Formátovací pila.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Já jsem tím chtěl hlavně říct, že když vybírám pilu pro hobby použití, tak mezi hlavní kritéria určitě nebude patřit "dokážu s tím zpracovat čtyřmetrovou fošnu?". Když bude dubová a půl metru široká, tak rozhodně nebudu mít chuť tak těžkou mrchu balancovat na pile.
Hodím ji na stůl (nebo i venku na kozy) a rozkreslím si jednotlivé díly křídou, přičemž se snažím zohlednit i kresbu dřeva - když narazím na obzvlášť pěknou část (tím myslím hodně pokroucená léta :-) ) tak klidně díl vyříznu i našišato. A další věc - protože tohle všechno dělám na neomítnutém dřevu, můžu dokonce někdy líp využít materiál, než kdybych to nejdříve omítnul na stejnou šířku - na širším místě prkna umístím větší díly, nebo víc menších, než se mi vejde na druhý konec prkna.

Pokud jde o zkracování, vozík je určitě šikovná věc, to rozhodně nikomu vymlouvat nehodlám. Ale není to jediná možnost. K mojí pile vozík byl, ale z důvodu místa v dílně jsem ho ani nenamontoval. Místo toho jsem si udělal z překližky něco, co na Youtube předvádí snad každý - říkají tomu "crosscut sled" - práce na čtvrt hodiny a je to super užitečná věc. Můžeš řezat napravo i nalevo od kotouče, přidávat různé dorazy a další přípravky na drážky, čepy, pokosy apod.

Jo, ještě dovětek: na TSF250 mám s 250mm kotoučem prořez asi 75mm. Uznávám, že při této výšce řezu v dubu musím jet pomaleji, ale při mém hobby provozu to nevidím jako problém.
Ballantines84
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2017, 08:42

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Ballantines84 »

JanB píše:Já jsem tím chtěl hlavně říct, že když vybírám pilu pro hobby použití, tak mezi hlavní kritéria určitě nebude patřit "dokážu s tím zpracovat čtyřmetrovou fošnu?". Když bude dubová a půl metru široká, tak rozhodně nebudu mít chuť tak těžkou mrchu balancovat na pile.
Hodím ji na stůl (nebo i venku na kozy) a rozkreslím si jednotlivé díly křídou, přičemž se snažím zohlednit i kresbu dřeva - když narazím na obzvlášť pěknou část (tím myslím hodně pokroucená léta :-) ) tak klidně díl vyříznu i našišato. A další věc - protože tohle všechno dělám na neomítnutém dřevu, můžu dokonce někdy líp využít materiál, než kdybych to nejdříve omítnul na stejnou šířku - na širším místě prkna umístím větší díly, nebo víc menších, než se mi vejde na druhý konec prkna.

Pokud jde o zkracování, vozík je určitě šikovná věc, to rozhodně nikomu vymlouvat nehodlám. Ale není to jediná možnost. K mojí pile vozík byl, ale z důvodu místa v dílně jsem ho ani nenamontoval. Místo toho jsem si udělal z překližky něco, co na Youtube předvádí snad každý - říkají tomu "crosscut sled" - práce na čtvrt hodiny a je to super užitečná věc. Můžeš řezat napravo i nalevo od kotouče, přidávat různé dorazy a další přípravky na drážky, čepy, pokosy apod.

Jo, ještě dovětek: na TSF250 mám s 250mm kotoučem prořez asi 75mm. Uznávám, že při této výšce řezu v dubu musím jet pomaleji, ale při mém hobby provozu to nevidím jako problém.
Takže říkáš TFS250 dobrá? Na fórum jsem napsal, protože se vyskytla šance koupit TFS250 za 29 700,- s DPH a nemůžu se rozhodnout.

Tvůj postup kozy a mafl znám a použil jsem ho při výrobě lavice a přesnost mi přišla diskutabilní. Crosscut sled se mi moc líbí na menší kusy a plánuji jeho výrobu až koupím pilu.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

K TSF250 - už jsem to párkrát v minulosti psal. Je to prostě čína a má svoje mouchy. Už jsem udělal pár modifikací a ještě nějaké další mám v plánu. Ale prostě řeže a zatím mi na moje šmrdlání stačí.

Mafl a kozy - u toho přece vůbec nejde o přesnost. Naopak, já záměrně přidávám několik centimetrů ke každému dílu. Jediný cíl toho celého je rozbourat tu velkou a těžkou mrchu na díly, se kterými se dá snadno manipulovat. Nehledě na to, že se tím uvolní vnitřní pnutí a díl se může po odříznutí prohnout a stejně ho musíš dál opracovat. Tedy hoblovka, protah a samozřejmě pila potom práci dokončí už s nějakou rozumnou přesností.
Ballantines84
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2017, 08:42

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Ballantines84 »

JanB píše:K TSF250 - už jsem to párkrát v minulosti psal. Je to prostě čína a má svoje mouchy. Už jsem udělal pár modifikací a ještě nějaké další mám v plánu. Ale prostě řeže a zatím mi na moje šmrdlání stačí.

Mafl a kozy - u toho přece vůbec nejde o přesnost. Naopak, já záměrně přidávám několik centimetrů ke každému dílu. Jediný cíl toho celého je rozbourat tu velkou a těžkou mrchu na díly, se kterými se dá snadno manipulovat. Nehledě na to, že se tím uvolní vnitřní pnutí a díl se může po odříznutí prohnout a stejně ho musíš dál opracovat. Tedy hoblovka, protah a samozřejmě pila potom práci dokončí už s nějakou rozumnou přesností.
Právě. že mi z tvých příspěvků přišlo, že je TFS250 OK, pokud ji seženeš kolem 25 000,-, protože má své mouchy. Jenže její cena stále stoupá(jako všeho).

Mohl by jsi sepsat co za úpravy jsi udělal a co je potřeba poladit? Vím, že jsi zafixoval motorovou jednotku a udělal zero-clearence insert(to bych měl taky v plánu).
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Ano, ta motorová jednotka a vložka okolo kotouče byly nejdůležitější úpravy. Taky jsem musel předělat kličku na zvedání kotouče, protože je plastová a praskla.
Dále je na houby ten odsávací náhubek pod kotoučem, je zahnutý a snadno se ucpává. Navíc je úzký, takže omezuje průtok vzduchu. A taky je plastový a praskl, tak ho mám sundaný a piliny nechávám padat dolů do základny pily - v současné době tedy neodsávám a mám v dílně binec. Stavím teď nové odsávání a až bude hotové, chtěl bych do pily vyrobit nějaký lepší trychtýř, který bude fungovat líp.
Jednou za čas je třeba očistit trapézový šroub na zvedání kotouče, jak se víc zapráší, jde hrozně ztuha. Mazat ho nechci, aby to nebylo ještě horší, tak ho vždy ofoukám stlačeným vzduchem.

Podélné pravítko je docela slušné, ale zalíbilo se mi jedno řešení, co jsem viděl na Youtube, tak jestli někdy nebudu mít co dělat, tak si možná vyrobím nové pravítko :-)
Ballantines84
Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2017, 08:42

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Ballantines84 »

JanB píše:Ano, ta motorová jednotka a vložka okolo kotouče byly nejdůležitější úpravy. Taky jsem musel předělat kličku na zvedání kotouče, protože je plastová a praskla.
Dále je na houby ten odsávací náhubek pod kotoučem, je zahnutý a snadno se ucpává. Navíc je úzký, takže omezuje průtok vzduchu. A taky je plastový a praskl, tak ho mám sundaný a piliny nechávám padat dolů do základny pily - v současné době tedy neodsávám a mám v dílně binec. Stavím teď nové odsávání a až bude hotové, chtěl bych do pily vyrobit nějaký lepší trychtýř, který bude fungovat líp.
Jednou za čas je třeba očistit trapézový šroub na zvedání kotouče, jak se víc zapráší, jde hrozně ztuha. Mazat ho nechci, aby to nebylo ještě horší, tak ho vždy ofoukám stlačeným vzduchem.

Podélné pravítko je docela slušné, ale zalíbilo se mi jedno řešení, co jsem viděl na Youtube, tak jestli někdy nebudu mít co dělat, tak si možná vyrobím nové pravítko :-)
Díky za shrnutí, mám rozhodnuto. Jdu do TSF250 z Uni-maxu.
Šlo mi hlavně o přesnost, výkon a jestli se něco hned nerozsype.
Link na to vylepšené pravítko by nebyl?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od JanB »

Ballantines84 píše:
Díky za shrnutí, mám rozhodnuto. Jdu do TSF250 z Uni-maxu.
Šlo mi hlavně o přesnost, výkon a jestli se něco hned nerozsype.
Link na to vylepšené pravítko by nebyl?[/quote]

No, mě se rozsypalo - ty plastové díly :-)

Ad pravítko - chci si vzít inspiraci od dvou youtuberů - jednak Alan Little - AskWoodMan, co se týká celkové konstrukce a potom Jeremy Schmidt, který použil závitovou tyč pro přesné nastavení pozice pravítka.
To mi připomnělo ještě jednu věc, která mi na TSF250 schází - pravítko nelze dát vlevo od kotouče a párkrát jsem se dostal do situace, kdy by se mi to hodilo. Přitom důvod je jenom v tom, že ta vodicí kolejnice není dost dlouhá. Takže i to bych chtěl pořešit
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od ivoch »

Oživím téma formátovacích pil. Prosím o radu zkušenější "formáťáky". V březnu mi dorazí Hammer K3 Winner Comfort. Do teď jsem měl menší pilu, kterou možná prodám (nebo si ji nechám pouze na crosscut sled drobné řezy) a k ní pokosku Bosch GCM 12 GDL 305mm. Má smysl si tuhle pokosku na něco nechávat k formátce nebo ji mám poslat do světa? Nenapadá mě totiž žádná operace, kterou bych měl provádět na pokosce a která se nedá s větší přesností a komfortem dělat na formátce. Ale třeba mě někdo vyvede z omylu :)
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od Dovla »

Záleží kto čo viacej robí. Ja keď skracujem hranoly tak sa mi to ľahšie robí na pokoske, než na stolovej píle, pretože pokosku mám pevne uchytenú na dlhom stole kde mám 2 metrové presné pravítko a posuvnú zarážku . Ale kto má dosť miesta na formátku s dlhým výložníkom, tak je skracovanie asi rovnako komfortné ako na pokoske.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Formátovací pila.

Příspěvek od ivoch »

No budu mít pravítko výložníku 1300mm + prodloužení 750mm. I dva metry zaříznu krásně s posuvným dorazem. Tím pádem i tahle varianta odpadá. Já v kombinaci držet pokosku a formátku nevidím žádné výhody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů