Hoblovka s protahem kolem 20k

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Miramar
Příspěvky: 2
Registrován: 26 zář 2019, 06:59

Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od Miramar »

Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem hoblovky s protahem s cenou kolem 20 000,- Dosud jsem používal Bernardo PT 200 ED https://www.boukal.cz/mala-hoblovka-ber ... 45/produkt která na měkké dřevo nebyla špatná,ale jakmile jsem začal dělat s tvrdým dřevem tak to byl konec,10 minut jsem protahoval,pak se vypla a 30 minut jsem čekal než vychladne. Takže potřebuji stroj, který nebude mít s tvrdým dřevem problém.Zatím se mi nejvíc pozdává Proma HP 250https://www.promacz.cz/hoblovka-s-prota ... -3230.html,ale ta už je lehce nad rozpočet,dá se koupit něco levnějšího?případně bude ta Proma v pohodě?Díky moc.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od Bazik »

Neblázni, tenhle krám si vůbec nekupuj pokud se ti nechce po každém dni práce znovu seřizovat nože i stoly. Totální nepřesnost v uložení stolů, nahobluješ pár hranolků a začne podhoblovávat nebo vroubkovat. Pokud nechceš dávat moc peněz, tak si kup radši bazarovou.
xpumpa
Příspěvky: 13
Registrován: 03 črc 2018, 14:15

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od xpumpa »

Ja setrim na Hammer A3 26/31/41 :) Je to hodne mimo tvuj rozpocet, ale kramy si kupovat nechci...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od Hans »

Promu nebrat, o tomhle "kladívkovým drtiči" jsem se tu už kdysi rozepisoval, zkus prohledat. Taky bych doporučil spíš starší, ale profi kousek.

Hans
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od pinos »

Přesně tak, jak píší kolegové.
Na bazos.cz se při troše trpělivosti dá dobře koupit.

Já kdysi takto koupil MS 250 od KDR. Hoblovka, protah, dlabačka. Délka stolů 90 cm - to mě pak limitovalo nejvíc. Tak jsem koupil starýho Panhanse, šířka 380, délka 1,5 m. KDR mám akorát na protah (taky přestává stačit a koukám po něčem širším) a dlabání. Všechno je to tovární litina, kam se hrabou plechový věci (taky mám, ale nepoužívám).

Jde o to, jak to chceš velký, tj. šířka x délka. Ty dvěstěpadesátky do metru délky se dají sehnat i pod 10 tisíc, kam se na ně hrabe Proma.
Miramar
Příspěvky: 2
Registrován: 26 zář 2019, 06:59

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od Miramar »

Díky za reakce,ale uplně jste mě nepotěšili:-) Měl jsem to za kvalitní stroj.Je mi jasné,že ty staré mašiny jsou nejlepší možnost,ale prd tomu rozumím a jak mi to přestane fungovat tak těžko budu někde shánět náhradní díly a člověka který by mi to spravil.Chci prostě něco spolehlivého...zapnu,ohobluju,protáhnu,vypnu a víc se o to nebudu muset starat

Co se týče rozměrů,tak 25cm na šířku a metr na délku mi bude na nějakou dobu zase stačit,jde mi hlavně teď o tu cenu,vybavuju si dílnu a ty prachy jenom letí, takže kdybych sehnal něco za 10-15k tak bych byl šťastný jako blecha.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od pinos »

No právě, u té litiny je větší jistota, že se to nepodělá, maximálně nechat vyměnit ložiska, odrezit stoly a jedem. To, že je to z padesátých let je spíš známka kvality a trvanlivosti, než risk, že je to na konci životnosti. Při nákupu to chce všechno okouknout, jestli to není olámaný, jak se točí válec, jakej dělá hluk, zkusit si něco ohoblovat apod. Často je potřeba srovnat stoly, to už chce trochu fištróna, ale nedělám si iluze o rovině těch levnejch stroéjů.
U těch plechovek stačí chvíli pracovat s něčím těžším, nebo moc tlačit - zprohejbá se to a už to nikdo nespraví. Vlastní zkušenost.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblovka s protahem kolem 20k

Příspěvek od Hans »

Miramar: Možná to nevyplynulo, ale Proma už dávno a pradávno není česká značka. Jsou to čínský strojky. Takže pokud pramení představa o kvalitě z názvu značky, tak věz, že původní česká firma dávno skončila v konkurzu nebo tak něco a kdosi jen koupil obchodní značku.

Nicmeně úplně rozumim Tvýmu nadšení a představám. Kdysi jsem na ně taky trpěl. Moje poznání z letitýho hraní si s tímto řemeslem je však zhruba takový, za levnej novej stroj bývá k ničemu a starý držáky jsou neskonale lepší. Ovšem musí jít převážně o profi mašiny. Ono hoblovka neni žádnej složitej stroj a kromě různých hrátek se spirálovými válci se tam za posledních sto let neodehrál opravdu žádnej pokrok.

Pokud se tímhle řemeslem chceš zabývat, budeš se muset chtě nechtě pouštět sem tam i do velice základních strojnických úkonů. Když si to rozeberem - hoblovka není nic než stojan se stolama, válec v ložiscích, motor a řemen. Stoly potřebuješ mít v paralelních rovinách (většinou seřiditelný), ložiska a řemeny jsou pár stokorun a výměna je snadná (na YT o tom budou mraky videí.) Válec nesmí způsobovat vibrace a zajišťovací mechanismus nožů nesmí být ožvejkanej. Nože musí pasovat standardní 3 mm tloušťka bez zářezů. Elektrika musí být v cajku a nesmí to být prochcaný. A víc bych z toho moc nedělal vědu. Opět - už jsem tu kdysi komusi sepisoval, na co si při koupi má dávat pozor. Zkus pohledat.

A neber to tragicky - pokud máš dojem, že tomu prd rozumíš, no tak tomu věnuješ nějakej čas a porozumíš. A je to vyřešený :-)


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti