Zahradní domek, základový rošt

Vše co se týká tesařského řemesla.
akimekcz
Příspěvky: 1
Registrován: 26 led 2018, 21:52

Re: Zahradní domek, základový rošt

Příspěvek od akimekcz »

Zdravím vás Time,
Mám dotaz ohledně toho roštu co používáte. Budu stavět domek na nářarí a dřevo 6x3m. Po delší straně bodou 4-patky a zajímalo by mně jestli musím dělat patky uprostrěd té 3-metrové strany. A jaký rozměr fošen by jste použil, v domku bude uloženo cca 8-10 PRMr dřeva, sekačka, 190kg moto a pak nějaké drobnosti.
Děkuji za radu.
OndraVy
Příspěvky: 11
Registrován: 20 čer 2019, 21:21

Re: Zahradní domek, základový rošt

Příspěvek od OndraVy »

Co se týká základů, tak doporučuji pěkné dokumenty zde https://www.domky-delta.cz/stavebni-pri ... t-zaklady/
denfro
Příspěvky: 1
Registrován: 19 zář 2020, 07:23

Re: Zahradní domek, základový rošt

Příspěvek od denfro »

Tim píše: 10 dub 2017, 19:31 Ahojky

pokusím se něco napsat ke stavbě takovéhle jednoduché stavbičky.
nejprve proč je konstrukce na přiložené fotce špatně:je použit čtvercový průřez řeziva ,čli nosnost mizivá rozteče hranolů jsou příliš velké,podložení na čtyřech místech nedostačující,podepření patkou za přeplátováním taky špatně,daší je otázka jak jsou do sebe čepovány hranoly ale v každém případě spoje je jsou pro tohle provedení špatné,no a když se zakoukám na rám tak už ted je prohnutý vlastní vahou a v neposledním pracnost zhotovení takového rámu veliká.



Pro zhotovení základového rámu pro stavbu jak píšeš 6 x 2,5 m stačí v rozích a v polovině delší strany patky klidně i zemní vruty s montážní plochou
na konstrukci bych použil kvh hranoly,důvody: jsou přesné,je to suché konstrukční dřevo pro takové věci přímo vyrobené a spojování na hřebíky zvládne každý kutil
na spojování celé konstrukce stavby si vystačíš s jediným rozměrem hřebíku a to 90mm.
takže začínáme s konstrukcí rámu,na podélnou stranu položím fošnu 40x140 na plocho délka 6m,na ní nastojato postavím obvodovou fošnu pro tenhle případ stačí 40x160 /max40x200/ délky 6m mínus dvě tloušťky 40+40.Spodní fošnu probiju hřebíky s tou co je nastojato.čela těchto dvou stojatých fošen propojím fošnou 2,5m a spojím cca 3-4 hřebíky v každém spoji a máme obvod rámu.

potom si na podélné fošny rozměřím rozteče pro fošnový rošt v tomhle případě 50cm.
a nařežu si potřebný počet fošen ,stejného průřezu jako obvodové , pro rošt na délku 2,5m mínus 40+40mm fošny vložím mezi podélne fošny budou mi sedět na spodní pásnici a už mi zbývá je jenom probít hřebíky s obvodovou fošnou.A rám máme hotov
a co nás to stálo ?Dvě hodinky práce trochu dřeva,potřebovali jsme pilku stačí dobrá i ruční dobré kladivo,ocelový metr používám délku 8m stanley,provázek pokud řežeme ručně tak tužku a úhelník na oměření.

A máme rošt na budoucí stavbu,rošt doporučuji pobít osb deskou stačí 12PD pro lepší pochůznost při další stavbě a hlavně zabrání rozjetí rámu.


Je mi úplně jasné ,že se mi ozve spousta truhlářů a tesařů že to není řemeslo,hřebíky jsou krátké nic to nevydrží ale můžu vás ujistit ,že daleko největší část světa staví přesně tímto způsobem two by four a že je to nejjednodušší a nejpromyšlenější stavební způsob na světě .A jestli si myslíte,že hokejové hvězdy NHL a nebo filmové celebrity bydlí v americe a kanadě v betonových domech tak jste na velkém omylu každá tahle usedlost je založena na promyšleném sbíjení fošen hřebíky a opláštění deskami..jo a i sádrokarton se přibíjí a nebo sponkuje.

Tim
Ahoj, poprosím o radu zkušenější. Bude taková podlaha fungovat i u mě nebo můžu někde ušetřit výšku? Budu stavět hotový domek o rozměru 4x3, resp. 3,8x2,8 síla stěn 34mm a celková hmotnost 700kg. Stát by měl na vrutech 2x4ks.
Díky Denfro
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti