny dopravy, takže pak kupujeme "kvalitní" nářadí v potravinách :(
dvojtáta
Příspěvky: 51
Registrován: 02 kvě 2014, 21:27
Bydliště: Litoměřice

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od dvojtáta »

Ahoj!

JanB: Honzo jak jsi spokojený s použitím např. cross cut sledu na tvé TSF-250, jezdí to dobře i s natěsno vyplněnými drážkami? Myslím tím, jestli je to dostatečně rovné a nikde se to nepřidírá když to tam máš bez vůlí.

Brzo se už snad dostanu do Poličky a pan Kadlec mi pomůže s rozhodnutím zda jít do OP 201 nebo ne. Pokud by tam šlo dát i atypicky na zakázku za rozumný peníz řešení hřídele pro drážkovací kotouče, tak bych jí asi vzal (rád bych joint jig - přijde mi to o dost lepší než frézkou ve stolku). Na Hammera K3 winner s drážkovací úpravou to ještě nějakej pátek finančně nevidím a kliku jako Petr mít asi taky nebudu.

Jen tak na okraj: Mám od pana Luňáka z Rojka udělaných pár fotek stolu, drážek a nastavení klínu, které mě zajímaly na číně KDR 104. Na netu k týhle relativně nový malý pile najde ještě člověk kulový, tak třeba se to někdy někomu hodí. Na můj dotaz na rovinnost stolu mi bylo řečeno, že se to u hobby strojů z číny ani neuvádí, tudíž neměří, to asi mluví za vše. :) Potřebuju řezat spíš menší věci, jen bych rád alespoň 250 mm kotouč, přesto mě požadovaná přesnost žene do velkých profi řešení.
WP_20140424_001_m.jpg
WP_20140424_001_m.jpg (200.4 KiB) Zobrazeno 19292 x
WP_20140424_002_klín.jpg
WP_20140424_002_klín.jpg (199.72 KiB) Zobrazeno 19292 x
WP_20140424_006_m.jpg
WP_20140424_006_m.jpg (199.32 KiB) Zobrazeno 19292 x
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

dvojtáta: To víš, že ty drážky nejsou úplně dokonale přesné, ale vodítka vždy vyhobluju tak, aby se nepřidíraly. Ale nemůžu říct, že by mi to působilo nějaké obtíže. Jinde se dopustím větších nepřesností ;)
Pokud tím "joint jigem" myslíš ten Mathiasův "box joint jig", tak ten používám i když do mojí pily "dado set" nedám. Používám jednoduchý drážkovací kotouč se šířkou řezu 5mm. Do dílny si na něm vyrábím šuplíky na nářadí a všechny další krámy, které je "škoda vyhodit a mohlo by se to hodit" :-)
Zkoušel jsem na něm taky dělat čepy, ale jsou rychlejší způsoby.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů