Řetězová dlabačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
leninjr
Příspěvky: 19
Registrován: 10 srp 2010, 08:36

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od leninjr »

Ahoj,
já mám polskou řetězovou dlabačku a je na ní spousta věcí co mi vadí.
1. Sehnal jsem několik nepoužitých polských sad řetězů, ale jsou moc dlouhy, napnu je až na konci rozsahu dlabačky, ale po krátkém zaběhnutí řetězu už nemám šanci, leda zkrátit řetěz. Mám ale asi první model DFLA myslím 70. léta, u novějších třeba problém nebude.
2. Neprodlabu najednou 120mm, musím dodlabat z druhé strany,ale to stejně dělám v úhlu pro klínování. Ve starych učebnicích se píše, že ČS dlabačka má zvih 170mm
3. Původní zdvih byl asi 140mm, ale ve sloupkách vedení jsou pružiny, které jsou dost unaveny, což se trochu dá doladit šroubama zespod, ktery ty pružiny zvednou, ale tím se zmenšuje právě ten celkový zdvih. Já tomu musím vždy pomoct ručně nahoru, kde je koncový spínač, často se mi stává, že to samo klesne a spustí se řetěz. Ta česká má protizávaží, takže ta se neunaví a hlavně se hloubkou dlabu nezvyšuje odpor jak u pružin, člověk se u toho dost nadře.
4.Nechápu co měli konstruktéři na mysli tou "přítlačnou" patkou co je z vrchu kolem lišty, není přes to pořádně vidět na rysky, proti vyštípnutí to taky není,proto dělám zásek dlátem, ostatní dlabačky mají jen takový špalík, který si myslím funguje dobře nejen proti vyštípnutí, ale dobře navede řetěz na rysku, já se musím trefovat, než řetěz zabere celou šířkou. Jediné k čemu to asi je k lepšímu odsávání třísek.
To jsou ty nejzásadnější důvody, proč bych poláka už nikdy nevzal, ale z jinyma dlabačkama nemám zkušenost, tak možná jsem přehnaně kritický.
Poslední postřeh: v učebnici z 50. let je kratičká zmínka o řetězové dlabačce kombinované s "dlátovou" dlabačkou (čtyřhranné dláto s vrtákem uprostřed) takovou sehnad...

Ad válcová bruska: mám dvě, jednu dělanou 800mm a jednoho veterána dvouválcovyho s oscilací 1050mm, zatím jedu jen na první tvrdý válec, pod povrchovku používám klasickou pásovou brusku, válcovou používám na dělání supr roviny na dveře, spárovky...

Trochu jsem se rozjel, tak načase skončit.
Jirka
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od truvan »

:D werdi
a jak je to vo tý motorce :?:

je pěkně ,tak se proháníš co???
:o jak já Ti závidím :ugeek:
Míru zdar
práci čest
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od werdio »

přesně tak, flákám se..asi tak 14 hodin denně v dílně den co den...do konce léta neuvidim reálný svět :-)
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od truvan »

:D
tak to budou motorky dvě+kalibračka s hoblovacím válcem,
Ty seš pěknej fifák ;)
Míru zdar
práci čest
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Safra safra,
to se mi nelíbí, toho špalíčku jsem si všiml, a myslel jsem že bych ho dodělal, láká mě hlavně ten počet tech lišt a řetízků různých rozměru, ale když to tak čtu tak to asi nechci.

Ta čs je asi tato, že? Ale ta cena je trochu mimo, mi příjde,
http://www.sbazar.cz/zdenek.kyncl/detai ... ch-souprav

Pasujou řetízky s lištama mezi dlabačkama? Nebo každá má jinou délku a jiné upínání?
Přílohy
IMG_4525.JPG
IMG_4525.JPG (104.28 KiB) Zobrazeno 7925 x
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
leninjr
Příspěvky: 19
Registrován: 10 srp 2010, 08:36

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od leninjr »

Já mám krom polskych lišt i jiny výrobce, bohužel k nim nemam kolečka, ale upinání pasuje. Co není možny, je kombinovat řetězy, lišty a kolečka mezi ruznyma výrobcema, protože mají jinou šířku článků. Mám polskou lištu na 16mm řetěz(na dveře dost zásadní ruzměr) a teď jsem konečně sehnal řetězy, ale bohužel je nenasadím ani na 10mm lištu:-(. Jestli u te polske dlabacky nabízí dost kompletnich sad, tak by to asi za to stálo, vyzkoušet párkrát dlábnout. Sada když se nějaká občas objeví, tak stojí nějakou tisicovku, a třeba tu 16ku sháním tak rok a furt to musim dlabat 10kou na dvakrát, což ale vůbec není efektivní, ani přesny (zahýbá)
Tak bych šel asi po tech řetězech(dlabačka nakonec by mohla vyjít zadarmo) a časem se divat po nějaké jiné.
Jo to je ta česká o které jsem psal, ale naživo jsem ju neviděl, ale objevují se i jiny zajimavy např. Festo,...
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od mari_001 »

Má tam 14 a 16mm sadu jak řetězka tak lišta a řetěz, schválně jsme se na tyto dva rozměry ptal. No kdyby to pasovalo na ty ostatní, tak bych tuhle vzal už jen kvůli těm řetězům a pak jak říkáš koukal po jiné.

Ta česká se mi libí a mám to 20km ale chce za to nesmysl :/
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od truvan »

spíš než nesmysl,bych řekl že velice dobře ví co prodává :lol:
narazit na člověka co to prodá levně chce kousek toho pokakanýho štěstíčka,
ne všechny levné věci musejí být nutně dobrý kup(ale taky rád nakupuji levně ale s :idea: :D :D
Míru zdar
práci čest
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od miru01 »

Pěkný kus litiny ta bruska německá. V pozadí ti stojí pila rojek, jseš s ní spokojenej?
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Řetězová dlabačka

Příspěvek od truvan »

No co mi zbývá,
zatím sem na ni udělal co sem potřeboval,mam ji hodně vytuněnou,upnu nástroj do tl.40mm,nejvíc mě ale štve že chybí aretace pro výšku řezu,to někde soudruzi udělali chybu,když sem volal do fabriky(mám je přes řeku) tak mě řekli že sem první komu to vadí(při spuštění hlavní kotouč nepatrně skočí nahoru nebo dolů) :( :shock: dělá to vůle na závitovkách a matkách řešení by byly asi samosvorný matice ale pak by to yas chodilo tíž(to by mě ale nevadilo :P
Míru zdar
práci čest
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 hostů