oprava částí roubení - dřevo do sušičky?

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

oprava částí roubení - dřevo do sušičky?

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj,

chystám se zazáplatovat vlhkem a mravenci poničené části roubení, délky od 1 do 3 m, šířka 20 cm,
výška různá mezi 20 a 30 cm. Spodní a vrchní trám dlouhý budu měnit celý - délka 6 m. Spodní je tluté bago, na výšku má zhruba 37 cm. Nemám dlouhodobě vyschlý materiál. Můžu sehnat buď syrový smrk (aktuálně jarní těžba) a případně mi ho prý třeba na 14 dní šoupnou do sušičky. Nebo z jiné pily prý ještě zimní těžbu, sušenou na 18-20%, je to ale celkem z daleka a dost drahé. Nebo jinde můžu sehnat nesušený syrový smrk.

1. Měl bych u takových rozměrů řešit sušení? Pokud ano, může stačit 14 dní? Přijde mi to málo. Těch 18-20% by bylo OK?
2. Trámy časem vyschnou přirozeně a srazí se. Kolik bych si měl připočítat šířku na vysušení? Zatím počítám zhruba s 1 cm na vysušení a půl cm na ohoblování.
3. Můžu čekat, že se budou trámy hodně kroutit? Kolik bych pak měl zhruba času na to je usadit? Teď myslím hlavně ty ze sušičky, u syrového počítám s tím, že by se muselo zapracovat hned.
woodcraft
Příspěvky: 2
Registrován: 15 pro 2016, 07:09

Re: oprava částí roubení - dřevo do sušičky?

Příspěvek od woodcraft »

Zdar,

odpověď sice přichází pozdě, ale alespoň něco přidám.

ad 1) otázkou je co považuješ za řešení sušení. Takovéto dimenze trámů se uměle nesuší, bylo by to energeticky a časově náročné a tudíž značně neekonomické. Pokud se na to díváš z rozměrové změny, tak určitě na to ohled brát musíš. Dřevo se v příčném řezu sesychá nerovnoměrně, dochází k deformacím původního geometrického tvaru a tudíž musíš při výrobě ze syrového dřeva počítat s nadmírami rozměrů pro seschnutí. Tedy hlavně pokud se máš zapasovat do již stávající stavby. Pokud bys stavěl novou roubenku tak Ti asi tesaři řeknou, že stavba seschne cca 6-8 cm na metr výšky. Během 14 dnů, Ti dřevo maximálně oschne na povrchu a pokud bude ležet na slunci tak se vytvoří výsušné trhliny a trámy se začnou bortit (kroutit, prohýbat...) Pro příklad vysychání bych Ti uvedl, že smrková fošna 50 mm silná nařezána na jaře bude mít 18-20 % vlhkosti někdy uprostřed prázdnin, ale rozhodně né hranol 20x30. Jinak pro zapracování do roubenky by 18-20% bylo super :-)

ad 2) Průměrná hodnota seschnutí dřeva, které vyrostlo v našich klimatických podmínkách, v podélném směru je 0,1 až 0,4 %. V příčném směru sesychá dřevo podstatně víc. Ve směru radiálním je to 3 až 6 %, ve směru tangenciálním ještě víc a to 6 až 12 %. Hodnoty sesychání (bobtnání) v jednotlivých směrech se vyjadřují poměrem 20 : 10 : 1.

ad 3) Pokud jsou trámy řezané ze stromu s točitým kmenem, tak se určitě kroutit bude. To poznáš už na pile ve chvíli kdy se na trámu ukazují první praskliny. Pokud je prasklina rovnoběžná s hranami trámu, pak je strom pěkně rovnoletý a nebude se toliko kroutit. Pokud se praskliny vychylují od osy trámu pak se trám 100 % zkroutí a dle odklonu vláken je možné i předpokládat jak moc.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů