Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Vše co se týká truhlářského řemesla.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od miru01 »

Tuším, že to bylo osb, to je jiná liga :).

Jsem nad tím dumal, jak to ověřit, že to jezdí paraelně okolo a dlouhé rovné pravítko nemaje, mne vychází, že prostě dám na stůl delší desku lamina k uhl. pravítku, projedu 2x, první odřezek zahodím a druhý musím mít na začátku i konci stejný rozměr bez ohledu, že nebude mít kolmé hrany zbylé dvě hrany a pak nastavím ještě kolmost na 5 řezů a musí to sedět. Pak už do toho jen nedrbnout zády jako minule.

jj, pořídil jsem legendární český stroj, ale to je spíš na samostatné téma :( , aretaci dávají jen k dlouhému pravítku.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Hans »

To ale nic nenaměříš, i natočenej kotouč udělá rovnej řez, jenom bude řezat víc i vzadu, což vyštipuje vlákna.

Nicmeně pokud máš hodinky, tak stačí i krátký pravítko a měřit rozdíl jen na délce plně vysunutýho kotouče.

Taky to můžeš dělat tak, upneš na stůl lať a pokud po řezu vpředu bude zabírat kotouč i vzadu, znamená to, že se to vzadu sbíhá. Podobně naopak - budeš řezat jakoby pozpátku a pokud to vzadu řízne a vepředu bude cvrnkat, pak se to sbíhá vpředu. To cvrnkání tam samozřejmě bude vždycky nějaký, jde o to najít kompromis. No a nevím jak se Tvoje pila šteluje, ale třeba u mojeho Feldera je jednodušší poštelovat pozici formátovacího stolu na šasi. Pokud bys šteloval pilovou jednotku, pak nezapomeň doštelovat i podélný pravítko, aby to nesvíralo.

Honza
f.demjan
Příspěvky: 34
Registrován: 07 srp 2014, 05:53
Bydliště: Nováčany, Šemša, Slovensko

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od f.demjan »

Prosím Vás, môže tu hodiť niekto obrázok a vzorec na metódu 5 rezov. Ďakujem
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od truvan »

tady to máš :geek:
Nakreslil sem ve sketchupu,čím větčí deska tím větčí přesnost

[attachment=0]METODA PĚTI ŘEZŮ FORMÁTKA jpg.jpg[/attachment]
Přílohy
METODA PĚTI ŘEZŮ FORMÁTKA jpg.jpg
METODA PĚTI ŘEZŮ FORMÁTKA jpg.jpg (16.75 KiB) Zobrazeno 6133 x
Míru zdar
práci čest
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od Tim »

Ahoj,
pokud chceš něco hodně po lopatě tak ze začátku videa to řeší velice pěkně tady https://youtu.be/UbG-n--LFgQ

no a ještě moje zkušenost,když jsem koupil formátku tak tenkrát nikdo neměl páru o metodě pěti řezů ,nikde se o tom v knihách nepsalo a nebyl ani internet ,ale taky bylo každýmu jasný,že indikátor a nebo úhelník nic neřeší ,když chci mí přesný úhel i na desce třeba 1200 x 2300mm.
takže mechanik uříznul dvě stejný desky na stejnejch dorazech cca 500x500mm na rozměru nezáleží ani na tom jestli je to čtverec a nebo obdélník přiložil je na sebe a otočil o devadesát stupňů případně je dal i jednu lícem a druhou rubem k sobě a dorovnával pravítko až přesně lícovali ,při každém novém testu oříznul desku cca o pět mm na každé straně a za chvilku bylo hotovo a nepotřeboval žádné měřidlo.
tuhle metodu jsem sám dvakrát použil a to vždy spíš pro kontrolu než nastavování a to jenom když jsem pilu přemistoval jinak nemám s nastavením pily žádný problém

tim
f.demjan
Příspěvky: 34
Registrován: 07 srp 2014, 05:53
Bydliště: Nováčany, Šemša, Slovensko

Re: Nastavení kolmosti vůči pilovému kotouči

Příspěvek od f.demjan »

Skúsil som to hodiť na papier
Přílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (221.86 KiB) Zobrazeno 5929 x
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů