Prohnutá buková spárovka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jakubadamcik
Příspěvky: 3
Registrován: 07 lis 2016, 15:00

Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od jakubadamcik »

Dobrý den,
Chtěl bych vás požádat o radu. Koupil jsem si bukovou spárovku na kuchyňskou desku o síla 38 mm a na kuchyňský stůl síla 28 mm.
Desky o síle 38 mm jsou dvě (rozměr 3000 x 635 x 38) a nekroutí se, ale deska o síle 28 mm (rozměr 4000 x 800 x 28) se po týdnu prohnula jako luk. Je 800 mm široká a průhyb je asi 20 mm. Zkusil jsem ji zatížit, ale zatím nevím, zda to pomůže.
Chci se zeptat, zda mi někdo poradí, kde se stala chyba? Případně co se s tím dá ještě dělat? Přeci jen zkroucená deska nebyla nejlevnější.
Desky jsem koupil v Bauhausu. A mám je v rodinném domě, zatím v místnosti kde se teplota pohybuje v rozmezí 10 až 15 °C.
Ještě jsem se chtěl zeptat, zda nemůže být deska špatně vyrobená, když se vlastně jako jediná ze tří prohnula?
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od mari_001 »

Stačí se kouknout na příčný řez a porovnat to tady s návodem a hned budeš vědět jestli je špatně nalepená nebo ne, ikdyž na buku to není moc vidět.
https://www.youtube.com/watch?v=rKUpKfmIVWk

Jinak já jsem rovnal koupenou spárovku tak že jsem jsem navlčil tam kde je boule a dal kekamnům...do rána byla o kousek na druhou stranu, další možnost je navlhčit a předepnout svěrkama a nechat vyschnout;) hodně zdaru
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od werdio »

za mě, spárka bude určo cink, o skládání lamel dle zásad pravá/levá jádro/běl nemůže být řeč, spárky leží v obchodě ve štosu při pokojovce s takřka nulovou vlhkostí... v případě přesídlení do pouze temperované místnosti (vlhkost nevim) je zázrak že se prohla jen jedna, kor u buku..

čim silnější tím méně borcení, zatížení nic nepomůže..jak psal Mari, pouze vlhkost/teplota to spraví
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od radomil »

A není to prostě jen tak, že se prohnula ta první, co byla nahoře vlivem změny vlhkosti prostředí a kdyby stála samostatně (nebo raději ležela na kozách), srovnala by se zpět, až by se nadýchala i z druhé strany, kde ji kryly kámošky?
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
jakubadamcik
Příspěvky: 3
Registrován: 07 lis 2016, 15:00

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od jakubadamcik »

Ano je to cink.
A nahromadě to neleželo. Desku mi ještě v obchodě rozřezali na menší desky 800x 1400, 800x1200, 400x1200 a 200x1200 a prohnuli se všechny.
Ale ok nechám to chvilku byt a třeba se to srovná.
Teď mi jde o to, když se mi to podaří srovnat je tu riziko, že se to časem zase prohne?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od JanB »

jakubadamcik píše: Teď mi jde o to, když se mi to podaří srovnat je tu riziko, že se to časem zase prohne?
Riziko u dřeva? Vždycky...dřevo se vždy snaží vyrovnat vlhkost s prostředím, kde je umístěno. Tys ho přemístil z Bauhausu do baráku, tam byla zřejmě jiná vlhkost a ono se přizpůsobilo novému prostředí.

Zkus ji postavit tou vyboulenou stranou k radiátoru, jak už psali kluci přede mnou a uvidíš, co to udělá. Možná se i prohne na druhou stranu, pokud to neohlídáš
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od werdio »

fabrika to tam posílá v bloku... ta lepší ještě každý kus extra zabalí do folie, aby změna vlhkosti byla omezena...tam kde nakupuji spárky, je vždy u vrchního kusu prohyb (u slabších), maj to tam s regulací vlhkosti taky na štýru, ale vědí o tom, tak dávaj automaticky ty pod "pokličkou" a pokličku pak prodaj se slevou :-)
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od radomil »

jakubadamcik píše:Ano je to cink.
A nahromadě to neleželo. Desku mi ještě v obchodě rozřezali na menší desky 800x 1400, 800x1200, 400x1200 a 200x1200 a prohnuli se všechny.
Ale ok nechám to chvilku byt a třeba se to srovná.
Teď mi jde o to, když se mi to podaří srovnat je tu riziko, že se to časem zase prohne?
No ale tomu prohnutí se přece bráníme tím, že ten stůl má luby či nějaké svlaky a pracovka na kuchyni zase leží připevněna na nějakém korpusu, který to rovná.
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od mari_001 »

No když se tlustá spárovka prohne tak nějak lub nebo skřína, šroub nebo lepidlo nezastaví...teda dle mého. Ale jak píše werdio, u nás v dřevoskladu vždycky sundají dvě plotny spárovky a řežou až z té 3tí, ale jak je opřeš v dilně o sebe a jedna plocha může nabírat víc tak hned můžeš sehnat teťivu a dát se na lukostřelce;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
jakubadamcik
Příspěvky: 3
Registrován: 07 lis 2016, 15:00

Re: Prohnutá buková spárovka

Příspěvek od jakubadamcik »

Přišrouboval jsem na to napruženo (podloženou uprostřed) palubku, která tak tvoří luk a napíná spárovku na druhou stranu. A kupodivu se to malinko srovnalo. Není to sice žádný zázrak, ale lepší než drátem do oka.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 hostů