Přenosná hoblovka s protahem

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Jiří »

Díky Michale!
Jsem rád, že jsi spokojený :)
xsilver
Příspěvky: 2
Registrován: 05 úno 2017, 19:26

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od xsilver »

Ahoj,
dva oddelene stroje muzou byt vyhoda. Na ten DeWalt sem zaslechl jen chvalu ale nesahl sem si na nej.
Mam micro dilnu ve sklepe a tak me zaujala vase diskuze na kterou sem narazil pri obhlizeni toho Holzstar ADH 305.
Jako alternativa me zaujala PT260 z UniMaxu .. na jejich webu je popis pomerne mizernej, ale tady je video ktere to ukazuje vcetne stolu a tak. Vypada to masivne a pouzitelne. Jasne ze to nebude Rojek nebo Hammer z sede litiny a s dvoumetrovym stolem, ale moje zadani je po schodech do sklepa nebo na terase, takze prenosny/prevozny a taky jen 220V/16A.
Mate nekdo zkusenost, ci osahal si tu nekdo tohle ? https://www.youtube.com/watch?v=v45t5zT6dvo&t=6s
Zdar,
Silver
Ondras
Příspěvky: 2
Registrován: 12 pro 2019, 06:51

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Ondras »

Ahoj,
rád bych se zeptal na zkušenost s kvalitou protahu u MS250? Mám nabíku jednu získat darem, ale je u ní potřeba repas, 30let stála. Jde mi u to, jestli to má vůbec smysl se tím zabývat, i když odmyslím to že mě to baví, tak to bude stát nějaký čas i finance, a nerad bych pak ve finále zjistil, že to bylo k ničemu. Byla by jen pro hobby použití. Děkuji Ondra
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od pinos »

Zdravím. Vlastním ji nějakých devět let (druhý majitel), posledních 6 let ji mám prakticky jenom jako protah (nebo dlabačku). Jsem nadmíru spokojen, co se týče kvality povrchu u protahovaného materiálu. Samozřejmě je třeba se věnovat poštelování nožů a stolu. Originál kudly jsou dobrý, vydrží docela dlouho a jsou dělaný i na tvrdý dřevo. Je třeba ubírat rozumně - u šířky přes 15 cm max 1-1,5 mm. Jinak to nedává klika u protahu a má chuť se ohnout. Nebo se to prostě šprajcne a podávací válec se začne protáčet, což by asi šlo vyřešit oživením drážek. V každým případě to protahuje dobře. Jediný, co je málo, je těch 250 mm šířky. Jinak bych nic jinýho nehledal.
Ondras
Příspěvky: 2
Registrován: 12 pro 2019, 06:51

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Ondras »

Super, mockrát děkuji za povzbuzující info. Už je v dílně a de se na renovaci. Po hrubém ometení nánosů prachu celkem prokoukla a vše se kupodivu točí celkem volně. Tož pak dám vědět jaký je výsledek ;)
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od pinos »

Tak držím palce. Já na ní udělal spoustu věcí. Nejvíc mě omezovalo předělávání z hoblovky na protah a zpět. To není vyřešený moc dobře, když člověk vrací ten přední hoblovací stůl, tak stráví dost času seřizováním do roviny (není to odklápěčka). A časem pak, že je krátká - 90 cm je tak na 1,5 m, větší délky se taky dají, ale už je to trápení. Nebo mi spíš chybí fortel :) .
V každým případě je to litina a to je základ pro přesnou práci.
Gimuel
Příspěvky: 9
Registrován: 20 říj 2020, 11:38

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Gimuel »

Ahoj,
včera jsem si pořídil hoblovku s protahem viz foto. Nemohu se však dopátrat, co je to za typ (google mlčí...) a na strojí žádný štítek není. Dále byly sežrané řemeny náhonu protahu - nevíte jaký je potřebný rozměr? Motor, zdá se, také nebude originální - nevíte jaké jsou předepsané otáčky a výkon? Manuál by to asi vyřešil... Díky za pomoc. Michal
Přílohy
IMG_4126.jpg
IMG_4126.jpg (38.2 KiB) Zobrazeno 2647 x
IMG_4132.jpg
IMG_4132.jpg (40.3 KiB) Zobrazeno 2647 x
IMG_4130.jpg
IMG_4130.jpg (46.91 KiB) Zobrazeno 2647 x
IMG_4129.jpg
IMG_4129.jpg (36.34 KiB) Zobrazeno 2647 x
IMG_4128.jpg
IMG_4128.jpg (33.99 KiB) Zobrazeno 2647 x
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od witt »

Myslím, že to je hoblovka Narex. Pokud tomu tak je, tak motor je opravdu nepůvodní a ty řemeny jsou problém.
Gimuel
Příspěvky: 9
Registrován: 20 říj 2020, 11:38

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Gimuel »

Díky za radu Witt, jak píšeš, je to hoblovka NAREX SFT 200.

Motor tam mám aktuálně 3f, 500W, 2840 ot/min. Řemenice na motoru a hřídeli je takřka stejného průměru. Otáčky mi tedy přijdou nedostačující...
Původní motor byl 1F, 900W, otáčky nevím.
Rád bych ho vyměnil za 1F, 1-1,5kW, 2840 ot/min a dal řemenici, aby se válec točil 4000-5000 ot/min.

Na náhon protahu zkusím dát 2 řemínky místo jednoho dvojitého (nechce se mi za něj dávat 1.000 Kč :shock: ).
Kdyby to nefungovalo, tak bych si případně nechal vytočit nové řemenice na nějaký normální řemen.

Ještě jednou díky za určení.
witt
Příspěvky: 236
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od witt »

Jednou jsem tuhle narexáckou hoblovku u někoho viděl a v originále je to poháněné nějakou průmyslovou vrtačkou, nějakým derivátem tohoto: https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=9922. Ale jaké to dává otáčky a jak je to zpřevodované na válec netuším.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti