Moje "nová" pila

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

Zatím věřím že je v pořádku dle prodejce má fungovat, ještě jsem ho z pily nedostal, protože nemám vhodný palcový klíče, abych sundal boční kryt. Co jsem ale zatím na internetu pátral, tak tem motor je skoro nezničitelnej. Samotnej váží víc než celá moje současná pila :) .
Jinak pila stála 200 GBP, přeprava 250GBP.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

krásná cena :)
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od miru01 »

kiwi píše:
miru01 píše:Nebude jednodušší a levnější dát tam jednofázový motor? Amící jsou někde jinde a nežijí všude v luxusu 3fázové sítě a pak to řeší měničem.
To určitě nebude, protože za první chci zachovat originál motor, a zadruhý původní motor má atypický upevnění a musel by se dělat adaptér na uchycení, nehledě na to že je problém sehnat motor, aby se tam velikostně vlezl, protože tohle je starší model s malým bočním otvorem na motor a při naklánění kotouče tem motor docela těsně míjí některý části pily. Novější typy mají velkou čvercovou díru pro motor a tam už to je jednodušší.
Když si originál schováš do skříně na dobu kdy budeš mít třífázovou přípojku, tak ho snad taky zachováš, ne? Kolik bude stát měnič?
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

cca 6k a čína cca 3k
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od miru01 »

Čekal jsem, že to bude víc, ale i tak by za to byly 2-3 cz motory. Jeden chlapík z kanálu na youtube co sleduju, francouzský kanaďan - woodpecker, tak měl velmi podobnou a motor mu tam shořel v přímém přenosu, tak pak kupoval nějakou deltu nebo tak něco. Aspoň izolační stav motoru bych změřil.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od Hans »

To bys těma kolíkama musel probodnout i ty mezikotouče, který vlastně obyčejně nejsou kotouče, ale buď jen takový elipsy se zubem na obou koncích nebo případně trojúhelníky se třema zubama. Navíc by měly být proti sobě vždy vhodně pootočený, takže bys to musel navrtat na více místech, no... to raději vypnout tu brzdu :-)

Možná blbej dotaz, ale nestálo by za zjištění co by obnášelo zavedení 3f proudu? Pokud ho máš dovedenej k hlavnímu rozvaděči, tak doplnit přívod už je maličkost a považ, že v našich končinách je všecko aspoň trochu výkonný zásadně třífázový. Nehledě k dalším přínosům 3f. Ono měnič taky přijde na pár tisíc a bude Ti sloužit jen u tý pily...

Hans
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

za navyšení/rezervaci zaplatí min. 4k při 16A + něco za připojení do baráku, popř.nova jističova skrin, revize atd. Pokud koupí fr.menič s rezervou, do budoucna muže jet i další mašiny, pokud motory dovolí..ale samo je 3f doma výhoda.
Pokud bych to dělal já a nebyl by v mistě problém, natahnu 3f
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od Hans »

Říkal že nemá 3f v dílně a vycházím z toho, že je u nás jen mizivý množství RD bez trojfázu v hlavnim rozvaděči :-)

Doplnit jistič a natahnout novej kabel nebývá tak drahý, revizi pro distributora na to nepotřebuje, leda pro pojišťovnu.

Ale to byla jen taková rychlá úvaha - řešit to pokud možno pořádně. A navíc jedna fáze na Schuco zásuvce může být jištěná max. 16 A, no a to pak pustíš odtah 1500 W, pilu (když slabou) druhých 1500 W a rezerva je jen pár ampér. O přechoďáku/zahřívání na třeba ošoupané zásuvce nemluvě. Při těchto příkonech se to velmi snadno upeče.

Já sice vim, že Amíci maj běžně v domácích dílnách jen jednu fázi, ještě k tomu na polovičnim napětí (byť až 20 A), ale právě tohle jim vůbec nezávidím. A jestli tohle Tauco je silnější jak 1500 W, tak to možná s odtahem zaráz ani nerozjede...

Hans
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od werdio »

já revizi potreboval (3f v objektu nebyl, nevim jak u Kiwiho), elektrikar osadil novou jističku a samo jsou nove rozvody po baraku. Pokud má dílnu na jeden okruh, tak je to na za hranou, to je fakt. V současné dílně mám 6 okruhů 1f + 5 okruhů 3f od 16A do 32A..žádná rozdvojka a v dvojzásuvce jsou dva okruhy
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Moje "nová" pila

Příspěvek od kiwi »

Díky hoši za příspěvky, pěkně jste se rozjeli :) . Vezmu to popořadě. Výměně motoru se chci vyvarovat. O problémech s požitím jinýho motoru jsem psal. Plus další problém by byl s teplotou, Skříň pily je uzavřená (když nepočítám těch pár žeber na předním deklu a i ty nejsou průchozí všechny) originální motor je uzavřený bez ventilátoru a je konstruovaný na vyšší teplotu. Současný motory mají ventilátory, ale v uzavřeným prostoru pily by to stejně nebylo ono, nehledě na zanášení ventilátoru pilinami a prachem. Rozměrově vhodný jednofázový motor by se nechal sehnat z USA ale tam seženeš pouze motor na 60Hz a jelikož u nás se používá 50Hz, tak stejně bych musel použít měnič.
Nehledě na to že nahrazení originální motoru (pokud je jiná možnost) v 70 let starý pile mi přijde stejně nepatřičný jako nahradit originální motor v Jaguaru z 50.let za současnej motor BMW. Třeba by to fungovalo ale neměl bych z toho dobrej pocit ani radost. Ale každej to máme jinak. Někdo by pilu odrbal kartáčem a nově nalakoval, já ji radši jenom vyčistím, opravím a zakonzervuju.


Co se týče 3f přípojky tak to jsem zamítl hned na začátku. V baráku sice přípojka je, ale táhnout vedení do patra a pak na druhej konec baráku se mi teda rozhodně nechce (alespoň ne teď). Nehledě na to že by to levněji než měnič asi moc nevyšlo když by to mělo k něčemu vypadat. Místnost kde mám dílnu má minimálně dva okruhy na zásuvky, a nikdy nemám puštěných víc věcí na jednom okruhu (když nepočítám třeba vrtačku a lampičku). Ale co se týká příkonů tak to tak horký nebude, 3f motory v téhle pile mají 1 1/2 HP . A odsávání zdaleka nemá 1500W (myslím že nějakých 600w ale nevím to přesně). Výhoda měniče je ale i to že se dá nastavit plynulejší rozběh a trochu omezit proudový špičky při zapnutí. Ale určitě souhlasím že mít 3f se vyplatí.

Takže po zvážení všech pro a proti mi vychází měnič jako vítěz. A když někdy v budoucnu třeba změním dílnu nebo natáhnu 3f, tak můžu měnič použít třeba u soustruhu, vrtačky nebo třeba brusky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů