Vrzající OSB desky

Vše co se týká tesařského řemesla.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Vrzající OSB desky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

mám dřevěnej strop, na něm rošt a na roštu OSB desky P+D, tloušťka kolem 20 mm. Problém je, že když se po stropě chodí, jednotlivé desky mezi sebou vržou. Mám za to, že je to tím, že to kdysi v minulosti řemeslníci neslepili a že to je do sebe zastrkané jen nasucho. Začíná to být dost výraznej akustickej problém, chození v noci budí všechny kolem... Máte někdo nápad co s tím? Rozebrat to nejde, stojí na tom SDK příčky, v nich rozvody všeho možnýho...

Napadlo mi naředit běžný disperzní lepidlo vodou a prolít tím ty spoje, ale stejně to nezateče všude. A ani si nejsem stoprocentně jistej, že slepení těch desek, byť i kvalitní, může být trvanlivý řešení.

Ještě bych měl dodat, že na to budu dávat suchej systém podlahovýho topení, nejspíš jen něco jednoduchýho typu trubka v drážce, přičemž ta drážka vznikne přiděláním pásů nějaké deskoviny na stávající OSB desky a tyhle pásy se pak překlenou přibitím masivní podlahy. Tak přemýšlím - mohlo by pomoct kdybych zvolil jako deskovej materiál třeba smrkový prkna, který bych načisto ohobloval a plošně lepil+šrouboval do těch OSBček? Samozřejmě těžko překryju všechny stávající spoje, ale určitý zpevnění by to bylo...

Díky!

Hans
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Ponty »

Nevim jak jsi natom výškově, ale dal bych ještě jednu vrstvu Osb, plošně slepit a sešroubovat.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Hans »

Díky, to bych udělat mohl, už jsem to taky kdesi četl, ale nevím, právě jsem taky četl, že to pomohlo jen trochu. Máš s takovou opravou zkušenost?

Ještě jsem vymyslel takovou rasovinu, že bych každou spáru prořízl maflem, ale ne do plný hloubky, spíš o pár milimetrů míň, no a spáru pak zalil epoxidem. A přes tohle všechno pak ještě jednu vrstvu plošně lepených a šroubovaných (rastr 10x10 cm?) desek. Byla by to sice zatracená práce, ale pokud by byla šance, že to ten epoxid udrží a že zdroj vrzání jednou provždy eliminuju, stálo by mi to za to.

Díky

Hans
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od hylopetes »

Ahoj, to je nejaky divoky :)
Vrzou opravdu desky? Nejsou to treba hrebiky? Nevrze to jen v mistech styku s rostem?
Proc to prelepovat deskama 10x10 cm? Staci nalepit napric v te same velikosti jako prvni vrstva, aby se roznesla vaha. Ale hadam, ze proti skripani nepomuze ani jedno.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

řekl bych, že vržou spoje, desky jsou jinak šroubovaný. Těch 10x10 cm jsem myslel rastr šroubů, desky bych jinak samozřejmě dával křížem celý :-)

No je to neštěstí. Mám tu například pokoj pro hosty, ale žádnýho hosta nesnesu, leda by se tam v noci nikdy nehýbal... skřípe to čim dál víc :-(


Hans
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Petr »

Ahoj Honzo, švagr měl ten samý problém s vrzáním suché podlahy. U něj to ale byl problém v nekvalitně provedeném roštu přikotveném na stropní trámy. Borci použili mokré střešní latě a podložili do roviny klínkama. Na to 1x OSB 18mm a hotovo - hurá na SDK příčky. Samozřejmně latě seschly a klínky povolili. A v tom jsem do toho přišel já a prí "udělej něco s tím vrzáním prosím" tak jsem přidal vrstvu OSB 15mm, přilepil a prošrouboval na to 8mm hobra - kročejová izolace a plovoučka. A co bys řekl? Stejně to vrže jako kráva od těch volných roštů kam jsem se nedostal. :roll:
ピーター 大工
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Rudolf »

Tak. Teď já :) Jestli opravdu skřípou ty P/D spoje, co je úplně rozříznout a vzniklou spáru vyplnit nějakou žvejkačkou typu mamut. Nebo, kdybys to chtěl mít echt, polyuretanovým tmelem, něco jako PU 40 FC. Drží to jako svině a nesesychá to. A na to klasicky další vrstvu jak píšeš, takže ten polyuretan (nechat dobře vytvrdnout) by to držel vlastně jen po dobu montáže, pak by tam byl spíš jako doplněk, prošroubovalo by se to co nejblíž podle spáry.
Nechtěl bych tedy být na tvém místě, až budeš rozřezávat spáry u zdi, kam nemůže mafl :)
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Hans »

Když jsem byl deset let zpátky koukat na postup stavby (a ještě prd věděl o dřevu,) vzpomínám si, že rošt byl z hoblovanýho. Co se tak pamatuju na ty vrtáky co mi to tu stavěli, tak ti by určitě nic nehoblovali. A věřím, že hoblovaný mokrý dřevo taky nikdo neprodává. Jediný co mě napadá jsou trámy...

S maflem se ke zdi nedostanu, to bych kdyžtak dořízl oscilačkou a vybral úzkým děropáčem. Ale jestli mně to vrže na těch trámech...

Mamut se mi nezdá, protože nezaručí žádnou pevnost spoje, bude to jednou provždy pružit - epoxidem jsem chtěl zachovat pevnostní funkci stávající podlahy.

Vlastně mi ještě napadlo vylejt to anhydritem, někdy se to tak dělá i v dřevostavbách, ale to by mně nejspíš statik zavrhnul, myslím že na to nemám ty trámy dost dimenzovaný.

Tak se mně zdá, že su ztracená vosoba...


Hans
RxD
Příspěvky: 31
Registrován: 01 dub 2016, 09:26

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od RxD »

Na ten anhydrit se zeptej statika. Ja to tak mam a je to dobry. Tramy + 2x OSB krizem + folie + anhidrit s podlahovym topenim. Kdyz se to delalo tak jsem po tom OSB chodil, nejsem si jistej jak moc to vrzalo, jestli vubec.

Zalezi co opravdu vrze, pokud drazky tak tam by druha vrstva OSB mela pomoct, pokud to sou tramky. Tak tezko rict. Asi budes muset pozorne poslouchat a pozorovat podlahu kdyz po ni nekdo bude chodit. Asi bych pak zkusil udelat mensi mistnost kde to vrze druhou vrstvu OSB a uvidis.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vrzající OSB desky

Příspěvek od Ponty »

Zkušenost mám jen s novou podlahou, takhle je dělám. Na rošt 2x18mm OSB celoplošně slepit a prošroubovat mezi sebou. Na roštu ten OSB "monolit" funguje jak plovoucí podlaha a k roštu se nekotví. Zatím nevím o žádné podlaze, která by mi takhle vrzala. Jediné o čem vím že vrže, je sousedovic postel, ale tu jsem nedělal. :D
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů