Začínám s kulatinou

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
sarg
Příspěvky: 2
Registrován: 13 lis 2016, 09:21

Začínám s kulatinou

Příspěvek od sarg »

Dobrý den, jsem začátečník a rád bych se zeptal zkušenějších na radu. Rád bych chtěl zkusit vyrábět drobné věci z kulatiny, hranolů, trámů pro vlastní potřebu. Narážím, ale na základní problém. Nevím do čeho uchycovat masivnější kulatinu, která by se dala v tomto stojanu řezat podélně i příčně, různé délky atd. Svěrák na to pochopitelně nestačí. A také nevím jakou pilou zpracovávat masiv. Jestli postačí na hrubé řezání elektrická či motorová pila a dále rovinu dopracovat, či je nějaká pila, která má vedení. Vzhledem k tomu, že mám omezené prostory, menší dílna ve sklepě, malý dvorek či volná garáž, moc není možné kupovat nákladné a velké stroje. Pokud by existoval nějaký univerzální ponk, který má různé úchyty, svěrky, vedení, bylo by to fajn. Uvažoval jsem o stojanu na řezání dřeva, nevím zda je to dost stabilní, ale moc neřeší podélný řez. Pro tenké fošny mám pouze kotoučovou pilu. Zkrátka budu rád, za rady pro začátečníka, které se týkají základní výbavy. Spíše bych chtěl pracovat s ručním nářadím, po hrubém opracování. Moc děkuji za rady. Hezký den.
jakub1j
Příspěvky: 20
Registrován: 29 pro 2015, 06:39

Re: Začínám s kulatinou

Příspěvek od jakub1j »

Na hrubé opracování kulatiny ti stačí, když ji kramlí přichytíš ke kozám aby se nepřetáčela. Pro začátek elektrická řetězová pila- nesmrdí a tolik se nedřeš. Podívej se na rotační rašple do úhlové brusky, event. unašeč brusného pásu se suchým zipem.
sarg
Příspěvky: 2
Registrován: 13 lis 2016, 09:21

Re: Začínám s kulatinou

Příspěvek od sarg »

Nějakou dřevěnou kozu bych sehnat mohl, to by se hodilo. Akorát mám k dispozici spíše 0,5-1m kusy dřeva, tak nevím zda se to pěkně tím kramlem chytne. Kramle nějaké mám. Elektrickou pilu pořídím. Unašeč na vrtačku mám také i brusku pásovou. Ta rašple do flexi by se mi hodila, dobrý nápad. Ještě uvažuji o soustruhu max. do 10 tis. korun. Chtěl bych zkoušet i nějaké misky, svícny, atd. Pokud máte nějakou zkušenost, můžete mi poradit, který soustruh do těchto peněz je tak nejlepší? Díky.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Začínám s kulatinou

Příspěvek od Roman »

Prodávají taková vedení na řezání prken z kulatiny pro motorovou pilu,na internetu je spousta inspirace.Musis mít dobre nabroušený řetěz,na podélný řez by měl být jinak broušený řetěz.Loni jsem koupil třeba malou benzínovou dolmarku c35,za ty peníze supr.Jestli elektrickou tak asi stihl,levnější varianta makita-dolmar,mozna narex.Na broušení používám malou flexu makitu,za 14stovek dobrá volba.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti