formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
sekvoja
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2017, 08:07

formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od sekvoja »

Dobrý deň,
rozmýšľam nad kúpou píly VAPOS PF 400/1800.
Rád by som si prečítal Váš názor a prípadne skúsenosti.
V prvom rade ma zaujíma presnosť a prípadne dáke nevýhody.
90% bude píla používaná na masív.
Ďakujem za rady.
R.
Přílohy
IMG_3275.JPG
IMG_3275.JPG (21.7 KiB) Zobrazeno 16411 x
sekvoja
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2017, 08:07

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od sekvoja »

Išli by ste radšej do novšej píly tipu Rojek ,Polička /plech + liatina/ alebo radšej celoliatinivy stroj?
Dakujem
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

Rojka určitě nebrat, co vím, tak si na něj každá nová oběť jen stěžuje. Říká se, že už ani nemají svoji výrobu a vozí to z Číny. A jejich obchoďák je protivnej jak...

S firmou OPP jsem býval spokojen, ale klíčová osoba už u nich nepracuje, takže těžko říct. Nicméně aspoň vím, že mají svou výrobu. Někdo nad Poličkou ohrnuje nos, ale nebral bych to příliš vážně. Jsou to stroje své třídy.

Celolitinu dnes vyrábí snad jen Martin či Altendorf, ale to jsou nedosažitelný stroje. Se starýma bývá hromada práce, ale potom budou většinou dobrý.

K jakýmu účelu ta pila má být?

Nad Vaposem taky někteří lidi ohrnují nos, ale to už je tak holt jejich nátura. Ale osobní zkušenost s Vaposem nemám.

Hans
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od JanB »

Rojek má stále svoji výrobu a vyrábí.
sekvoja
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2017, 08:07

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od sekvoja »

Dakujem za radu,
na Rojka som tiež nič dobre nepočul.
Rátam s tým ,že mi to da trochu prace starú pilu doštelovat ale potom by uz nemal byt problem.
Rozmýšľal som aj nad starším Altendorfom ,ale nič zaujimave som nenašiel.
Budem píliť prevažne 8 až 10cm buk a smrek. Pozdĺžne rezy /samovanie/ + priečne rezy cca 30-40cm širokých fošien...ide mi dosť aj o presnosť.
Do Vaposu viem vložiť 400 kotúč ,ale budem ho potrebovať dosť často meniť a neviem či na tejto píle je to otázka 5min alebo 30min.
Celkovo o značke Vapos je problem niečo vygoogliť.
sekvoja
Příspěvky: 46
Registrován: 14 kvě 2017, 08:07

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od sekvoja »

Skôr som za 15 ročnú liatinu ako 5 ročnú plecharinu , ale samozrejme záleží od stavu.
Tých cca 500 - 600kg rozdiel musí byť poznať na stabilite píly a aj životnosti.
Touto cestou som išiel aj pri výbere hoblovačky a spokojnosť.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od Hans »

Zkus se poptat přímo u firmy VAPOS. Sice jsem žil v domnění, že to jsou Slováci, ale asi nejsou - vapos.cz.

Sice už dělají jen obráběcí centra, ale je možný že starý stroje ještě servisujou a když řekneš nějakýmu servisákovi co bys na tom rád dělal, tak Ti třeba pomůže. Nebo dá kontakty na lidi co to používaj - třeba to má někdo za bukem a ani o tom nevíš.

Že by se ale někde měnil kotouč 30 minut, to jsem ještě neslyšel. Ten nejstarší a nejmíň pohodlnej způsob je myslím dotažení matice na hřídeli a to je chvilka. Já nešťastník tam mám třeba pitomej imbus, ale i s tim dá žít. Toho bych se tak neobával.

Těch plechových podstavců bych se tolik nebál, pokud to teda neni z jedničky plechu. Já mam stařičkýho Feldra z 5 mm plechu a ani se to nehne. To bych spíš řešil zavěšení pilové jednotky a pojezd formátovacího stolu. Konstrukční provedení a stav (vyjeté půlměsíce, vylámané zuby na náklopu/vysunutí/hřebenech, poškozená dráha pojezdu, ...)

Ale pozor - mluvím z pozice hobby stolaře. Jak se co chová v nějakém denním zatížení neumím odhadnout. Mně sice pila drží nastavení už několik let a to jsem ji stěhoval po dílně už mockrát, ale třeba to tak není u každé pily, nevím.

Tam-tamy o firmě Rojek beru zpět.

Hans
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od miru01 »

ad Rojek, dle mého názoru vyrábí pouze plechové části a možná si obrábí litěný stůl, zbytek je nákup, kde to si doplňte sami.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od JanB »

Já vím poměrně dobře, co sami vyrábí a co nakupují a je fakt škoda, že jejich pověst poslední dobou takto utrpěla.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: formatovaci píla VAPOS PF 400/1800 -skúsenosti

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, můžeš mi prosím sdělit něco podrobněji, klidně po SZ? Moje vlastní zkušenost také není bohužel úplně pozitivní.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů