Pojezdový stůl u okružní pily

Vše co se týká truhlářského řemesla.
b.trnkocy
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2015, 10:44

Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od b.trnkocy »

Na YouTube jsem vysledoval prakticky 100% příklon amerických "amatérských" truhlářů k používání okružních pil s litinovým stolem, opatřeným 2 drážkami. Do drážek usazují "crosscut sled", tedy sáně a různé přípravky, např. box joint jig, tedy přípravek na výrobu přesných sdružených čepů.
Nicméně, dá se tam dohledat hodně řešení pro výrobu pojezdového stolu. V praktických ukázkách bychom však použití pojezdovéhom stolu asi nenašli. Zřejmě z důvodu, že když pomineme formátování velkoplošného materiálu, tak např. sámování řeziva na vozíku u pily, která má vlevo od kotouče ještě alespoň 30 cm pevný stůl je asi nemožné. Formátování velkoplošného materiálu (např. překližka 2500 x 1250) je na stolní pile v domácí dílně asi nerealizovatelné.
Mám tedy dotaz, na co by byl vhodný vozík, např. u malé pilky OP 201. Zde má vozík rozměr asi 500 x 250 mm a pohybuje se po dráze asi 600 mm. Zde ve fóru jsem se většinou setkal s řešením, že pojezdový stolek byl demontován a odložen...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od werdio »

a jak budeš na pile formátovat stolovou desku např.160x80cm bez vozíku?
b.trnkocy
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2015, 10:44

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od b.trnkocy »

werdio píše:a jak budeš na pile formátovat stolovou desku např.160x80cm bez vozíku?
Ano, to je přesně ten problém. Ale OP 201 má udávanou max. délku řezu 650 mm, (ta je daná asi dráhou vozíku). Rozumím tomu tak, že, pro formátování nad 650 mm je třeba jiné pily. Otázkou je, jestli má smysl formátovat vozíkem tak malé věci. Myslím, že na ty by stačil "crosscut sled".
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od Hans »

Ono nejde jen o ten stolek jako takovej. Na něm je totiž přidělaný i pravítko s dorazem, takže pokud děláš třeba několik stejně dlouhých dílů, tak si nastavíš délku a pak jen řežeš jeden za druhym. Crosscut sled taky může mít doraz, ale ne moc daleko, aby se nepřevážil.

Druhá věc je prořez - crosscut sled zmenšuje maximální prořez o tloušťku desky. Když budeš chtít nakrátit nohu od stolu a ta bude třeba 7x7 cm, pak to na crosscut sledu neprořízneš. O naklopenym kotouči nemluvě, ale to neni potřeba až tak často.

Další co mne napadá je, že tato pila může být vybavena i předřezem. V takovém případě je crosscut sled nemyslitelný, protože předřez by na spodní stranu desky vůbec nedosáhl. Jak už tu onehdy někdo psal, Amíci narozdíl od nás nešílej po dřevotřísce, takže je to až tak netrápí. A nás tady doufám taky ne :-)

Na vozíku je také upínka, která pomůže přidržet delší obrobek, aby nepřepadl. Amíci to na crosscut sledu musí přidržovat ručně po celou dobu řezu, což je... přinejmenšim protivný.

Formátovat 600 mm desku bez vozíku ale určitě jde, tuhle jsem to viděl třeba u Franka Howartha, měl na to takový otevřený crosscut sled - trámek měl jen u sebe. Na větší délky řezů/přesné sámování delších fošen tato pila ale nebude vhodná, což u nábytkařiny většinou nevadí, kdežto u stavební truhlařiny jo. Ale tam kolikrát nestačí ani největší formátky. Dělal jsem teď horní trámec na sestavu oken 390 cm a neumim si představit, že bych měl formátku s takhle kravskym vozíkem :-) Řízl jsem to nadvakrát maflem na liště, což je právě běžná praxe u Amíků i u mnohem kratších kusů. A zas taková dřina to neni.

Ještě snad poslední poznámka - tahleta pilka je dost lehká (186 kg), takže řezat na ní něco velkýho je trochu o převrácení. Je spíš na menší věci.

Tolik můj pohled na vozík vs. crosscut sled. Udělat jde všechno s obojím, otázkou je jak pohodlně. A s jakými nároky na prostor.

Honza
b.trnkocy
Příspěvky: 14
Registrován: 26 lis 2015, 10:44

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od b.trnkocy »

jvalik píše:Ono nejde jen o ten stolek jako takovej.
Honza
Děkuji, přesně o tyto informace z praxe mi šlo. To je smysl tohoto fóra. Posuvný stůl pro OP 201 stojí 12 000.- Nejde ani o to, kolik šampusu by šlo za ty peníze pořídit, ale taky o to, že do konce života bych se na něj díval, jak stojí opřený v koutě... Teď vidím, že smysl má. Nafotil jste ho pěkně na výstavě, je maximálně jednoduchý a tím pádem asi i blbuvzdorný. Ještě k těm fotkám, nechápu, že výrobce není schopen podobné informace poskytnout sám. Až takové High Tech totiž OP 201 není, aby se obával o svoje know-how...
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od werdio »

no, ten open crosscut je ok, ale když je standard rozměr stol.desky těch cca 160x80 (což dělám celkem často), tak např.při dubu cca 40mm je to už celkem váha/páka, to je pak práce pro dva..
Nevim jak je ten vozejk na tý OP, ale pokud pustí max 650, tak z mého pohledu je k prdu..
Stolovou desku,počítejme od 700 to nepustí a na vše ostatní pod, je ten crosscut v poho, samo při snaze ušetřit za vozejk.
Jinak jak psal valik,souhlas..záleží jak má práce odsejpat a tak, no
Pak formátovat klidně tou ponorkou na liště...ted jsem to taky dělal..dub 45mm...nechtělo se mi s tím tahat na pilu :-D
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od Pepan »

Blbě se zeptám, oni se nedají říznout delší kusy třeba na pásovce s válečkovýma podporama?

Já jsem kdysi výhodně nakoupil několik těch válečkových stojánků, protože jsem potřeboval hoblovat 4m trámky. Když je dám do roviny, tak je z toho celkem pohodlná a přesná hoblovací linka. Myslel jsem, že to stejně udělám třeba se sámováním fošen na pile.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od Tim »

Ahojky,
trošku mne předběhnul werdio ,dávám pochvalu jvalíkovi za vysvětlení o pojezdovém vozíku výjimečně souhlasím a ještě jednou chválím.

tim
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od Hans »

werdio: Tak na takovouhle dubovou desku ta OP-201 fakt neni stavěná a to ani s tim vozíkem, na takovou váhu je přeci jen trochu subtilní, už vidim jak se prohýbá a fošna jede u kotouče cenťák nad stolem :-)

Pepan: Válečky Ti pomůžou v tom, že Ti fošna nebude padat na zem, ale ne v rovinnosti řezu. Pokud řízneš pásovkou, budeš pak muset hranu ještě štosnout. To je rozdíl proti formátce, na té se dá hrana říznout natolik dobře, že už se pak jen zabrousí.

Tim: Děkuju :-)

Honza
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Pojezdový stůl u okružní pily

Příspěvek od Pepan »

Děkuji za info. :)
Je to na houby. Mě se docela ten US přístup líbí, už jsem si říkal, že bych koupil jenom menší pilu co teď sháněl werdio a nezaplácl bych si formátkou půlku dílny. Měl jsem zato, že na ty moje stolky by to stačilo, ale werdio má jiný názor...:(
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů