Kvalita řezu na pásové pile

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Undert »

Ahoj,

před časem jsem si koupil pásovou pilu JET JBS 12 cca za 15k. Pilu jsem se snažil seřídit podle různých návodů co jsem našel na netu (např https://www.youtube.com/watch?v=JowHmdihl-Q). Bohužel s kvalitou řezu jsem ale pořád na štíru - viz přiložený obrázek. Řez je jakoby zubatý (z pohledu zezhora na obráběný kus se řez vlní sem a tam - jako do zmije) a zda se mi, že to jak rychle "jedu" na to nemá přiliš vliv.

Snažil jsem se nastavit ložiska, aby se téměř dotýkala pásu, ale zlepšení téměř žádné. Když nastavím pilu na vyšší otáčky, jsou cítit na stroji vibrace a tak si říkám, že to s tím může mít něco společného, ale nejsem si jistý co s tím.

Může mi prosím někdo poradit, co by mohlo být příčinnou? Nebo jestli se s podobným strojem prostě na lepší kvalitu nedostanu...?
Přílohy
IMG_20160829_201304.jpg
IMG_20160829_201304.jpg (157.33 KiB) Zobrazeno 8309 x
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od mihalo »

U levných strojů bude obyč. kvalita řezu. Hodně záleží na pilovém pásu kvalitní kalený pás udělá lepší práci než li obyč. pás z Číny. Pokud byl pás dodán přímo k pásovce nevěřil bych moc v kvalitu.
Snaží se hodně srazit konečnou cenu výrobků a to se promítne do konečného zpracování. (Bohužel) Měl jsem obyč. pás a byl hned tupý ujížděl a plaval v řezu. Po tom co používám kalené nemohu si vynachválit. Běžně řezu dřevo, překližku, kuprexit, a vydrží dlouho ostrý. Když si zitra vzpomenu vyfotím řez a dám se fotku.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
mě se ten řez podle té fotky nezdá tak hrozný, ale kvalita pásu mě napadla stejně jako
"mihalo"na prvním místě. Určitě bych nečekal zázraky, ale moje pila s kvalitním pásem co jsem si dělal podle Mathiase řeže asi líp a o vybracích nemůže být řeč.
Jedno video ještě z průběhu výroby:https://goo.gl/photos/pCzd3B9Bdgc6f7zD9
Zkus projít videa od Mathiase celkem tam probírá problematiku rovného řezu pásovkou a dělá různé úpravy. I když broušení "šraňku" brusným kamenem mi zrovna moc dobrý nápad nepřipadá:
http://woodgears.ca/bandsaw/index.html
ピーター 大工
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Undert »

Mihalo: Díky za odpověď - pás mám opravdu původní, dodávaný k pile, takže za pokus to stojí. Máš nějaké doporučení, kde pás objednat. Co třeba Pilana? http://www.pilanamarket.cz/listy-a-pasy ... o-c75-rok/

Petr: Mě ta kvalita řezu vadila hlavně když jsem dělal bandsaw boxes. Když jsem si vyřezal šuplíčky musel jsem se dost obrousit, aby měly hezký povrch a pak jsem měl velké mezery mezi šuplíčkem a skřínkou. A co sem tak vyděl ty ostatní videa, tak se mi nezdálo, že by s tím měl někdo problém, tak jsem měl za to, že mám něco špatně seřízené.

Na rady od Mathiase určitě kouknu.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Petr »

Pokud můžu za sebe doporučit, tak nakupuju pásy zde, a zatím absolutní spokojenost. Pás svaří na přesnou délku s milimetrovou přesností a mají kalené zuby.
Doporučují tento pro tvarové řezání:http://www.simonds.cz/?ukaz3=32_dakin_f ... detail=587

A tento pro stabilní rovné řezy:http://www.simonds.cz/?ukaz3=32_dakin_f ... detail=592
Nevím ovšem jakou max.šírku pásu u tvoji pily výrobce doporučuje.
Teď si budu objednávat tu šestku pro moji tesařskou ruční pásovku co budu vyrábět. ;)
ピーター 大工
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od tomas0712 »

zdravím,

nedá mně to, abych nepřidal své zkušenosti s levnou čínskou pásovkou:
pás, který přišel s pilou, okamžitě letěl do koše, protože v místě sváru byla bambule.

To nakrůcání pásu se dá eliminovat jeho větším napnutím, tedy za předpokladu, že rám pily je dostatečně tuhý a celá konstrukce se nezačne křivit...
Další faktor je tloušťka pásu - tlusté (a měkké) pásy s kaleným zubem jdou "rovněji" a mají menší tendenci se nakrůcat nežli tenké pásy z pružinové oceli.
A poslední věc, jak se dá levná pásovka přinutit k rovnějšímu řezu, je použití širších pásů - byl jsem překvapen, jaký rozdíl udělá přechod od 1/4´ na 3/8´...
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Undert »

Všem moc děkuju za odpovědi. Určitě pořídím lepší pás a projdu si rady od Mathiase a uvidíme :-)
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Undert »

Tak jsem vyzkoušel zmíněné pásy, ale ne úplně to pomohlo. Zlepšení tam podle mě bylo, ale říkal jsem si, že problém bude zřejmě ještě někde jinde. Tak jsem metodou pokus omyl měnil "nahnutí" osy spodního kola - na ukotvení kola mám čtyři šrouby, kterými se dá upravovat osa. Podařilo se mi při nejmenším minimalizovat výše zmíněné vibrace a zdá se mi, že řez je opět o něco lepší. Poslední neduh, který pozoruju je, že se mi při běhu pily pás pohybuje jako dopředu a dozadu. Je to ale daleko lepší, než předtím, takže si říkám, že to bude asi taky souviset s tim, jak jsou obě kola souosá (teda spíš nesouosá v mém případě). Zatím to ale nechám a případně to zkusím vyladit někdy příště.

Ještě jednou všem moc díky za rady a nápady.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

to může být taky křivě svařenej pás. Zkus ověřit položením jeho zadní stranou na dostatečně velkej stůl. Nicmeně může se dít i to, že se horní kolo se spodním přetahují o pozici pásu. Předpokládám že máš obě kola vypouklá, rovná se dnes skoro už nedělají. Pokud nejsou v jedné rovině, pak to takhle může švidrat. Najdi si postup pro tzv. coplanar tracking. Toho dosáhneš v podstatě tím, že dáš pryč stůl, nasadíš a napneš pás a přiložíš na kola dostatečně dlouhý pravítko. Pokud se dotýká vlevo i vpravo od os ve všech čtyřech bodech, pak je to v pořádku. V opačným případě musíš horní či spodní kolo (tady máš velikou výhodu, že to spodní máš štelovatelný) naklonit jinak, případně přidat/ubrat podložky. Což bys sice mohl obejít tím, že obě kola naklopíš do stejný roviny, ale takhle rovina ještě nemusí být nutně kolmá ke stolu, což někdy vadí.

Honza
Undert
Příspěvky: 19
Registrován: 29 zář 2015, 15:41

Re: Kvalita řezu na pásové pile

Příspěvek od Undert »

Tenhle postup znám, ale bohužel u té moji pily to s tím pravitkem nemůžu udělat, protože pod hornim a nad dolnim kolem neni volny prostor - kola jsou jakoby zapustena, nevycnivaji tak abych k nim mohl prilozit pravitko...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 98 hostů