Stojanová vrtačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Stojanová vrtačka

Příspěvek od Undert »

Hezký večer všem, bez vyjímky :-)

Plánuju koupit stolní/stojanovou vrtačku cca do 10 tis. Koukal jsem jak po bazarech, tak po nových strojích (hlavně holzmann a jet) a napadlo mě se zeptat na váš názor - radši novou, nebo starší poctivou?

Mimochodem je nějaký rozdíl mezi vrtačkou na kov a na dřevo? Třeba na bazos.cz je většina stolních vrtaček pod kategorií kovoobráběcí stroje tak sem si nebyl jistej jestli to pro mě znamená něco podstatného.

Díky moc za každý názor či radu :-)

Honza
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Stojanová vrtačka

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

s vrtačkama JET tu mají zkušenost přinejmenším hylopetes a Tim, zkus pohledat. Myslím že byli ale oba celkem spokojeni, tedy kromě různých doštelování, odjehlení apod. Přeci jen je to pořád čína.

Kov vs. dřevo - kov vyžaduje obecně nižší řezné rychlosti a případně větší posuv na zub (vyjma hliníku apod.) To platí i pro vrtačky. Takže doporučuju určitě tři řemenice, aby šly otáčky patřičně snížit.

U vrtačky bych se zamyslel nad:
- dorazy na noniusu od-do,
- vaklem na pinole a jeho seřiditelnosti - u vrtání je to relativně fuk, při použití ostrohrannýho dlabacího přípravku je to naopak zásadní,
- způsob převodu - pro převážně stolařský použití řemeny (snadná údržba), převodovce bych se vyhnul (mazání, oholený zuby, ...)
- max. průměr dříku pro upnutí.

Na dřevo stačí i ty čínské vrtačky, ale třeba u toho vaklu na pinole je to sázka do loterie, objímka bývá obrobená poměrně pochybně, takže vakl nejde někdy vůbec vymezit, buď to v některé poloze víc drhne nebo je naopak moc volný a možnosti opravy jsou neekonomické. U starší evropské vrtačky bych tuto obavu neměl, ovšem tam může být vymlácené sklíčidlo, ložiska zralá na výměnu, řemen případně taky, ... každý má svoje. Asi bych se řídil spíše stavem a vlastnostmi konkrétního kusu než tím zda je to nová čína nebo starší poctivec.

Vyvaroval bych se zbytečně komplikovaných konstrukcí umožňujících natočení stolku či vřetena v kdovíjakých úhlech na kdovíjaké strany - vypadá to sice náramně sofistikovaně, ale ve výsledku to člověk moc neužije a snižuje to celkovou tuhost i přesnost stroje.

Doporučení výše odvozuju z vlastnictví radiální vrtačky od unimaxu a pak klasické stojanovky Grizzly. Třeba mě někdo doplní dalšími poznatky.

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Stojanová vrtačka

Příspěvek od miru01 »

Ahoj, přesně jak píše Honza, vybírej podle stavu konkrétního kusu, nové stroje u nás v nabídce jsou bez výjimky čína (ev. Taiwan), liší se jen barvou a nápisem, nekupoval bych bez prohlídky daného kusu, většinou mají vůli na výsunu pinoly a nejde to pořádně seřídit.

Měl jsem nejdříve malou čínu, vůle na pinole, při větším vrtáku se to klepalo, tak šla z domu a pořídil jsem starý jihokov sv 16, ten dá 16 mm vrták do železa jako nic, ale ložiska už nejsou nejnovější, takže když dám vrták 0,8 mm tak už má krapet rozptyl a obecně i tyhle poctivé stroje měli už danou házivost vřetene z výroby a nebyla zrovna nejmenší, hodně udělá i kvalitní sklíčidlo. Když to trochu hází, tak to až tak při běžném vrtání nevadí, ale pokud pojedeš mikrovrtáčkem nebo naopak velkým sukovníkem tak už to s vůlema nebude ono.
Hlídal bych si házivost vřetene, vůli na výsuvu pinoly, minimální a max. otáčky a taky max. hloubku vrtání. Až na malé vrtáky vesměs všechno beru na 500 ot. a jde to v pohodě, lenost je silnější ;) Jinak na velké vrtačce se dají vrtat i malé otvory, naopak to neplatí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 100 hostů