Protahovačka pro hobby práci

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Tak to máš dobré, že máš aspoň co zbourat. Já s místem bojuju pořád a cyklon musím dát do rohu a vyrobit ho tak, aby co nejmíň zavazel :-)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Můžu se ještě zeptat, jaký ventilátor jsi sehnal?
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Vrtule je průměr 40 cm, má 10 lopatek asi 1500 m3/h a 2800 Pa, motor 2,7 kW (stačil by i 1,5 kW) ale bral jsem co bylo. Chtěl bych ho dát nad cyklon po vzoru am. kutilů a vývod bude do střechy bez filtrů.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Já mám motor 2,2kw a vrtuli podle Matthiase s osmi lopatkami a průměrem něco přes 40cm - teď si nepamatuju přesně. O víkendu plánuju si půjčit klešťák, změřit kolik to bere a případně průměr trochu zmenšit, pokud by to na ten motor bylo moc. Jakmile budu mít definitivní průměr, udělám obestavbu a pak už snad půjde rychleji.
Cyklon plánuju taky, ale vývod přes filtr uvnitř, abych si v zimě nevyháněl teplo ven.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Máš představu, jaké použiješ průměry potrubí pro rozvody?
Já bych chtěl výstup cyklonu 200 mm a vstup 180 mm, to by bylo v plechu a otvorem ve stropu do dílny a pak rozvod v KG pvc v dílně ve 150 a ke strojům 125 a 110(100). Jestli se mi podaří někdy spojit obě místnosti v jednu dílnu, tak pak bych dal cyklon do rohu a prostrčil stropem na půdu, kde by byl ventilátor.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Počítám s průměrem 160mm od cyklonu až co nejblíže ke strojům a dál už jen spirálovou hadici, tu mám tuším 110mm. Nejspíš asi HT (šedé). Plech sice vypadá "profesionálně", ale je o dost dražší. Na druhou stranu to půjde pravděpodobně snáze rozebrat, když budu chtít něco změnit....rozebrat HT je dost fuška :) ...no uvidíme. Ze statické elektřiny u plastu strach nemám, takže ve prospěch plechu toho moc nemluví :-)

Na výstup z cyklonu chci dát přímo filtr, takže potrubí žádné
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od hylopetes »

Jestli chces prejit ze 160 na 100, tak nebude fungovat tak dokonale jako kdyby mezitim byla jeste 125. Principielne se snizuje postupne prumer, coz zvetsuje tlak a to zpusobuje vyssi rychlost. Vynechanim clanku se muzes dostat do situace, ze 100mm potrubi nebude nasavat tak velke mnozstvi, aby pohnulo s usazeninami ve 160mm potrubi.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

hylopetes: Nemyslel jsem skokovou změnu průměru, spíš nějakou konickou redukci průměru přiměřené délky. Ale přiznám se, že jsem zatím nepátral, jestli se to vůbec dá sehnat :-) na druhou stranu to pravděpodobně dokážu vyrobit.

Ten princip mi ale moc nedává smysl - vždyť podle Bernouliho rovnice s rostoucí rychlostí tlak neroste, ale klesá. Rychlost při menším průřezu bude vyšší, to je pravda, ale nevidím v tom důvod, proč by dvě menší změny průřezu měly být lepší než jedna velká. Řekl bych, že největší binec v tom proudění budou dělat ostré kouty, kde se budou tvořit víry, což znamená ztrátu energie proudícího vzduchu, tudíž menší průtok. Takže si myslím, že jedna půlmetrová kónická redukce bude lepší než dvě krátké se skokovou změnou průměru.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od hylopetes »

Konicka redukce by to mohla resit. Nejsem si jista jak moc to bude mit vliv na 30 cm. Celkove ostatni casti potrubi jsou jak dlouhe?
Uplne nejlepsi je to nejdriv udelat nanecisto, promerit to anemometrem a pekne porovnat. Bohuzel ten muj nezvlada takove proudeni (mam ho na rekuperaci), takze zadne podklady pro to nedodam. Subjektivne mereno mi to co mam doma neztraci vykon ani na delsi vzdalenost.
Mas pravdu, ze ostre klouby mi to zpomalily hodne. Ted uz to zabiji jen 100 hadice s vlnivym vnitrkem, ale to casem vyresim s novou hadici.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Možná ani není třeba anemometr, stačí měřit jen tlak a to dokonce jen relativně - na porovnání dvou variant potrubí by to mělo stačit. Uvidíme až se dostanu do toho stadia.....což možná potrvá, protože toho mám v dílně rozdělaného trochu víc - dětem skříňky do dětského pokoje, manželce prosklenou vitrínu na porcelán do obýváku a drobností nepočítaje :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 98 hostů