Výběr protahu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Hans »

Jeřábek je čína. Na nějaký větší zatížení bych to neviděl...

Ještě můžeš zkusit dát jistič s pomalejší charakteristikou, pokud Ti to padalo jen při rozběhu. Ale je to zvláštní - já mam taky jen 20 A jistič na celou dilnu a nic mi nepadá. A to mi standardně běží 2,2 kW odtah a třeba u toho frézuju na spodní frézce s 3 kW motorem na hranici ztráty otáček (třeba frézuju hlubokou drážku na jeden zátah, což je pořádnej záběr.)

Svou Jaromu jsem dal pryč mj. i proto, že téměř nešla vyladit tak, aby nedělala podhoblování. Resp. na každej druh dřeva i tloušťku se s tim muselo vyhrát. Pochybuju že na to někoho najdeš - kdo s tim měl tu čest, je rád, že už se tim nemusí zabývat.

Ale v zásadě jde o pár věcí. Nastavit správně výšku odlehčovacích válečků v protahovacim stole - neplatí nutně, že mají být v rovině se stolem, může pomoct je třeba o desetinku vysunout nahoru. Dále bývá při protahování měnších kusů problém s přílišným přítlakem zadního (hladkého) podávacího válce, který způsobí zvednutí konce prkna ve chvíli, kdy opustí přední podávací válec (ten rýhovaný). Toto má řekl bych největší vliv na vznik podhoblování. Analogicky to platí u předního podávacího válce, pokud se děje podhoblování na začátku prkna.

A samozřejmě platí, že prkno musí být zespodu rovné. Pokud bude jak luk, což u palubek není nic novýho, pak se musí prkno strkat alespoň výdutí dolů, tj. jako kopeček, ne jako miska. Ovšem pokud jen ztenčuješ už hotový palubky, těžko si tu vybereš a podhoblování se nejspíš nezbavíš. A to na žádný hoblovce. Mam teď místo Jaromy Feldera a dělá to taky, pokud do toho jede prkno ve tvaru misky.

Jediný co by pak na to mohlo platit je strkat prkno jakoby shora, tj. jakmile to drapne podávací válec, tlačit druhý konec prkna nahoru dokud není prkno chyceno i výstupním podávacím válcem. Obdobně při výstupu - jakmile už prkno opouští vstupní podávací válec, tlačit druhý konec prkna nahoru.

Hans
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Výběr protahu

Příspěvek od miru01 »

Předloni mě zlobil protah, 4 kW po zapnutí to nepravidelně vyráželo hlavní jistič 25A, po přeměření motoru a výměna rozvaděče v dílně komplet do dělalo stále, tak jsem koupil a vyměnil hlavní jistič za nový a od té doby byl pokoj - mám 25A char. C. Na 20A musí běžet několik velkých strojů na jednou v pohodě. Podhoblování se nezbavíš u tohoto stroje, holt delší palubku a konce odříznout nebo s tím pryč, mě starý protah uráží tak 15 cm na obou koncích.
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Re: Výběr protahu

Příspěvek od protah »

Co jsem dal ten 20A, tak už to drží. Ohledně toho podhoblování, jakmile bude trochu teplo tak se podívám ještě na ty oba podávací válce ,asi moc přitlačují, zdá se mi že po opuštění prkna, dost seskočí dolů. Co říkáte na firmu Jeřáfek a jeho srovnávačka s protahem 40, měl s ní tady někdo zkušenosti ? Jakou značku protahu by jste si koupili do 40 cm ?
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Výběr protahu

Příspěvek od mpis »

protah píše:...Co říkáte na firmu Jeřáfek a jeho srovnávačka s protahem 40, měl s ní tady někdo zkušenosti ? Jakou značku protahu by jste si koupili do 40 cm ?
Co takhle různě čtu, tak Jeřábka ještě nikdo nechválil.
Já už jsem opustil cestu malých strojů a stroječků a vloni jsem si udělal radost a koupil jsem starší formátovací pilu HAMMER s frézkou a následně novou srovnávačku s protahem HAMMER A3 31 se spirálovým válcem. A to je radost na tom pracovat. Co se nastaví, to se nahobluje. Nějaké podhoblování ani náznakem. A i když je to kombinace, tak dosedání zvedacích stolů je opakovaně přesné.
protah
Příspěvky: 13
Registrován: 25 úno 2018, 11:53

Re: Výběr protahu

Příspěvek od protah »

Zdravím, oteplilo se, tak jsem se do toho pustil. Rozebral jsem ten první půlměsíc co je před hoblovacíma nožeme, je na asi 8 dílů, které byly utemované bordelem, očistil jsem to a o hodně se to zlepšilo, u tenkých palubek už ani trochu náznaku podhoblování. Při fošně to jde stále špatně, myslím že to dělá opotřebovaný podávací válec,tak šel na naostření, pak se uvidí. Se stolní Dewalt jsem nadmíru spokojený ( na palubky ), u fošny z jasanu má co dělat, raději bude makat jen na palubkách.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Pepan »

Asi s křížkem po funuse, ale mám také barák na 3x25A a stará hoblovka mi vyhazovala jistič. Žádal jsem u ČEZu o jistič s charakteristikou C (má vyšší vypínací proudy), ale poslali mě do háje. Vyřešíš to tak, že si na jistič k dílně necháš namontovat C jistič a před něj tzv. Omezovač náběhových proudů. Prodávají se podle výkonu a výrobce za cca 2000-6000Kč, ale je to definitivní řešení. Pak můžeš hobl zapínat 20x za minutu a jističům je to jedno. Hlavně ti ten omezovač umožní plně využít kapacitu každé fáze.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Pepan »

mpis píše:
protah píše:...Co říkáte na firmu Jeřáfek a jeho srovnávačka s protahem 40, měl s ní tady někdo zkušenosti ? Jakou značku protahu by jste si koupili do 40 cm ?
Co takhle různě čtu, tak Jeřábka ještě nikdo nechválil.
Já už jsem opustil cestu malých strojů a stroječků a vloni jsem si udělal radost a koupil jsem starší formátovací pilu HAMMER s frézkou a následně novou srovnávačku s protahem HAMMER A3 31 se spirálovým válcem. A to je radost na tom pracovat. Co se nastaví, to se nahobluje. Nějaké podhoblování ani náznakem. A i když je to kombinace, tak dosedání zvedacích stolů je opakovaně přesné.
Mohu se zeptat, kolik tě ten Hammer stál?

Já také vybírám hoblovku s protahem a za menší peníze se asi koupit nic nedá. Použitých strojů se bojím. V těch je tu stejná situace, jako v autech. Všichni sem tahají vraky z EU a pak to prodávají za přepálené ceny.
Koukal jsem i na vychvalovaného Dewalta 733, ale videa mě moc nepřesvědčili. Jak bylo prkno tlutší než plaňka už se sekalo v posuvu.
Luky228
Příspěvky: 24
Registrován: 12 lis 2016, 21:03
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr protahu

Příspěvek od Luky228 »

Ahoj mě Hammer A3 31 s spirálovou hřídelí vyšel přes 80.000.- s DPH, ale je nutné požádat o aktuální nabídku, hodně se to mění. Luky
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Výběr protahu

Příspěvek od werdio »

když máš kluzivo, nic se neseká...na montáži pergol , hobluju od latí po hranoly. Trochu knučela při buku 250x40 uběr 2mm na šichtu
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Výběr protahu

Příspěvek od mpis »

Pepan píše:
Mohu se zeptat, kolik tě ten Hammer stál?
.....
Mě přišla na 83000,- ,dostal jsem nějakou slevu. Ale jak tady psal Luky, je třeba dát na Feldra vlastní poptávku a jednat s oblastním prodejcem.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů